Peniaze v Zimbabwe neznamenajú vôbec nič. Za kus chleba zaplatíte hrsť bankoviek.

Bilionári, ktorí nemajú na večeru: Takto vyzerá megainflácia v realite

Gréci sú oproti nim boháči! Žobráci v Zimbabwe si od vás namiesto peňazí vypýtajú radšej žuvačku.

Juhoafrická krajina Zimbabwe sa už roky zmieta v hyperinflácii. Štát je korunným príkladom toho, ako môžu peniaze stratiť svoju hodnotu. Žobráci, ktorých sú plné ulice, sa vám za mince vysmejú, aj keby ste im dali plnú hrsť.

Obyvateľstvo absolútne stratilo dôveru k mene. V časoch najväčšej krízy dokázali ceny z večera do rána narásť o ťažko predstaviteľných 500 milárd dolárov!

Sladkosti v peňaženke

Keď sa v rokoch 2008 – 2009 vyšplhala inflácia v krajine na 80 miliárd percent, centrálna banka sa rozhodla hodiť vlastnú menu, zimbabwiansky dolár, cez palubu. Namiesto toho prijala americký.

Vykúpenie to však štátu neprinieslo. Ak ste nemali pravé americké doláre, s iným platidlom ste neuspeli. Vyššiu hodnotu ako bankovky v akejkoľvek inej mene mali obyčajné žuvačky, sladkosti a perá. Obchodníci sa nimi zásobili a drobné predmety fungovali ako každodenné platidlo.

Preto v decembri 2014 začala centrálna banka raziť nové mince, ktoré by nahradili pofidérne druhy platidiel. Dostali prezývku „dlhopisové“, keďže na razenie si krajina musela zobrať úver. Ukázalo sa to ako absolútny krok vedľa.

Mince sú dnes také „populárne“, že sa ich stránia aj žobráci. Keď chcel dať korešpondent agentúry Reuters na ulici metropoly Harare jednému z nich za hrsť mincí, ten sa rozosmial a rázne odmietol: „Nie, vďaka!“

Čítajte viac:

Hrozí Európe hospodárske harakiri? Podľa ekonómov skončíme ako Japonci

Gréci sú králi

Horšie je, že ani návrat k predošlej mene sa nejaví ako lepšia alternatívna. A ani reálna. Obyvateľstvo si dobre pamätá na časy zimbabwianskeho dolára, keď bol benzín na prídel a obchody prázdne, konštatuje portál economist.com.

V porovnaní s africkou krajinou, ktorej niet čo závidieť, sa Grécko javí ako ekonomický tiger. „Závidíme Grécku. Menová únia v spoločnosti Nemecka vykazuje aspoň istý stupeň koordinácie a empatie,“ vyjadril sa jeden zo zimbabwianskych ekonómov.

Z obyvateľov Zimbabwe sú bilionári, ktorí nemajú ani na večeru.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní