Obrovský: Texaský ranč má rozlohu asi 2 070 štvorcových kilometrov. Je to o niečo viac, než je rozloha Bratislavského kraja.

Americký boháč si kúpil megaranč. Je väčší než Bratislavský kraj!

Má za manželku jednu z najbohatších žien v Spojených štátoch amerických a sám nie je nijaký chudák. Aj preto si Stan Kroenke môže dovoliť lámať nákupné rekordy.

Stále nemá dosť. Jeden z najbohatších mužov Ameriky Stan Kroenke, ktorého majetok sa odhaduje takmer na osem miliárd dolárov, sa postaral o ďalší rekordný obchod. Kúpil ranč v Texase, najväčší v celej Amerike.

Väčší než Bratislavský kraj. So stovkami koní, tisíckami kusov dobytka, ropnými vrtmi a tridsiatimi tisíckami akrov kultivovanej pôdy.

Rodina Waggonerovcov vlastnila ranč 166 rokov, dobytkársky kráľ Dan Waggoner ho založil už na konci devätnásteho storočia, no napokon sa ho dediči predsa len rozhodli predať. Realitná kancelária Sotheby’s ponúkala texaský megaranč za 725 miliónov dolárov.

Za koľko ho získal Kroenke, zostalo tajomstvom. Je však viac než isté, že to rodinný rozpočet bez problémov zvládne. Veď jeho manželka Ann Waltonová patrí medzi dvadsiatku najbohatších žien v krajine.

Dedička siete predajní obchodnej spoločnosti Wal-Mart by mala disponovať majetkom vo výške takmer päť miliárd dolárov. Len osem ľudí v krajine vlastní podľa dostupných údajov väčší kus pôdy než Stan. Bohatší pár budete v Amerike hľadať veľmi ťažko.

Čítajte viac:

Tieto sa topia v miliardách! Rebríček najbohatších žien sveta

Jedinečná príležitosť

Kroenke pritom už vlastnil ranč v Kanade, v Montane aj vo Wyomingu. Novej ponuke však nedokázal odolať. „Bola to jedinečná príležitosť, z ktorej zároveň vyplýva veľká zodpovednosť,“ cituje Kroenkeho slová po získaní ranča denník Daily Mail.

„Môžete sa spoľahnúť, že tento unikátny americký poklad budeme udržiavať a chrániť,“ poznamenal Kroenkeho obchodný zástupca v celej transakcii Joel D. Leadbetter.

Zamestnanci ranča s celkovou rozlohou asi 2 070 štvorcových kilometrov sa napriek tomu boja, či ho nový majiteľ náhodou nerozkúskuje a nepokúsi sa čo najviac vyryžovať z ťažby tamojšej ropy. Kroenke už viac ráz predviedol, že zisk je v jeho prípade na prvom mieste.

„Bez problémov urobil aj najhoršiu možnú vec v športe. Presun športového tímu z jedného mesta do druhého len preto, aby na tom zarobil,“ napísal o ňom Benjamin Hochman v denníku St. Louis Post-Dispatch.

Kroenkeho spoločnosť KSE (Kroenke Sports Enterprises) chcela už v roku 1993 kúpiť klub amerického futbalu Los Angeles Rams. Na prvý pokus neuspel, no nevzdal to. O dva roky sa stal menšinovým vlastníkom a klub zamieril do St. Louis.

V meste pôsobil pod názvom St. Louis Rams dvadsať rokov, od roku 1995 až doteraz. Za ten čas sa z Kroenkeho postupne stal väčšinový vlastník. Minulý mesiac však nastal obrat. Klub sa vracia do Los Angeles. Rada Národnej ligy amerického futbalu už presun odsúhlasila.

Rams musia za presun zaplatiť 550 miliónov dolárov, no Kroenke vie, čo robí. Určite má spočítané, že sa mu to oplatí. V St. Louis mu však preto nevedia prísť na meno. Navyše vraj ani nie je rodák priamo z mesta.

Narodil sa v Columbii, v štáte Missouri. K majetku sa dopracoval podnikaním s nehnuteľnosťami, výstavbou nákupných centier a rezidenčných projektov.

Ako študent si chvíľu privyrábal v obchode s oblečením, no veľmi rýchlo začal podnikať. „Obchodný model bol jednoduchý. Kupoval veľké parcely za lacný peniaz, postavil tam obchodný dom a potom sa začal obzerať po okolí, aby zvýšil cenu pozemku,“ opísal jeho spôsob podnikania pre denník Washington Post David Fleming z ESPN.

Prvý obchod bol trochu risk, ale vyšiel,“ priznal v jednom z rozhovorov Kroenke. Keďže pre médiá nerozpráva rád a rozhovory dáva výnimočne, začali ho prezývať aj Tichý Stan.

Forbes ho vlani v septembri zaradil na 63. miesto v rebríčku najbohatších Američanov.

Čítajte viac:

Milionárom vďaka zemiakom a vodke: Z farmára na mizine je boháč!

Výnosná svadba

Keď na lyžovačke v Aspene v roku 1971 stretol Ann Waltonovú, bol už bohatý. Po boku dedičky obchodnej spoločnosti Wal-Mart - tamojšie obchody s diskontným tovarom vraj navštevuje pravidelne každý tretí Američan - jeho majetok ešte viac narástol.

Brali sa v roku 1974 a už o rok začal Kroenke podnikať s developérom Raulom Waltersom, ktorý staval prvé predajne Wal-Mart v krajine. S bratmi Waltonovcami chodieval v tom čase už pravidelne na poľovačky. Bud, Annin otec, bol jedným z prvých obchodných partnerov Wal-Martu.

Jeho brat Sam spoločnosť v roku 1962 zakladal. „Stan bol ako špongia. Už odmala nasával všetko, čo len mohol, aby bol v obchode čo najúspešnejší,“ opisoval ho bývalý výkonný riaditeľ Wal-Martu David Glass.

Popritom neúnavný americký biznismen podniká v športe. „Ako mladý som hrával bejzbal, basketbal a koketoval s atletikou. Šport ma veľa naučil, dodal súťaživého ducha. Takto môžem spojiť lásku k obchodu a k športu,“ vysvetlil Stan denníku Denver Post, prečo sa rozhodol vlastniť čo najviac športových tímov.

Stan už stihol okrem St. Louis Rams kúpiť väčšinový podiel vo futbalovom Arsenale Londýn, vlastní hokejový klub Colorado Avalanche, lakrosové mužstvo Colorado Mammoth a futbalistov Colorada Rapids, ktorým za 70 miliónov dolárov postavil novučičký štadión pre osemnásťtisíc divákov.

Obklopil ho 24 ihriskami pre mládež, čím sa z neho stal najväčší športový komplex tohto druhu v Amerike. Nezabudol na basketbal. Vlastní Denver Nuggets, kam občas sám chodil trénovať.

Od jesene minulého roka je však oficiálnym majiteľom klubu jeho žena Ann, keďže zákony v lige amerického futbalu mu znemožňujú vlastniť niekoľko športových klubov naraz.

Cabernet do potoka

Stan je rodený víťaz. Neznáša druhé miesta a nerád sa zbavuje získaného. Ako čerstvý vlastník vinárstva v Kalifornii (dnes vlastní tri) raz neváhal dať vyliať Cabernet Sauvignon za viac než tri milióny dolárov len preto, lebo vraj nespĺňal požadovanú kvalitu.

„Nie je nič horšie, ako nesplniť očakávania zákazníkov,“ vyhlásil vtedy. Mal v tom čase viacero ponúk na jeho predaj, no rozhodol sa radšej pre takýto radikálny krok. Keď v marci 2013 chceli pre zmenu arabskí šejkovia odkúpiť jeho podiel v Arsenale, ponúkali vraj 830 miliónov libier.

Američan im odkázal, že nič predávať nebude. „Majiteľ to nemá v úmysle. Žiadnu zo svojich športových investícií zatiaľ nepredal,“ prezradil médiám jeho vtedajšie rozhodnutie riaditeľ komunikácie v anglickom klube Mark Gonella.

Anglickí fanúšikovia v začiatkoch jeho podnikania s Arsenalom veľmi nejasali, no príliš si nepomohli. Podľa správnej rady klubu bol bohatý Američan lepšia voľba ako ruský obchodník s oceľou a so zemným plynom Ališer Usmanov.

Usmanov dnes vlastní 15 percent akcií klubu. Ani Kroenkova cenová politika však fanúšikom Arsenalu príliš nevoňala. Vstupenky na „kanonierov“ patrili medzi najdrahšie v Anglicku. Keď Kroenke bez mihnutia oka predal vtedajšiu holandskú hviezdu tímu Robina Van Persieho Manchestru United a Cesca Fábregasa pustil do Barcelony, museli ho priam nenávidieť. Biznis je však biznis.

Čítajte viac:

Ako sa stať superboháčom? Pomáha, ak ste trochu psychopat

Bola bohatšia

Manželka Ann bola vďaka dedičstvu, o ktoré sa musela deliť so sestrou Nancy, spočiatku bohatšia než Stan. Ktovie, kto komu vtedy platil večeru, žartovali médiá. Dnes majú Kroenkovci spolu dve deti - syna Josha, z ktorého otec spravil v Denveri Nuggets prezidenta, a dcéru Whitney. Tá vyrába v Kalifornii dokumentárne filmy.

Rodičia trávia čas striedavo v kalifornskom Malibu, v dome v Missouri, v luxusnom byte v denverskom Pepsi Centre či na získaných rančoch, kde sa Stan tak rád oddáva obľúbenej rybačke. Nedávno bol služobne v Číne a vo Francúzsku. Na výprave za dobrým vínom. Na získanom ranči v Texase si môže dopestovať vlastné.


VIDEO Plus 7 Dní