Takto vyzerá nový operačný systém Windows 8 na tablete.

Dotyková éra Microsoftu: Windows 8 zotrie rozdiel medzi tabletom a PC

Americký softvérový obor Microsoft začal kampaň na podporu svojho nového operačného systému Windows 8. S jeho pomocou chce firma zmazať rozdiel medzi osobnými počítačmi a tabletmi, k čomu nový systém vybavila napríklad dotykovým rozhraním. Microsoft predstavil aj nový tablet s názvom Surface, prostredníctvom ktorého vstupuje na lukratívny a veľmi konkurenčný trh.

"Štartujeme novú éru pre Microsoft a novú éru pre našich zákazníkov," podotkol riaditeľ firmy Steve Ballmer. Operačný systém Windows je pre podnik vlajkovou loďou a nová verzia Windows 8 predstavuje jednu z najvýznamnejších zmien, ku ktorým Microsoft počas rokov pristúpil.Prvý Windows sa pritom na trhu objavil už pred 17 rokmi.

Nový operačný systém Windows 8 je navrhnutý tak, aby fungoval na osobných počítačoch aj na tabletoch, ktorých obľuba prudko vzrastá. Firma sa rozhodla vyrukovať na trh s týmto produktom, lebo najnovšie štatistiky potvrdzujú, že prepad predaja osobných počítačov a notebookov ide predovšetkým na úkor rýchlo rastúcej obľuby tabletov. Budúci týždeň chce podnik predstaviť ďalšiu verziu Windows 8, ktorá bude určená pre chytré telefóny.

Zákazníkov čakájú pri novej verzii zmeny, aké tu predtým neboli. Foto: ČTK

V čom je iný?

Nový operačný systém vyzerá aj funguje úplne inak, než ten, na ktorý boli zákazníci zvyknutí. Zmizlo napríklad tlačidlo "Štart" typické pre všetky doterajšie verzie systému Windows. Odpadla aj ponuka, ktorá sprevádzala všetky verzie od roku 1995. "Osmička" vychádza z jadra súčasných Windows 7. Mala by ale priniesť plynulejšie ovládanie vrátane rýchlejšieho prebudenia počítača z režimu spánku.

Radikálnou premenou prešlo používateľské rozhranie Windows. Bude mať dve podoby: jednu pre klasické počítače s myšou a klávesnicou a druhú optimalizovanú pre zariadenia s dotykovou obrazovkou.

Rozhranie pre dotykové prístroje kopíruje vzhľad operačného systému Windows Phone pre mobilné telefóny.Jeho podstatnou súčasťou sú takzvané živé dlaždice. Tie fungujú ako klasické ikony, zároveň ale vie zobrazovať aktuálne informácie (napríklad počet doručených emailov, informácie o prehrávanej hudbe alebo predpoveď počasia).

Zmizne tlačidlo Štart, ktoré malo premiéru už vo Windows 95. Jeho funkciu prevezme novo poňatá ponuka Štart, zobrazovaná cez celú obrazovku.

Windows 8 výrazne uľahčí synchronizáciu medzi rôznymi prístrojmi. Po prihlásení na akýkoľvek počítač s týmto operačným systémom bude mať užívateľ k dispozícii všetky svoje individuálne nastavenia a aplikácie.

Priamo do systému je integrovaný internetový obchod Windows Store, kde bude možné získať ďalší softvér. Spolu s tým má byť zjednodušené aktualizácie programov.

Boli pridané funkcie Refresh a Reset. Refresh vykoná novú inštaláciu systému, ale zachová užívateľovho dáta. Reset naproti tomu zmaže všetko a znova nainštaluje systém. To sa môže hodiť napríklad pri predaji počítača, v ktorom tak nezostanú žiadne súkromné ​​informácie pôvodného majiteľa.

Súčasťou systému je vylepšený bezpečnostný nástroj Windows Defender, ktorý oproti predchádzajúcim verziám prevezme aj funkciu antivírusového programu.

Spolu s Windows 8 bude uvedená nová verzia internetového prehliadača Internet Explorer s poradovým číslom 10.

  • S novým OS uvádza firma na trh aj prvý tablet Surface. Foto: SITA
  • Generálny riaditeľ Microsoftu Steve Ballmer očakáva, že Windows 8 otvorí novú kapitolu v histórii firmy a vráti ju späť na čelo technologického sektora."Pretvárame Windows aj celé odvetvie osobných počítačov," povedal Ballmer.

Operačné systémy Windows používa približne 90 percent osobných počítačov v celom svete, závislosť Microsoftu na tomto produkte sa však znižuje.

Firma v piatok začne aj predaj tabletu Surface, ktorý bude konkurovať prístrojom iPad spoločnosti Apple a tabletom s operačným systémom Android firmy Google.


  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní