To dokáže nahnevať: Ani povestná kokakola, s ktorou premiér oslavoval volebné víťazstvo, nebola zrejme sladená poctivým cukrom, ale glukózovo-fruktózovým sirupom.

Dvojtvárny Fico: Prečo neriešil nekvalitné potraviny, keď sme boli predsedníckou krajinou?

Premiér Fico dnes hromží na dvojakú kvalitu tovarov tej istej značky, ale keď mal možnosť s problémom pohnúť, bol ticho. Začala sa predvolebná kampaň?

Premiér Robert Fico sa opäť s nasadením vrhol do úlohy ochrancu národa. Európskej komisii sebavedomo odkázal, že ak do septembra nezačne urýchlene riešiť otázku dvojakej kvality potravín predávaných pod tou istou značkou v rôznych krajinách Európskej únie (EÚ), verejné jedálne na Slovensku začnú variť len zo slovenských surovín.

Detaily neprezradil, a tak bude veľmi zaujímavé sledovať, či budú kuchárky musieť niečím nahradiť trebárs citróny alebo morské ryby, ktoré sa na Slovensko výlučne dovážajú. Ešte zaujímavejšie však bude, ako tento krok vláda zdôvodní Európskej komisii. Argumentovať ohrozením verejného zdravia alebo zavádzaním spotrebiteľa totiž možno len pri konkrétnych produktoch, ale určite nie paušálne pri všetkých zahraničných potravinách. A to je vážny problém, na ktorý by Slovensko mohlo doplatiť.

Dobré ráno!

O tom, že čokoláda z Rakúska chutí lepšie a že tamojší prací prášok zanecháva bielizeň belšiu, sa vie už celé roky. Médiá už v roku 2014 robili vlastné porovnania kvality potravín kupovaných v Bratislave a v neďalekom rakúskom Hainburgu a poburujúce výsledky publikovali. Už vtedy to hovorca Európskej komisie Andrej Králik komentoval slovami, že „výrobcovia sa môžu prispôsobiť stravovacím, chuťovým návykom, ale aj objemu peňaženiek spotrebiteľov jednotlivých krajín EÚ a podľa toho môžu upraviť zloženie a obsah potravín“. Premiér Fico má bezpochyby pravdu, keď dnes v tejto súvislosti hovorí o „medzinárodnom škandále“ a „urážke slovenských spotrebiteľov“. Len nevedno, prečo túto tému s takou razantnosťou otvoril až dnes a nie počas uplynulého slovenského predsedníctva. To vyvoláva pochybnosti o úprimnosti premiérovho zápalu. Keď totiž Slovensko malo pol roka v rukách európske kormidlo, malo ideálne podmienky na nastoľovanie a pretláčanie tém, ktorým sa má EÚ prioritne venovať. Vtedy sme premiéra nepočuli povedať o tejto téme ani slovo.

Ušiel vám vlak

Otázke dvojakej kvality potravín pre východnú a západnú Európu sa ešte v novembri 2016 venoval prestížny európsky portál Politico. Upozorňoval, že Slovensko malo v tej chvíli ako predsednícka krajina jedinečnú šancu presadiť potrebnú zmenu legislatívy. Ale vlak nám ušiel. „Keďže slovenské predsedníctvo už nebude trvať ani dva mesiace, asi sa už nepodarí zabezpečiť podporu veľkých členských štátov na presadenie tejto témy,“ napísal vtedy portál Politico a oslovil hovorkyňu slovenského zastúpenia v Bruseli Elenu Višnar Malinovskú. Z jej slov bolo prekvapivo cítiť, že pre Slovensko bola táto problematika veľmi okrajová.

„Stále vyhodnocujeme ďalšie kroky a možnosť, že Slovensko bude ďalej presadzovať túto tému, nie je vylúčená.“ Ak si človek otvorí program slovenského predsedníctva v EÚ, nenájde ani zmienku o potrebe riešiť dvojakú kvalitu potravín. Iste, riešilo sa mnoho iných dôležitých tém a všetko sa za pol roka stihnúť nedá. Napríklad predsednícky tím expertov pre vnútorný trh sa chváli, že medzi jeho top výsledky patrí presadenie „smerovania k návrhu nariadenia o odstránení neoprávneného geografického blokovania webových sídiel“. Ministerstvo zahraničných vecí toto záhadné precitnutie vysvetľuje tak, že výsledky certifikovaných laboratórnych testov vybraných druhov potravín boli známe až začiatkom tohto roka. Rezortný hovorca Peter Susko tiež upozornil, že „Slovensko spoločne s Českou republikou, Bulharskom, Chorvátskom a Estónskom zaslalo v júni 2016 deklaráciu Európskemu parlamentu a Európskej komisii, aby sa fenoménom dvojakej kvality ďalej zaoberali a zabránili jej výskytu“.

Tenký ľad

Každého slovenského, českého či maďarského spotrebiteľa právom hnevá, keď z jeho žalúdka nadnárodné koncerny robia potravinársku žumpu. Slovám, že takto to Slovákom, skrátka, chutí, málokto uverí. Je jasné, že nikto si dobrovoľne nevyberie párky, ktoré majú menej mäsa, ani nápoj, ktorý je namiesto cukru sladený glukózou. Ale vylúčiť preto všetky dovážané potraviny z verejného stravovania je neprimeraný zákrok. Jednotný európsky trh totiž funguje na princípe voľného pohybu tovaru a práve Slovensko, ktoré vyváža takmer celú svoju produkciu, je od tohto princípu životne závislé.

Ak by sa teraz krajiny ako Nemecko alebo Francúzsko rozhodli, že budú nakupovať len autá vyrobené na ich domácej pôde, slovenská ekonomika by vzápätí skrachovala. Preto Ficove vyhrážky, že akokoľvek obmedzí dovoz zahraničných potravín, sú veľmi tenký ľad. Úplne iná situácia bola v roku 2012, keď Slovensko dočasne zakázalo dovoz a predaj českého alkoholu. Vtedy totiž u našich západných susedov zahynulo až 20 ľudí po otrave metylalkoholom a nebolo pochýb, že treba zabrániť, aby sa niečo podobné stalo aj na Slovensku po vypití českej becherovky alebo inej liehoviny. Takýto postup umožňuje európska legislatíva a práve tej sa zrejme bude chcieť Robert Fico chytiť. Expert na európsku politiku Radovan Geist z portálu Euractiv.sk tvrdí, že mu to nepomôže: „Tento argument neobstojí. Podstatou problému je, že na Slovensku sa predávajú výrobky, ktoré sú iné, respektíve menej kvalitné ako v západnej Európe. Nemôžeme však tvrdiť, že sú zdraviu škodlivé.“

Zakrivené banány

Hnev slovenského premiéra na Európsku komisiu je v tejto chvíli falošný. Ak chce niekoho postaviť do pozoru, mal by sa obrátiť na domácu obchodnú inšpekciu, ktorá môže v tomto smere konať. Napokon, aj hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko potvrdil, že ak sa ukáže, že nejaký výrobca zavádza spotrebiteľov v zmysle rozdielnej kvality, kontrolné orgány môžu zakázať predaj „určitých výrobkov“. A práve v tom je rozdiel - stopka sa nedá aplikovať na všetky zahraničné potraviny a variť len z domácich surovín, ako to naznačil premiér. Treba presne pomenovať vinníkov. Lenže predstava, že slovenské laboratóriá budú podrobne analyzovať zloženie každého dovážaného tovaru a porovnávať ho s rakúskou verziou, je absurdná.

Zložité tiež bude dokázať, že trebárs nižší obsah mäsa v rybích prstoch alebo použitie pretlaku namiesto skutočných paradajok je zavádzanie. Výrobcovia sa totiž bránia tým, že na etiketách podrobne informujú o zložení výrobkov a pred spotrebiteľmi nič netaja. Snaha Roberta Fica prinútiť komisiu, aby vypracovala v tomto smere nejakú novú legislatívu, pripomína snahu oživiť legendárne predpisy o zakrivených banánoch. Aj tie sa len snažili zabezpečiť, aby odberateľ dostal svoj tovar v presne vymedzenej kvalite, a skončilo sa to ako zdroj najväčších posmeškov z EÚ. V marci tohto roka na to upozornila eurokomisárka pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věra Jourová. „Museli by sme mať presné technické normy, aké zloženie má mať každý konkrétny produkt. A do toho rozhodne nepôjdeme. Chcem sa vyhnúť kritike, že nemáme nič lepšie na práci, ako regulovať zloženie nutely a diktovať rovnakú chuť produktu,“ uviedla Jourová pre české médiá.

V rozhovore pre náš týždenník však nedávno povedala, že je dôležité mať zoznam konkrétnych „problémových“ produktov a potom by mohla konať. „Keď budem mať zoznam konkrétnych produktov, budem sa v tom osobne angažovať. Budem rokovať s výrobcami, aby zvýšili kvalitu tam, kde je nižšia. Chcem, aby sme mali spoľahlivé dáta. Nechcem poškodiť žiadnu značku,“ povedala Jourová pre PLUS 7 DNÍ.

Odvádzanie pozornosti

O čo teda v tomto novom ťažení Roberta Fica ide? Je možné, že téma migrantov už tak dobre nefunguje a treba nájsť novú tému, za ktorú sa odvážny premiér bude v Bruseli biť. Radovan Geist upozorňuje, čo sa stane, ak vláda skutočne prijme nejaké jednostranné obmedzenia vo vzťahu k zahraničným tovarom. „Bude nasledovať minimálne niekoľko mesiacov naťahovania s Európskou komisiou, či je zvolená smernica aplikovateľná, alebo Slovensko porušuje pravidlá jednotného trhu. To dáva premiérovi dostatok času na manévrovanie a skórovanie lacných politických bodov.“ Prípadný súdny spor v tejto veci by sa mohol natiahnuť až do predvolebného roka 2019 a vhodne prehlušiť vládne škandály, ktoré sa bude snažiť voličom pripomínať opozícia.