Vladimir Putin (na snímke) je podľa amerického ekonóma Roberta Schillera na koni. Rusko drží v šachu svetovú ekonomiku.

Ďalší expert varuje pred krachom akciového trhu: Moskva rozhoduje!

Celý svet má veľký problém! Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Robert Shiller upozorňuje na pravdepodobný kolaps akciového trhu. A nie je jediný.

Ďalší z laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu vyjadril jasne svoje obavy z toho, že svetový trh s akciami čaká kolaps. Robertovi Shillerovi spôsobuje vrásky na čele okrem devalvácie meny aj ukrajinská kríza. „Celý svet sa trasie a Moskva určuje pravidlá,“ tvrdí americký ekonóm, ktorý získal prestížne ocenenie v roku 2013.

Schiller krízu na Ukrajine nepodceňuje. Foto: wikipedia.org

Kríza by mohla i nepatrný rast v eurozóne zadusiť. Konflikt s Ruskom podľa Shillera môže vyústiť do toho, že Európania budú opatrnejší a odrazí sa to na ich spotrebiteľskom správaní.

Čítajte viac:

Špičkoví ekonómovia varujú: Európu čakajú nové erupcie dlhovej krízy

Wall Street v ohrození?

Pôžičky pre zadlžené štáty budú problematické. Odborník sa obáva, že úrokové sadzby náhle vzrastú. Dlhodobé dlhopisy sú rizikovou investíciou a akcie sú veľmi drahé.

Shiller nie je zďaleka jediný ekonóm, ktorý očakáva kolaps na finančných trhoch. Aj ekonóm Lars-Peter Hansen z Univerzity v Chicagu očakáva dramatickú korekciu kurzu o 20 percent. Expert Marc Faber, známy ako Dr. Doom, sa zasa obáva potenciálne krízového šiesteho roku na Wall Street.

Burze sa päť rokov darí, historické štatistiky však naznačujú, že obdobie blahobytu by sa teraz malo skončiť, informuje nemecký portál huffingtonpost.de.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní