Stihol to za rok: Podnikateľ Mario Hoffmann prepadol koňom až v štyridsiatke. Dnes stojí za najväčším jazdeckým areálom v strednej Európe.

Finančník Mario Hoffmann si splnil sen: Jazdecký areál za 100 miliónov eur

Finančníka Maria Hoffmanna inšpirovala vášeň ku koňom, aby vytvoril najväčší jazdecký areál v strednej Európe. V šamorínskych stajniach bude miesto pre šesťstosedemdesiat koní.

Vybudovať obrovský športový areál s rozlohou viac ako štyridsať hektárov trvalo niečo vyše roka. Nachádza sa v Šamoríne, necelých tridsať kilometrov od hlavného mesta. Preinvestovalo sa viac ako sto miliónov eur a hipoaréna sa môže popýšiť označením najväčšia v strednej Európe.

Zaujímavosťou športovorelaxačného areálu sú interiérové a exteriérové plochy na parkúrové skákanie výnimočných rozmerov. Po areáli, ktorý privíta svojich prvých hostí už o niekoľko dní, nás previedol finančník a tvorca myšlienky celého projektu Mario Hoffmann.

„V prvej časti sú budovy, ktoré boli projektované v časoch socializmu ako regionálna nemocnica. Koncept bol zmenený a neskôr ich využívali ako ubytovňu pre stavbárov, čo budovali Gabčíkovo. Z toho je hotelová časť, pri nej je momentálne vo výstavbe akvapark, ktorý má plavecký štadión s päťdesiatmetrovým bazénom a s dvoma tribúnami."

"V krytej hale bude dvadsaťpäťmetrový bazén s ôsmimi dráhami, k tomu fitnescentrum, fyzioterapia, wellness a termálny vrt na liečebné procedúry, ktorý sa bude využívať v kúpeľnom trakte,“ objasnil nám na úvod podnikateľ a podotkol, že táto časť sa otvorí až o rok. V areáli sa bude nachádzať aj futbalové ihrisko a atletický štadión. Jazdecká časť je tesne pred spustením.

Bude o nich postarané

Bývalý rýchlostný kanoista Mario Hoffmann sa už niekoľko rokov venuje vytrvalostným jazdeckým pretekom endurance. Páči sa mu parkúrové skákanie, preto mu prispôsobil veľkú časť hipoarény. Pri výstavbe bola jedna z priorít bezpečnosť koní a ich pohodlie.

„Nachádza sa tu šesťstosedemdesiat boxov, letné a zimné stajne. Jazdecké povrchy sú na svetovej úrovni. Pre tento šport je to jedna z najcitlivejších otázok. Celkový dizajn robil odborník, profesor Arno Gego z nemeckého Aachenu,“ vysvetlil Hoffmann.

Areál pre kone má aj dobre vybavenú veterinárnu časť. Zdravotným problémom sa dá predchádzať soláriom, kde sa kone môžu vysušiť, a tiež bežiaci pás, na ktorom majú dostatok pohybu. Dá sa dokonca nastaviť tak, aby kôň išiel do kopca. Všetky konské chodníky, ktoré vedú zo stajní, sú podložené špeciálnym materiálom, aby sa nepoškodili kopytá.

„Cesty sú pieskové alebo z gumenej zámkovej dlažby. Bola to vyslovene požiadavka profesora Gega. Predchádza sa tak zraneniam,“ hovorí podnikateľ. Hlavný štadión, kde sa budú odohrávať najväčšie súťaže, má trávnatý povrch. Je náročné uchovať ho v perfektnom stave. „V našich končinách s tým nikto nemá skúsenosti. Tento je vyrobený tak, aby bol po búrke do desiatich minút suchý. Funguje to vďaka skladbe kameňov, ktoré odvedú vodu.“

V areáli sa nachádzajú tri trávnaté a tri pieskové vonkajšie povrchy. Dva pieskové povrchy sú v krytých halách s výnimočnými rozmermi. Problém býva údajne so šírkou, a teda s vytáčaním koní.

V tomto je šamorínska hala s rozlohou vyše tritisícsedemsto štvorcových metrov výnimočná. Dokončená by mala byť v máji. Druhá hala je o niečo užšia. Štadión sa tak zaradil medzi európsku špičku. „Najprestížnejší jazdecký areál na svete je v spomínanom Aachene. Má osemnásťtisíc štvorcových metrov. My máme len o pätnásť percent menšiu plochu.“

Ako sa to začalo

Boháč Hoffmann prepadol koňom v štyridsiatke a odvtedy sa stali súčasťou jeho života. „Prvého koňa som dostal na narodeniny,“ prezradil. O pár rokov ho to doviedlo k myšlienke postaviť reprezentatívny areál.

„Pôvodne to mal byť areál pre potreby nášho klubu. Mesto Šamorín malo požiadavku na vybudovanie akvaparku. Keď sa s ním začalo, vznikla popritom myšlienka vytvoriť športový komplex. Tak sa zrodil koncept, ktorý vyplýva aj z nedostatku športovísk vysokej kvality. Úroveň športu tu dlhodobo klesala.“

Keď jazdeckú časť konzultovali s profesorom Gegom, prišiel s myšlienkou postaviť niečo na európskej, ba až svetovej úrovni. Najmä preto, že centrum tohto športu je v severnom Nemecku, Holandsku, Belgicku a my sme vzdialení iba tisíc kilometrov. Kamión s koňom môže túto vzdialenosť prejsť za jeden deň,“ vysvetlil finančník výber lokality.

Zároveň tvrdí, že bez správnych ľudí by projekt nikdy nenadobudol reálne kontúry. „Dôležité je, že sa podarilo skĺbiť prácu architekta s dizajnom, ktorý je funkčný a reprezentatívny. Zároveň som zažil aj prerod robotníkov, ktorí tu pracujú. Keď areál rastie, budí to v nich rešpekt a radosť z toho, čo vybudovali,“ opísal spokojne.

Vstupy zadarmo

Podnikateľ má už jasnú víziu o cenách a o tom, ako by sa mala začať investícia vracať. „Vstup bude zadarmo, ale počíta sa s tým, že návštevníci budú využívať služby a konzumovať v reštaurácii a bufetoch. Preteky bývajú životaschopné, pretože každý kôň si musí zaplatiť za svoj box, slamu, seno a služby.“

Štartovné pre koňa pri medzinárodných pretekoch sa pohybuje od tristo do päťsto eur na týždeň, to pokryje prevádzku pretekov. Platí sa aj za parkovisko pre kamióny, pripojenie na elektrinu, vodu a podobne. Výnimkou budú iba veľké podujatia a preteky, vtedy sa bude vyberať vstupné.

Už tento rok v septembri máme pridelené preteky na úrovni majstrovstiev sveta mladých koní. Očakávajú sa aj arabskí jazdci a nadácie, čo sú aj oficiálni sponzori majstrovstiev sveta mladých koní vo vytrvalosti. Predpokladá sa, že prídu so sprievodom stopäťdesiat ľudí a viac. Ich účasť vzbudí pozornosť a prinesie reklamu regiónu i krajine.

„Výhodou arabských krajín je, že sem privedú tri televízie, ktoré budú vysielať živý prenos do arabského sveta. To tiež motivuje sponzorov, aby podporili istú súťaž, a je to zároveň významná vec z pohľadu propagácie Slovenska."

"Môžeme priviesť akúkoľvek zahraničnú návštevu a byť na to hrdí. Má to určite väčší význam ako ukazovanie obchodných centier, ktorých vyrastie za rok niekoľko, ale centrum ako toto nevyrastie v tomto regióne ešte dlhé roky asi žiadne,“ triezvo zhrnul Hoffmann.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní