Školenia: Vzdelávanie pracovníkov nemusí vždy hradiť len zamestnávateľ. Prispieva naň aj Európska únia.

Čo je dôležité počas krízy? Nové nápady i vzdelaní zamestnanci

Prepúšťanie, škrtanie výdavkov, zrušené odmeny a zmrazené platy, jednoducho fungovanie v úspornom režime. Takto na krízu a otrasené trhy zareagovali mnohé fi rmy, ktoré dnes bojujú o každého zákazníka a eurá v jeho peňaženke.

To sa tiež aspoň na prvý pohľad skrýva pod záhadnými pojmami optimalizácia nákladov a procesov. Prax však ukazuje, že šetrenie rozvoju fi rmy v skutočnosti dlhodobo nepomáha. „Kľúčom k tomu, ako prežiť toto obdobie, sú inovácie,“ zdôrazňuje Artur Bobovnický z poradenskej spoločnosti IMP Consulting.

To isté, ale inak

Bežný ľud si zvyčajne všíma len inovácie produktov. „Vidíme to na vývoji smartfónov, od prvej generácie až po tú najnovšiu. Na to, aby sme boli úspešní však môžeme inovovať procesy v predaji, vo výrobe či v službách samých,“ vysvetľuje Bobovnický. Firmy by sa mali pokúsiť na svoju činnosť pozrieť novými očami, potom dokážu na rovnakej veci ušetriť a zarobiť zároveň. „V Singapure som bol mimoriadne prekvapený tým, že v hoteli v izbe ma čakal lístoček, kde bolo napísané Ak nepotrebujete, aby bola vaša izba uprataná a všetka bielizeň vymenená každý deň, nechajte tento lístok začiarknutý a dostanete od nás voucher na päť dolárov. Vyskúšal som si to a je to fantastický koncept. Hotel ušetrí na výmene bielizne a čase, ktorý chyžná musí stráviť v tejto izbe. Vy zas dostanete voucher, ktorý môžete uplatniť len v hoteli, teda musíte ísť do hotelovej kaviarne, no za tie peniaze si môžete kúpiť maximálne jeden koláčik. Budete tam však sedieť len s koláčikom? Nie! Kúpite si k tomu kávu a možno aj džús, lenže to už musíte zaplatiť. Takže na jednej strane firma ušetrila, ale na druhej strane vygenerovala oveľa väčší obrat. Tomu sa hovorí inovácie v procesoch.“

Ako príklad zo Slovenska pochvaľuje jeden z hotelov na Táľoch, ktorý si pamätáme ako socialistické zariadenie pre organizované rekreácie. V regióne, ktorý nie je zvlášť známy vychýrenou kuchyňou, práve tento hotel otvoril pred troma rokmi koncept zážitkovej gastronómie, čím priniesol do regiónu úplne niečo iné a nové.

Riaditeľ aj šofér

Sú však firmy, kde môžu mať aj tridsať nových nápadov, lenže ich nedokážu zrealizovať a stále sa im nedarí tak, ako by si predstavovali. Úspešní podľa odborníka totiž nie sú len tí, ktorí majú vedenie spoločnosti otvorené inováciám, ale tí, ktorí majú intenzívnu podnikovú kultúru. Čo to znamená? „Znižovanie stavov zamestnancov je v určitom momente nevyhnutné. Ak nám však ostane finálny tím ľudí, nemôžeme ich nechať bez ďalšieho vzdelávania,“ vraví Bobovnický.

Odpoveďou sú špecializované tréningy a školenia. „Školenia sa týkajú všetkých. Účtovníka, predajcu, marketingového pracovníka, každý potrebuje svoj rozvoj. Účtovníčka nemôže účtovať podľa znalostí, ktoré získala v roku 1999, pretože účtovné štandardy prešli dramatickým vývojom. Šéf finančného oddelenia by nemal absolvovať len školenia týkajúce sa princípov účtovania, ale aj manažérske vzdelávanie. No a ak sa šofér nebude vzdelávať alebo nebude rozvíjať svoje znalosti o podnikovej kultúre, tak bude jazdiť po meste deväťdesiatkou, pretože mu nebude nič hovoriť to, že firma sa chce prezentovať ako spoločensky zodpovedná, ktorá má starosť o svojich klientov,“ vraví poradca a dodáva: „Firmy majú firemné autá, dajú si tam veľké nápisy, ale nedajú si tú námahu a nevysvetlia svojim ľuďom, že keď niekto sedí za volantom a jazdí bezohľadne a agresívne, tak im robí zlú reklamu. Aj o tom je vzdelávanie. Najmä v období krízy. Spotrebiteľ vydáva omnoho menej peňazí. Rozhoduje sa, kam ich vlastne investuje. Do firmy, ktorá sa mu páči alebo ktorá ho pred dvoma hodinami vytlačila z cesty? To sú také malé detaily, ktoré môžu rozhodovať. Treba si uvedomiť, že zákazník má menej peňazí, na zákazníka sa treba sústrediť a všetko, čo robíme, robíme pre neho.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní