Spevák David Bowie, topmodelka Elle Macpherson či pretekár Fernando Alonso mali podľa zahraničných médií účty v kontroverznej banke.

Bowie i Macpherson: Týmto celebritám zohrievala účty škandalózna banka

Čierna listina klientov, ktorí mali svoje účty v kontroverznej banke HSBC, sa len tak hemží menami svetových celebrít. Okrem športovcov sú to aj herecké a spevácke hviezdy. Vieme, ktoré.

Obrovský únik dát zo švajčiarskej dcérskej spoločnosti britského bankového gigantu HSBC zasiahol vyše 100 tisíc ľudí. Na účty inštitúcie so sídlom v Ženeve posielali peniaze boháči, ktorí sa chceli vyhnúť plateniu daní, ale aj zločinci, ktorí sa nabalili na obchode s drogami a organizovanom zločine.

Banke zverili svoje úspory aj celebrity z celého sveta. Podozriví sú športovci, hudobníci či herci. Zahraničné médiá v zozname mien uvádzajú týchto prominentných klientov:

Christian Slater – americký herecFernando Alonso – španielsky pretekár Formuly 1 Flavio Briatore – taliansky športový manažér, bývalý vedúci tímu Formuly 1 Diego Forlan – uruguajský futbalový reprezentant Marat Safin – bývalý ruský tenista Valentino Rossi – taliansky motocyklista a majster svetaElle Macpherson – americká topmodelka Tina Turner – americká rocková speváčka so švajčiarskym občianstvom Phil Collins – britský hudobníkDavid Bowie – britská rocková hviezda so švajčiarskym občianstvom

Čítajte viac:

Škandál bankového gigantu: Zarábal miliardy na špinavých peniazoch

Podľa správy banka spravovala aj účty kontroverzných politických osobností, napríklad bývalého haitského prezidenta Jeana-Clauda Duvalierera, zvaného Bébé Doc či pašerákov diamantov Mozesa Victora Kinga a Kennetha Lee Akselroda, po ktorých sa zháňa Interpol. Klientom bol aj ruský oligarcha Gennady Timchenko, blízky dôverník prezidenta Vladimira Putina.

Čítajte viac:

Megahviezdy motošportu figurujú v bankovom škandále: Neplatili dane?

Škandál okolo banky HSBC sa rozhorel v roku 2007, keď bývalý zamestnanec Hervé Falciani nelegálne získal údaje o klientoch a účtoch. Tie o rok neskôr postúpil francúzskym úradom, ktoré celú záležitosť s podozrením na daňové úniky začali vyšetrovať. Údaje z rokov 2006 a 2007 skúmali novinári zo 46 krajín sveta. Zistili, že v sledovanom období pretieklo kontami 180 miliárd eur.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní