Nie sú hračky ako hračky. Pre niektoré treba poriadne vyžmýkať kreditku.

Detský luxus za tisíce: Niektoré hračky sú drahšie ako auto

Jednoduchá maľovanka od firmy Hermes za 80 eur, rozprávkový spací vagón modrej princeznej za tisíctristo eur, vláčik za tristo eur. Takéto potešenie nemôže svojim ratolestiam dopriať hocikto.

Z niektorých luxusných hračiek a detských doplnkov, ktorým podľahnú slávni a bohatí, sa bežným smrteľníkom podlamujú nohy. Našťastie, každý psychológ vám potvrdí, že drahými darčekmi detskú dušu šťastnejšou neurobíte.

Hrací domček

Niektorí rodičia chcú dopriať ratolestiam vlastné bývanie už od predškolského veku. Niežeby ich mienili pustiť z domu, ale práve naopak! V priestoroch vlastného rodinného sídla si za nekresťanské peniaze dajú vybudovať zmenšeninu skutočného domu, trebárs aj vlastného. Takéto služby ponúka Američan Stephen Chernicky, ktorý svoje prekrásne domčeky nazval Lilliput Homes. „S manželkou sme nemohli nájsť pre dcéru Alyssu vhodný produkt, ktorý by nášmu malému dievčatku vyhovoval. Vytvorili sme prekrásne viktoriánske sídlo, a tak sa zrodil hrací dom z našej budúcej značky Lilliput Play Homes,“ spomína na začiatky Chernicky.

Jeho firma ponúka kvalitné domčeky v najrôznejších štýloch od romantických starých sídiel až po kópie vlastných domov. Ceny štandardného príbytku pre najmenších sa začínajú pri piatich tisíckach eur. Lenže ak sa už niekto rozhodne využiť Chernického služby, zväčša má dosť konkrétnu predstavu a plné vrecká. V takom prípade sa cena rozkošnej exteriérovej hračky vyšplhá aj na 80-tisíc eur.

Foto: lilliputplayhomes.com

Drahá prítulnosť

Kto by im nepodľahol? Sú mäkučkí, prítulní a sprevádzajú nás od útleho detstva. Plyšoví mackovia sú azda najtypickejšou detskou hračkou, ktorá spríjemňuje prvé roky života najmenších človiečikov viac než storočie. Plyšového medvedíka po prvý raz ušila deťom krajčírka Margarete Steiffová z nemeckého mestečka Giengen.

Pri príležitosti 125. výročia založenia firmy nemecká spoločnosť Steiff vyrobila 125 kusov exkluzívnych mackov, ktorí mali zafírové oči lemované 125 úlomkami briliantov. Jeden exemplár bol vystavený v roku 2009 aj na veľtrhu v Nitre. Dlho sa tam však neohrial - hneď prvý deň si ho za 29 750 eur odniesol slovenský zberateľ.

Foto: TASR

Pre fanúšikov Star Wars

Aj vaši chlapci doma behajú so svetelným mečom a príbehy Luka Skywalkera a rytierov Jedi sledujú so zatajeným dychom? Určite by ich spolu s oteckami potešila originálna helma temného lorda Dartha Vadera zo série Impérium vracia úder, ktorú režisér George Lucas použil vo filme v roku 1980.

Našťastie, pre vašu peňaženku má táto atraktívna vecička, vyrobená na mieru kaskadérovi Bobovi Andersenovi, už svojho majiteľa. Spolu s brnením sa dražila predvlani v Londýne a jej cena sa vyšplhala na 230-tisíc libier, čo je v prepočte takmer 285-tisíc eur.

Foto: LUCASFILM LTD

Diamantová Barbie

Je jednotkou medzi bábikami. V podstate je úplne obyčajná - až na ten náhrdelník, ktorý jej závidí nejedna dáma. Šperk, ktorý zdobí obľúbenú bábiku, je celý z diamantov, so vzácnym austrálskym ružovým diamantom uprostred. Luxusnú Barbie predstavili pred dvoma rokmi na austrálskom týždni módy.

Tento zberateľský kúsok, s ktorým sa deti asi príliš nepohrajú, má na svedomí zlatník Stefano Canturi. Práve vďaka náhrdelníku v kubistickom štýle sa bábika predala v prepočte za dvestotisíc eur, pričom zisk venovali Nadácii pre výskum rakoviny prsníka.

Foto: internet

Koník či šperk?

Vybrať pre dieťa ten najvhodnejší darček dá niekedy poriadne zabrať. Najmä ak ide o chlapca, ktorý má všetko. To je aj prípad japonského princa Hisahita, ktorý v septembri 2006 k svojim šiestym narodeninám dostal hojdacieho koníka. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby táto typická detská hračka nebola celá z 24-karátového zlata! Luxusný darček sa zrodil v dielni japonského návrhára Dinza Tanaka a jeho hodnota je v prepočte približne 900-tisíc eur. Už vtedy klenotník nevylúčil, že bude prijímať aj ďalšie objednávky.

Luxusu podľahla začiatkom tohto roka aj speváčka Beyoncé a rapper Jay-Z. Hviezdnym rodičom sa v januári narodila dcéra Blue Ivy Carter a tento šťastný okamih oslávili aj nákupom tých najdrahších nevyhnutností. Nielenže si u Tanaku objednali zlatého koňa za pol milióna eur, ale vo výbavičke malej divy nechýbala ani vysoká stolička na kŕmenie pokrytá Swarovského krištáľmi, za ktorú šťastní rodičia zaplatili približne trinásťtisíc eur či hodvábny podbradník za 200 eur z dielne módneho návrhára Jeana Paula Gaultiera.

Foto: internet


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní