Nepríjemný scenár sa podľa MMF črtá najmä pre eurozónu.

Čaká nás nová vlna finančnej depresie, tvrdí Medzinárodný menový fond

Na to, že sa ekonomická kríza ani zďaleka neskončila, upozorňuje Medzinárodný menový fond. Aké sú dôvody zlých vyhliadok a ktoré krajiny sa báť nemusia?

Medzinárodný menový fond skorigoval svoju prognózu rastu svetovej ekonomiky a avizuje ďalšiu vlnu globálnej krízy. Riziká pre svetovú ekonomiku sa zvýšili najmä v ostatných mesiacoch. Kým ešte v apríli bol jej rast 3,7 percenta, teraz sa číslo znížilo na 3,3. V roku 2015 sa očakáva rast 3,8 percenta, je to však nižšia hodnota oproti prognóze z apríla.

Za pochmúrnymi vyhliadkami je podľa MMF hneď niekoľko dôvodov:

  • Následky veľkej recesie pred šiestimi rokmi boli horšie, ako sa predpokladalo. Krajiny sa dožadujú štrukturálnych reforiem
  • V krehkej eurozóne po rokoch hospodárskej krízy stále pretrváva riziko stagnácie namiesto vytúženého rastu. Znižuje sa hodnota eura a najhoršie scenáre hovoria dokonca o mimoriadne dramatickom páde hodnoty spoločnej meny
  • Geopolitická kríza na Ukrajine a na Blízkom východe prináša riziko hospodárskych škôd, a to ďaleko za hranice priamo dotknutých štátov
  • Hrozba prehriatia finančných trhov. Súčasné vysoké trhové ceny neodrážajú hospodárske oživenie
  • Ani nízke úrokové sadzby vo vyspelých ekonomikách nepriniesli očakávaný efekt – zvýšenie záujmu investorov a dopytu

Čítajte viac:

Euro čaká strmý pád! Katastrofický scenár hovorí o poklese pod dolár

Lepšie vyhliadky majú podľa MMF iba Spojené štáty, kde sa očakáva ekonomická výkonnosť 2,2 percenta, čo je o pol percentuálneho bodu viac, ako hovorili júlové prognózy. V nadchádzajúcom roku bude rast pokračovať na 3,1 percenta.

Druhá najväčšia ekonomika na svete, Čína, porastie tento rok o 7,4 percenta a nasledujúci rok o 7,1 percenta. Na čínske pomery to však nie je príliš optimistické tempo rastu. Dobré vyhliadky má napríklad India, ktorá by mohla po období stagnácie chytiť druhý dych.

Čítajte viac:

Špičkoví ekonómovia varujú: Európu čakajú nové erupcie dlhovej krízy

Barroso: Len žiadnu paniku

Eurozóna sa veľkej slávy nedočká. Nemecko by malo zabojovať, ak chce udržať tempo rastu aj v nasledujúcom období. MMF mu radí investovať najmä do infraštruktúry. Ekonomika Talianska a Francúzska bude naďalej stagnovať, naopak, španielska ekonomika by sa konečne mohla ocitnúť v stabilnejšej pozícii.

Dosluhujúci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso však odmieta, že by eurozóna smerovala do ďalšej recesie. „Nemyslím si to. Samozrejme, mali by sme sa vyhnúť akémukoľvek sebauspokojeniu. Treba tlačiť na prísne reformy, aby sa naše ekonomiky stali príťažlivejšie,“ vyhlásil.

Práve deväťročné pôsobenie Barrosa vo funkcii predsedu Európskej komisie poznačilo vypuknutie finančnej krízy a recesia, ktorá nastala, keď investori začali eurozónu hromadne opúšťali pre obavy, že by niektoré zadlžené ekonomiky mohli od eura ustúpiť.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní