Zmanipulovaných malo byť devätnásť zápasov v Česku a na Slovensku v prvej, druhej a tretej lige vrátane tohtoročných duelov najvyššej slovenskej súťaže.

Futbal na objednávku: Môžu za stávkovanie nízke platy?

Českým futbalom otriasla stávková aféra nebývalých rozmerov. Aj niektorí slovenskí futbalisti hrali tak, ako si želal ázijský stávkový gang.

Tipovanie - najväčšia pliaga súčasného futbalu - má „vďaka“ českej stávkovej afére prvé obete už aj na Slovensku. O čistote slovenského futbalu pochybujú niektorí roky, no až teraz uviazli v korupčnej sieti hráči z našej najvyššej súťaže.

V minulosti si za branie úplatkov posedel vo väzení bývalý generálny sekretár futbalového zväzu Vladimír Wänke. Pred siedmimi rokmi sa zas futbalový rozhodca Marián Diňa verejne kajal, že za ovplyvnenie zápasu zobral všimné dvestotisíc korún (vyše šesťtisíc eur). No škandálu súčasných rozmerov náš futbal nečelil.

Aféru nebývalých rozmerov odštartoval v Česku oficiálne nemenovaný futbalista (podľa českých médií ide o záložníka prvoligového FK Teplice Egona Vůcha - pozn. redakcie), ktorý ponuku privyrobiť si rázne odmietol a šiel na políciu. Škandál s manipulovaním výsledkov však nezostal len za riekou Moravou.

Čoskoro vyšlo najavo, že dohodnuté výsledky organizovali Slováci. V policajnej sieti uviazli siedmi našinci, pričom zďaleka nemusí ísť o konečné číslo.

Sedmička zo začiatku vinu popierala. Všetko trvalo dovtedy, kým jej policajti nepustili odposluchy. Piati zo siedmich sa napokon k neférovému konaniu priznali. „V plnom rozsahu,“ potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Ivan Hodúr: Naposledy hráč DAC Dunajská Streda sa k ovplyvňovaniu zápasov priznal. Foto: Matej Kalina

Aj Rákovej brat

Z brania úplatku obvinili štyroch hráčov Dunajskej Stredy - Marka Božoňa Čecha Tomáša Hubera, Michala Diana a bývalého dvanásťnásobného slovenského reprezentanta Ivana Hodúra.

Obvinenie z podplácania si vypočul bývalý hráč Nitry, Ružomberka a lotyšskej Rigy Marián Dirnbach a dvojnásobný najlepší strelec Corgoň ligy Róbert Rák, brat herečky Viki Rákovej. Sprostredkovateľom, ktorý ponúkal hráčom úplatky od dvedo šesťdesiattisíc eur, má byť bývalý slovanista Ivan Žiga, ktorý hrával svojho času u nás, neskôr v Malajzii.

Podplácajúci Dirnbach, Rák a Žiga s dvojicou Hodúr - Dian, ktorá mala prijímať úplatky, sa k podvodu priznali. Hodúr vyhlásil, že urobil chybu a nemôže pokojne spávať. Veľmi sa vyjadrovať nechcel, no denníku Šport prezradil: „Myslím na najhoršie, teda, že ma odsúdia.“

Zmanipulovaných malo byť devätnásť zápasov v Česku a na Slovensku v prvej, druhej a tretej lige vrátane tohtoročných duelov najvyššej slovenskej súťaže. Podplatení hráči nemuseli uhrať presný výsledok. Stačilo, aby v zápase napríklad padli aspoň štyri góly. Bez ohľadu na to, do ktorej siete.

Celé to cez prostredníkov riadil zo zahraničia šéf ázijského gangu, ktorý na dohodnuté výsledky stavil značné sumy. V prípade Dunajskej Stredy malo ísť napríklad o augustové zápasy v Trenčíne (0 : 6) a v Myjave (1 : 4).

Zatiaľ čo česká polícia zverejňovala iba strohé informácie, Slováci zvolali tlačovú konferenciu. „Na úplatky mali celkovo použiť najmenej dvestodesaťtisíc eur. Výhra v stávkovej kancelárii na jeden zápas sa pohybovala vo výške najmenej päťdesiattisíc eur,“ prezradil slovenský policajný prezident Tibor Gašpar.

S komplicom v hľadisku

Policajti prehľadali domy podozrivých a zadržali techniku, ktorá slúžila na komunikáciu zainteresovaných. Základný princíp bol jednoduchý. Komplic sedel počas zápasu na tribúne. Ak ponuka stávkovej kancelárie gangu vyhovovala, v hľadisku zostal. Ak sa zdvihol, dohoda padla. Tak sa obvinení snažili obísť skutočnosť, že internetové stávkové kancelárie často zverejňujú svoju ponuku až po štvrť hodine hry.

Tipovať sa dá všetko možné. Od počtu gólov, žltých či červených kariet až po to, že v zápase vypadne umelé osvetlenie. Najmenšie riziko predstavujú nižšie súťaže, ktoré nie sú až tak na očiach, prípadne zápasy v juniorských kategóriách.

Bývalý kapitán anglického Southamptonu Nór Claus Lundekvam sa štyri roky po skončení kariéry priznal, že si chodil staviť na prvý roh či aut v zápase a potom to všetko „zariadil“ na ihrisku. Vraj len z nudy, no málokoho presvedčil.

Kontrola nemožná

Slovenské stávkové kancelárie sa svorne dušujú, že rizikové zápasy rýchlo odhalia. „V prípadoch nezvyčajného objemu prijatých stávok reagujeme promptne a okrem zablokovania stávok informujeme aj príslušné policajné orgány,“ tvrdí riaditeľ stávkovej kancelárie Tipsport Jaroslav Taraba. Do rozvoja oddelenia riadenia rizík investuje spoločnosť nemalé zdroje.

Stávkové kancelárie v zahraničí, špeciálne v Ázii, sú však ťažko kontrolovateľné. Tipovacie mafie majú cestu k nelegálnemu zisku voľnú. „Štátne orgány na ne nemajú žiadny dosah, preto je vyšetrovanie takýchto káuz mimoriadne zložité,“ dodáva Taraba.

Milión na zápas

Nelegálne tipovanie je obrovský biznis. Až sedemdesiat percent všetkých stávok na svete smeruje na futbal. Na každý zápas sa len v Ázii staví zhruba milión dolárov.

„Každý, kto podvádza, by mal už naveky zostať mimo futbalu,“ želá si prezident Európskej futbalovej únie Michel Platini. U nás si hriešnici nezahrajú minimálne dve sezóny. „V novom návrhu je naplánovaná vyššia sadzba, no za podobný dokázaný priestupok u nás zatiaľ stále platí dvojročný trest zákazu činnosti,“ informoval nás hovorca Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný.

Samozrejme, všetkým zainteresovaným hrozí basa natvrdo. V Česku až na dvanásť rokov plus mastná pokuta.

Môžu za to nízke platy?

Klub Dunajská Streda, ktorý je po deviatich kolách v tabuľke slovenskej Corgoň ligy predposledný s jediným víťazstvom, pozastavil štvorici obvinených hráčov činnosť až do vyriešenia prípadu. „Verím, že to zoberú ako memento aj výstrahu, aby sa nedali zmanipulovať na takéto konanie,“ píše sa v stanovisku klubu.

Pre podobné počínanie niet ospravedlnenia, no dá sa pochopiť. Futbal v Dunajskej Strede živorí, viacerým hráčom meškali výplaty aj niekoľko mesiacov. Priemerný plat futbalistu v najvyššej slovenskej súťaži s výnimkou veľkých klubov ako Slovan a Žilina sa pohybuje od 1 500 do 2 500 eur.

Navyše, ak hráč dlho na peniaze čaká a tipovacia mafia mu ponúkne napríklad trikrát toľko, môže byť ťažké odolať.

Len v Slovane, kde je priemerný plat šesťtisíc eur, a v Žiline s priemernou mzdou na úrovni tritisícosemsto eur, ako na jar tohto roku prezradili zástupcovia našich najväčších klubov, sú na tom futbalisti o čosi lepšie. V Senici sa priemerný plat pohybuje okolo 2 100 eur.

Paradoxné je, že iránsky majiteľ dunajskostredského klubu Khashyar Mohseni podozrieval z nekalých praktík inú dvojicu hráčov, Stanislava Velického s Branislavom Fodrekom, ktorí medzičasom z klubu odišli.

Prehnitý český futbal

Takmer tri stovky nasadených policajtov, tucet zatknutých futbalistov, ďalších viac ako dvadsať vypočúvaných a doposiaľ nešpecifikovaný rozsah zhabaných dôkazov. Zatiaľ všetko v rámci neoverených informácií. Na rozdiel od slovenskej polície sú totiž českí vyšetrovatelia, čo sa týka futbalovej úplatkárskej chobotnice, skúpi na slovo. Stávková aféra v Česku sa vraj týka súťaží na všetkých úrovniach, hoci niektorí to popierajú. „Prvá liga je prísne strážená. Každý zápas sa dôkladne monitoruje, čo nepraje nelegálnemu prostrediu. Aj druhá liga je pod zvýšeným dohľadom. Toto bude skôr záležitosť amatérskych súťaží od tretích líg nižšie,“ vyhlásil futbalový bezpečnostný manažér Martin Synecký.

Polícia, prokurátor i tunajšia futbalová asociácia nechcú povedať viac s odôvodnením, aby neohrozili vyšetrovanie. Preto je ťažké povedať, ktoré kluby, respektíve hráči sú do škandálu zapletení. Aktuálne sú medzi obvinenými napríklad hráči treťoligovej Roudnice nad Labem a Chomutova.

Okrem nižších súťaží padá podozrenie aj na juniorskú ligu. Medzi tými, ktorých kriminalisti vypočúvali, však boli zástupcovia prvoligových Teplíc. Teplického záložníka Egona Vůcha označili niektoré médiá za toho, kto celú aféru odštartoval - vraj odmietol ponúknutý úplatok a všetko ohlásil na polícii.

Rozhnevaní fanúšikovia v tom však majú jasno. Tvrdia, že český futbal je taký prehnitý, že aféra podobných rozmerov sa dala čakať už dávno. „Nižšie súťaže sú nedôveryhodné už dávno a prvá liga? Nemá zmysel sa baviť o jej úrovni ani o výsledkoch jednotlivých zápasov. V českom futbale tiká časovaná bomba. Keď vybuchne, štadióny budú prázdne, hoci vedenie súťaží i klubov nás bude presviedčať o tom, že všetko sa usporiada a hráčom treba veriť.“

To je iba jedna z fanúšikovských reakcií, ktoré zaplavili diskusné internetové fóra. A nemožno sa diviť. Okrem mlčiacej českej polície nedokáže nikto odhadnúť, kde siahajú chápadlá stávkovej chobotnice.

Netreba pritom zabúdať, že české médiá priniesli v posledných rokoch viacero informácií o podozreniach z nekalých praktík v domácom futbale. Populárna je napríklad takzvaná Křetínskeho taška.

Zhruba pred rokom informoval šéf futbalovej Sparty Praha Daniel Křetínský predsedu Futbalovej asociácie Českej republiky Miroslava Pelta o neštandardnej praxi v domácich profesionálnych súťažiach. Hoci najvyšší bos českého futbalu bol šokovaný a zdrvený, verejnosť dodnes nevie, o čo presne išlo.

Legendou medzi korupčnými hriešnikmi je Ivan Horník. Súd ho potrestal za to, že ponúkal rozhodcom a delegátom futbalového zväzu úplatky za ovplyvnenie zápasov v prospech jeho domovského klubu - Viktorie Žižkov. Úplatky v odposluchoch maskoval za „kapríkov, ktorí priplávali“, prípadne za „pár kíl hrušiek, jabĺk“. Namiesto inštrukcií sa rozdávali „noty“. (Martin Martinec)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní