Dolár by mal mať čoskoro oproti európskej mene výrazne navrch.

Euro čaká strmý pád! Katastrofický scenár hovorí o poklese pod dolár

Spoločná európska mena sa otriasa v základoch a budúcnosť sa pre ňu nejaví príliš optimisticky. V priebehu niekoľkých rokov by jej hodnota mohla skĺznuť dokonca pod hranicu amerického dolára. Také sú prognózy Deutsche Bank.

V roku 2017 by ste euro mohli dostať už za 95 amerických centov. Pri súčasnom kurze 1,26 USD je to pre európsku menu mimoriadne nepríjemný scenár. Prišla s ním nemecká Deutsche Bank, druhý najväčší devízový obchodník na svete, podľa ktorej hodnota spoločnej meny krajín EÚ klesne o 25 percent.

Nemecká inštitúcia s neblahou prognózou nie je jediná. Pokles eura o 20 percent očakáva aj americká investičná banka Golden Sachs. Podobne sa vyjadruje aj niekoľko ďalších finančných inštitúcií.

Čítajte viac:

70-ročná hegemónia dolára je na konci. Nahradí ho iná mena?

Hrozí odlev investorov

Za potápajúcim sa eurom je podľa štúdia Deutsche Bank extrémne nízka miera rastu a vysoký odliv kapitálu z eurozóny. Menový stratég z Deutsche Bank George Saravelos očakáva, že to bude hodnotu európskej meny postupne znižovať.

Saravelos sa domnieva, že ekonomická kríza bude v Európe pokračovať. Dokonca hovorí o trvalom zastavení rastu, informuje rakúsky portál krone.at. Mizivé tempo rastu spolu s nízkymi úrokovými sadzbami znamenajú jasný scenár – investori budú svoje peniaze sústreďovať do projektov mimo eurozóny.

Čítajte viac:

Špičkoví ekonómovia varujú: Európu čakajú nové erupcie dlhovej krízy

Menový expert hovorí aj o ekonomickom paradoxe, keď vysoké exportné prebytky na jednej strane čelia rekordnej nezamestnanosti na strane druhej, takže hodnotu eura nemôžu pozitívne ovplyvňovať.

Podstatné dôvody kolapsu eurozóny vidí Saravelos aj v tom, že Európska centrálna banka ponúkala umelo nízke úrokové sadzby a negatívne depozitné sadzby investorom. „Toto sú vlastne úroky z omeškania,“ myslí si menový expert.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní