Apple proti FBI. Gigant bráni svojich zákazníkov, ktorí vraždili

Svetom pred pár mesiacmi otriasla brutálna streľba, ktorú spustili dvaja manželia v meste San Bernardino. Zomrelo pri nej 14 ľudí a ďalších 17 sa ťažko zranilo. Aj keď polícia vrahov dolapila a pri záťahu ich zabila, motív ich nezmyselného vraždenia zostáva ukrytý.

Vrahovia sa dorozumievali a všetko svoje súkromie uchovávali vo svojich iPhoneoch. Applu bolo teda nariadené priamo americkou tajnou službou FBI, aby poskytla všetky informácie z mobilných zariadení polícii.

To sa však technologickým gigantom nepáči. Šéf spoločnosti Tim Cook sa na webovej stránke vyjadril, že proti tomuto nariadeniu bude firma bojovať súdnou cestou.

K problému sa rovnako vyjadril aj šéf Googlu: „Vieme, že spravodajské služby čelia problémom v oblasti terorizmu a taktiež značným problémom v ochrane občanov pred týmito hrozbami. My však vytvárame bezpečné produkty, ktoré chránia súkromie svojich užívateľov. A dovoliť, aby mohla polícia vstúpiť do tohto súkromia, by mohol byť nebezpečný precedens pre našich zákazníkov,“.

Riaditeľ zároveň dodal, že je otvorený konštruktívnym diskusiám. Výkonný riaditeľ Facebooku Kósu a privlastnenej služby WhatsApp stojí za názorom Applu.

Vždy som obdivoval, ako sa Apple snaží ochraňovať súkromie svojich zákazníkov bez ohľadu na to, kto sú a aké životy majú,“ vyjadril sa Kósu. Riaditelia firiem, ktoré sú momentálne s FBI na nože, sa zhodujú na tom, že sloboda je v dnešnom svete to najdôležitejšie, za čo sa oplatí bojovať.

FBI zároveň od spoločností vyžaduje, aby do všetkých komunikačných zariadení nainštalovala software, ktorý by v podobných trestných prípadoch umožnil infiltrovať sa do telefónov a sprístupniť súkromné komunikácie obvinených.

Bez ohľadu na vyjednávacie praktiky polície a FBI, bol Apple kritizovaný za to, že práve v tomto prípade nesprístupni informácie z telefónov vrahov.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní