Luxusné sídlo: Architekti označujú rodinné sídlo Tkáčovcov na bratislavských Kramároch za gýčové. Obrovský dom stojí na pozemku s rozlohou desaťtisíc štvorcových metrov, v rezidencii nechýbajú originály známych umeleckých diel, ale ani lezecká stena. Patrik Tkáč vlastní sídla aj v Prahe a Moskve.

Druhej štvorke najbohatších Slovákov dominuje Patrik Tkáč

Superboháčom zo stredu rebríčka najbohatších Slovákov dominuje Patrik Tkáč.

Milionárov, ktorí sa umiestnili na piatom až ôsmom mieste nášho rebríčka najbohatších Slovákov, spája jeden spoločný jav. Všetci sa vypracovali na dnešné pozície ako členovia úspešných podnikateľských zoskupení.

Patrik Tkáč začínal podnikať pod ochrannými krídlami svojho otca Jozefa, dnes spolu ovládajú väčšinu finančnej skupiny J&T. Podľa niektorých zdrojov im spoločne môže patriť až trištvrte miliardy eur.

Milan Fiľo bol súčasťou podnikateľského tria spolu s východniarmi Ladislavom Krajňákom a Jurajom Kamarásom. Prvé veľké peniaze zarobili spolu vo fabrike SCP Ružomberok, potom sa ich cesty podnikateľsky rozdelili.

To isté platí aj o Martinovi Kúšikovi, ktorý bol jedným z partnerov finančnej skupiny Penta. Po rokoch podnikania v skupine sa rozhodol postaviť na vlastné nohy a užívať si rodinu.

Tomáš Chrenek by nevybudoval svoje železiarske impérium bez spoločníkov, ako bol napríklad nebohý podnikateľ Ľubomír Blaško, ktorého pozície neskôr prevzala vdova Mária Blašková. Okrem nej ďalšie akcie kontrolujú podnikatelia Ján Móder a Evžen Balko.

Patrik Tkáč (39) - 350 miliónov

Syn bývalého prezidenta Investičnej a rozvojovej banky Jozefa Tkáča si spolu s kamarátom Ivanom Jakabovičom na rozbeh svojej prvej firmy požičal od otca pätnásťtisíc korún, čo je dnes zhruba päťsto eur. V roku 1994 založili spoločnosť J&T Securities, s. r. o., ktorá obchodovala s cennými papiermi.

Od tých čias sa z malého obchodníka stala nadnárodná investorská skupina so širokým portfóliom aktivít od energetiky cez realitný development, hotelierstvo, médiá, cestovný ruch či strojárstvo. Dôraz však kladie na poskytovanie služieb spojených s privátnym bankovníctvom.

Patrik Tkáč si zakladá na svojej povesti snobského multimilionára. Prezentuje sa okázalým životným štýlom, ktorý živí titulky médií. Mladý milionár si dokáže užívať všetky radosti života. Je vášnivým cestovateľom a jedným z počinov, ktoré si v tejto oblasti pripísal na konto, je napríklad dosiahnutie severného pólu spolu s polárnikom Petrom Valušiakom. Tkáč však miluje aj Vysoké Tatry, do ktorých rozvoja skupina investovala stovky miliónov eur. Ochranári prírody ich majú v zuboch, tvrdia, že developéri Tatry zničili.

Na druhej strane je však fakt, že vďaka Tkáčovcom sa z Tatranskej Lomnice stalo moderné lyžiarske stredisko. Signifikantný pre toto iskrenie bol napríklad turnaj v konskom póle, ktorý sa konal na hladine zamrznutého Štrbského plesa, a následná afterparty sa odohrávala v luxusne zrekonštruovanom Grand Hoteli Kempinski. Rovnako sa k životu prebralo pod taktovkou J&T aj naše najväčšie lyžiarske stredisko na Chopku.

Patrik Tkáč je milovníkom rýchlych áut. Vlastní unikátny Pagani Zonda Roadster F, ktorých sa na svete vyrobilo iba dvadsaťpäť kusov a jeho cena je osemstotisíc eur. Prepravuje sa vlastným vrtuľníkom a najnovšie aj súťažne jazdí na automobilových pretekoch. Tkáč sa pred piatimi rokmi oženil s Ivetou Vančovou a spolu vychovávajú dcérku Kristínu.

Mladá pani Tkáčová však nie je milionárska manželka z povolania, úspešne sa venuje vlastným podnikateľským aktivitám. Jej tanečná škola je jednou z najlepších a najvyhľadávanejších v meste.

S manželkou Ivanou Vančovou: Okázalá svadba stála novomanžela Tkáča trinásť miliónov korún. Foto: Emil Vaško

Milan Fiľo (53) - 340 miliónov

Rodák z Heľpy vyštudoval strojarinu v Košiciach, hoci pôvodne uvažoval aj o medicíne. Pochádza zo silne veriacej rodiny a jeho náboženské presvedčenie má dodnes vplyv na jeho činy. Finančne podporil a podporuje množstvo charitatívnych či športových aktivít. V jednom z malých kostolíkov na Horehroní, ktorému pomohol, dokonca zvečnili jeho tvár na jednej z fresiek. Iným druhom filantropie je jeho sponzoring viacerých politických subjektov.

Fiľo, ktorý po svojom pôsobení v SCP Ružomberok dostal titul „papierový kráľ“, vlastní holding zložený z desiatok firiem, ktoré pôsobia nielen na Slovensku, ale aj v Londýne, Prahe, Moskve a v Ázii. Celkovo dáva prácu tisíckam ľudí. Podľa tvrdenia viacerých slovenských veľkopodnikateľov sú Fiľove firmy zdravé a nezaťažené úvermi. Jeho portfólio je silne diverzifikované, aj preto zvládol krízu bez väčších škôd.

Navonok sa podnikateľ nerád prezentuje majetkom a snobskými luxusnými eskapádami. Počas roka sa najviac zdržiava v Prahe, sídlo má aj v Londýne. Na Slovensku vlastní usadlosť v Sielnici neďaleko Sliača. Podnikateľ je vášnivý poľovník a zberateľ veteránov. Rád športuje, je dobrý plavec, lyžiar, tenista a obchody uzatvára aj pri golfe. Finančne podporuje aj Slovenský paralympijský výbor. Hovorí sa o ňom, že sa dokáže družne porozprávať aj s obyčajnými chlapmi v miestnej krčme.

Horský hotel: Do portfólia Fiľových firiem patrí aj tento horský hotel na Malinom Brde pri Ružomberku. Foto: Pavol Majer, Plus 7 Dní

Martin Kúšik (43) - 330 miliónov

Rodák z Rovinky pri Bratislave pochádza z obyčajnej rodiny, jeho rodičia aj starí rodičia pestovali kvetiny a mama ich predávala na trhovisku. Láska ku kvetom poznačila aj jeho podnikateľské začiatky - venoval sa interiérovému dizajnu.

Absolvent Karlovej univerzity v Prahe pokračoval v štúdiách práva a ekonómie na univerzite v Madride. V prvej polovici deväťdesiatych rokov pracoval ako advokát v právnickej kancelárii a v tom čase sa dostal do kontaktu aj s neskoršími finančnými žralokmi Jaroslavom Haščákom a Markom Dospivom. S nimi neskôr stál pri zrode finančnej skupiny Penta.

Vlastnými schopnosťami sa prepracoval na najvyššie pozície a stal sa jedným z výrazných partnerov skupiny, ktorý v nej ovláda zhruba tretinový podiel. Martin Kúšik bol motorom najvýznamnejších obchodných transakcií Penty, bol za spustením úspešnej siete lekární Dr. Max, za nákupom stávkovej kancelárie Fortuna alebo pri predaji Severomoravských vodovodov a kanalizácií. Tie kúpila Penta za miliardu českých korún a predala ich španielskej spoločnosti Aqualia za viac ako sedem miliárd, teda takmer za 280 miliónov eur.

Neúspešná bola investícia do siete MobilKom, na ktorej žraloci prerobili. Podnikateľ svoje bohatstvo nedáva najavo, žije v prenajatom byte na pražských Vinohradoch a nevlastní žiadnu inú nehnuteľnosť. Po dvadsiatich rokoch sa rozhodol opustiť skupinu Penta a venovať sa iba svojej rodine.

Martin Kúšik nevlastní nehnuteľnosti. Svoj majetok si užíva pri cestovaní po svete. Trvalú adresu si uvádza na bratislavskej Adámiho ulici. Foto: Tony Štefunko, archív

Tomáš Chrenek (49) - 330 miliónov

Oceliarsky kráľ a honorárny konzul Kostariky Tomáš Chrenek je rodákom z Nitry, žije však v susednej Českej republike. Gro jeho biznisu spočíva v oceliarstve - jeho skupina Moravia Steel vlastní osemdesiat percent Třineckých železiarní, ale aj Moravskoslezský kovošrot a firmu Hanácke železárny a pérovny.

Ročné zisky v tejto oblasti sú takmer tri miliardy českých korún, čo je viac ako 110 miliónov eur.

Tomáš Chrenek podniká aj v zdravotníctve so skupinou firiem Agel, ktorá vlastní jedenásť nemocníc, päť polikliník, niekoľko špecializovaných kliník, ako kardiológiu v Pardubiciach či onkológiu v Novom Jičíne. Chrenekova firma Agel bola aj vo vlastníckej štruktúre zdravotnej poisťovne Apollo. Výnosná je distribučná sieť medicínskych pomôcok a prístrojov Martek Medical, ktorá je súčasťou Agelu. Zaujímavosťou je, že táto firma sa v minulosti volala Fakon a jej spolumajiteľom bol predseda Národnej rady Pavol Paška.

Chrenek síce žije v Česku, ale zavíta aj do Bratislavy, kde vlastní vilu. Vozí sa v luxusnom Mercedese Maybach, súkromie si však chráni. Má kontakty medzi politickými špičkami na Slovensku aj v Česku, kde financoval napríklad kampaň neúspešného prezidentského kandidáta Jana Fischera.

Tomáš Chrenek má syna Tomáša juniora, ktorý sa stará o publicitu svojím rušným spoločenským životom a striedaním populárnych blondínok zo slovenského šoubiznisu.

Foto: Pevnosť pod lesom: Táto „opevnená“ vila nad Račou patrí Tomášovi Chrenekovi.

Foto: Martin Domok, ČTK

Čítajte viac:

PLUS 7 DNÍ zostavil rebríček: Babiš, Haščák, Kmotrík a Brhel sú najbohatší na Slovensku


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní