Odsedel si: Bez mesiaca strávil v base dokopy dvanásť rokov.

Jeden z najobávanejších slovenských mafiánov sa dnes živí ako kuriér a príležitostný hudobník

Svojho času si na Juraja Billika nikto nedovolil. Kto áno, trpko to oľutoval. Čapatý, ako všetci Billika prezývajú, pôsobil v organizovanej skupine sýkorovcov a zvýšiť hlas na neho mohol iba najvyšší člen gangu Róbert Lališ, alias Kýbel.

V súčasnosti by si to pravdepodobne nedovolil ani ten. Zatiaľ čo obávaný bos sýkoriek Kýbel stále čelí obvineniam z vrážd a lúpeží, Čapatý je už z basy vonku. Odsúdili ho za viaceré závažné kriminálne 
činy a za mrežami strávil dokopy takmer dvanásť rokov. Miernejšie podmienky trestu si zaistil spoluprácou s políciou.

Na slobodu sa dostal pred rokom a začína od piky - tentoraz vraj už v súlade so zákonom. Zamestnal sa ako kuriér. „Je to iné, ako to bolo predtým. Nevrlých zákazníkov beriem ako súčasť práce, každý má niekedy zlý deň. Ja sa na nich len usmievam,“ začal bývalý člen gangu sýkorovcov svoje rozprávanie.

Je ako blesk

Keď sa Čapatý ocitol na slobode, netušil, ako ďalej naloží so svojím životom. „Kamarát mi dohodil prácu v kuriérskej spoločnosti. V pondelok o pol siedmej ráno som nastúpil a robím tam už tri týždne. Musel som sa všeličo naučiť. Ale teraz som už naozaj rýchly. Asi ako spací vozeň,“ zasmial sa.

Venuje sa novému prírastku: So šteniatkom Tarou chodí na výstavy.
Venuje sa novému prírastku: So šteniatkom Tarou chodí na výstavy.
Foto: Nina Košecká

Tvrdí, že na väznicu má aj dobré spomienky. Najmä keď im tam chodili rôzni známi hudobníci koncertovať. Čas mu rýchlejšie utekal aj vďaka spolubývajúcemu, hercovi Dušanovi Cinkotovi. „Stále sme sa mali o čom rozprávať, rozumeli sme si. Učil ma hrať na gitare. Vážim si to. Teraz doma cvičím aj na tomto hudobnom nástroji,“ vraví.

Nepriznajú sa

O bývalom členovi vražedného komanda sýkorovcov je známe, že rád hrá na bicích. Hudba je jeho veľká láska, venuje sa jej roky. Aj za starých čias, keď najmä v hlavnom meste operovali organizované skupiny, si pred páchaním trestnej činnosti alebo potom na uvoľnenie rád zahral. Znie to trochu ako z gangsterky, však? „V pätnástich som si kúpil prvé bicie. Jeden malý rómsky chlapec ma naučil základy a rytmus. To som poctivo cvičil. Podľa platní som sa snažil hrať. To ma držalo asi tri roky, potom som to nechal. Opäť ma to šialene chytilo po rokoch. V tridsiatich štyroch rokoch som sa prihlásil do hudobnej školy. Bral som súkromné lekcie, po dvoch rokoch som mal prvý koncert a začalo to šliapať.“

S hudbou neskončil, ani keď vyšiel spoza mreží. „Skúšame s kapelou a chodíme hrávať. To je, samozrejme, z toho najlepšie. Keď ma oslovia, aby som išiel hrať na nejaké oslavy, opýtam sa kamošov, ktorí sú voľní, a s tými idem. Máme v repertoári asi všetko, čo chcú. Netreba vážnu prípravu,“ hovorí o privátnych akciách.

Verejne vystupuje Čapatý zatiaľ zriedka. Pretože aj keď hudobníci sú k nemu priateľskí, netúžia priznať sa k spolupráci s bývalým mafiánom. Keď sme sa uznávaných slovenských hudobníkov pýtali na spoločné fotografie, na ktorých s Billikom pózujú so širokým úsmevom, neboli nadšení. Jeden z nich svoj zamietavý postoj vyjadril pre istotu písomne. „Určite nesúhlasím s uverejnením mojich fotografií s kýmkoľvek bez toho, aby som nečítal článok a neautorizoval celý kontext mediálneho výstupu, či už ide o Juraja Billika, alebo Igora Matoviča, alebo kohokoľvek,“ napísal nám.

Bývalí „kamaráti“

Už v minulosti sa vraj veľmi rozčúlil hudobník Marián Greksa, keď sa v médiách objavila jeho fotografia v objatí s Čapatým. Dnes mu vraj ani neodzdraví. „Ja sa k tomu nechcem vracať. Je to jeho rozhodnutie a rešpektujem to. Bol mi dvakrát zahrať vo väzení aj na mojej päťdesiatke, za čo som mu vďačný, a nemôžem na neho nič povedať,“vyjadril sa stručne Billik.

„Ale chcem, aby jedno odznelo, a tí, o ktorých hovorím, sa v tom nájdu. Ostali mi iba ozajstní kamaráti, ktorých je málo. Neostali tí druhí, ktorí sa za nich vydávali. Takých však nepotrebujem. Lebo keď mám povedať otvorene, väčšinou sa držali pri mne len takí, čo žrali, pili a fetovali zadarmo. Všetko som platil ja. A nech to vedia! Nie je žiadna tajnosť, že popri našej práci, čo sme robili, sme pili aj brali kokaín. Takýchto príživníkov som mal dosť. Oni vedia, o ktorých hovorím. A ešte vedia aj takí o sebe, ktorí sa mi pchali do r..i celý čas a teraz sa robia, že sú majstri sveta.“

Šéf gangu: Róbert Lališ, alias Kýbel, bol Čapatého bos.
Šéf gangu: Róbert Lališ, alias Kýbel, bol Čapatého bos.
Foto: Emil Vasko

Búšil aj v base

Ako prežil roky za mrežami? Žiaden scenár z amerického filmu sa nenaplnil. „Nebol som prvotrestanec, takže psychicky to nebolo nejako náročné. Všetko som poznal už predtým. Šil som topánky a robil som v práčovni.“ V base tiež bubnoval spoluväzňom. V rámci času na osobné voľno alebo záujmovú činnosť v hudobnom krúžku. „Pán riaditeľ mi umožnil dať si dopraviť moje bicie nástroje, tak som mohol cvičiť. Za to som vďačný jemu aj nášmu pedagógovi.“

Keď sa Čapatý po rokoch dostal na slobodu, jeho kroky neviedli na koncert. „Išiel som sa dať ostrihať. Potom za mamou, za mojím kamarátom Vadimom a potom opitý domov,“ vypočítava. S prácou vraj nemal zo začiatku problém. V krčme sa zamestnal ako čašník. „Podnik však začal upadať. Napriek tomu stále normálne pracujem a hrám. Doma mám v obývačke postavenú súpravu a keď mám čas, zahrám si. A venujem sa našim trom psom, to sú moji miláčikovia.“

Okrem najnovšieho prírastku, štyridsaťkilovej sučky rotvajlera, má teriéra Jacka Rusella a jorkširského teriéra. Šteňa Tara dokonca chodí na výstavy a plánujú z nej mať šampióna. „Keď si nájdem čas, chcem začať športovať. Opäť robiť box. Ale teraz sa musím naplno venovať práci,“ plánuje. Keď zarobí dosť peňazí na to, aby sa mohol rozmaznávať, vraj vie presne, čo s nimi. „Rád by som ešte cestoval na motorke. Chodil na výlety ako predtým.“

Kto je Juraj Billik, alias Čapatý

Billik bol členom zločineckej skupiny sýkorovcov, ktorá pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Na pojednávanich odkryl fungovanie gangu. Podľa jeho slov sa skupina zaoberala výpalným, obchodom s drogami, pasáctvom a likvidovala ľudí na objednávku. Niekedy aj vlastných členov. Na súde Billik vypovedal, že on sám bol členom vražedného komanda.

Vďaka tomu, že s políciou začal spolupracovať a pomohol objasniť niekoľko závažných trestných činov v rámci organizovaných skupín, jeho zločiny posudzovali individuálne.

Mohol byť milionár

Keby Čapatý žil za oceánom a mal za sebou životný príbeh bývalého kriminálnika a nádejného hudobníka v jednej osobe, bol by už pravdepodobne za vodou. V Amerike sa to celebritnými kriminálnikmi len tak hemží. Napríklad raper 50 Cent zamladi díloval drogy a neoprávnene vlastnil zbraň. Rapovú skupinu Wu Tang Clan vyšetrovala FBI za obchodovanie s drogami a so zbraňami. Newyorská polícia uvádza, že ak sa niekto ukázal ako „verný“ člen Wu Tangu, ponúkli mu nahrávaciu zmluvu.

Kriminálnu minulosť nemajú len hudobníci. Napríklad Jeremy Meeks, ktorý je podľa médií najsexi kriminálnik, sa presadil v módnom biznise. Sedel za brutálnu bitku chlapca, napadnutie policajta, lúpež a nelegálne držanie zbrane. Zlého chlapca, ktorý ovládol móla aj reklamné kampane prestížnych firiem, si uchytila dedička miliónového impéria Chloe Greenová.

Jeremy Meeks: Po tom, ako jeho fotka z kriminálu obletela svet, stal sa z neho hviezdny model.
Jeremy Meeks: Po tom, ako jeho fotka z kriminálu obletela svet, stal sa z neho hviezdny model.
Foto: profimedia.sk

VIDEO Plus 7 Dní