KŠEFTY so vzácnymi slovenskými krojmi: Strácajú sa v Amerike, kde končia ako maškaráda na jedno použitie

Cenné kroje zo Slovenska nekončia v rukách folkloristov ani zberateľov, špekulanti ich vyvážajú do Spojených štátov a tam ich rozpredávajú za stovky dolárov.

Ak by ste si chceli zohnať slovenský kroj, stačí zablúdiť na internet. Ceny jednotlivých kusov sa tam pohybujú približne od tridsať až do štyristo eur. „Ale stovky eur som ešte nedala za žiaden,“ tvrdí Tamara Heribanová (31), známa tým, že náš národný odev vytiahne vždy na Ples v opere. Nie je to len póza, slovenské kroje už vyše desať rokov skúma a zbiera. Každý týždeň trávi na internetových e-shopoch, kde číha na príležitosť. Aj preto má prehľad, čo sa práve okolo nášho vzácneho dedičstva deje. Posledné roky spozorovala, že slovenské kroje miznú v zámorí vďaka špekulantom.

Kšeftári obchádzajú Slovensko

Ak za slovenský národný odev vysolíte cez e-shop astronomickú sumu, väčšinou vám príde poštou zo Spojených štátov. „Pred pár rokmi po Slovensku chodili podnikavci, ktorí vykupovali staré kolovrátky, pokazené mlynčeky a kroje. Tie dnes môžeme nájsť na zahraničných stránkach eBay a eTsy, kde ich predávajú za stovky eur,“ vysvetľuje Tamara a pozastavuje sa nad tým, že práve takto Slovensko prichádza o autentické, pôvodné kroje. Tie totiž nekončia v rukách zberateľov ani odborníkov na foklór.

Tamara Heribanová si svoje kroje dôsledne dokumentuje. Skladuje ich s dobovými fotkami a vypracováva si k nim zápisky.
Tamara Heribanová si svoje kroje dôsledne dokumentuje. Skladuje ich s dobovými fotkami a vypracováva si k nim zápisky.
BRANISLAV ŠIMONČÍK

Dôsledná dokumentácia: Spisovateľka si k ľudovým krojom prikladá dobové fotografie a vedie si podrobné zápisky. Foto: BRANISLAV ŠIMONČÍK

„Kupujúcich zo zahraničia zaujmú len ako atrakcia, ktorú si raz oblečú na festival Burning man, aby splnili kritérium nápaditého folklórno-boho štýlu. A takto sa národné dedičstvo rozpredáva. Vďaka Bohu je na Slovensku mnoho výnimočných ľudí, milovníkov folklóru a poctivého remesla, ktorí robia všetko preto, aby sa zachovali tradície,“ dopĺňa s nádejou známa spisovateľka.

Takto ich predávajú cez internet: Kroje, ktoré podnikavci vykupovali po Slovensku, sú teraz v ponuke za stovky dolárov.
Takto ich predávajú cez internet: Kroje, ktoré podnikavci vykupovali po Slovensku, sú teraz v ponuke za stovky dolárov.
INTERNET

Za stovky dolárov: Špekulanti predávajú slovenské kroje cez e-shopy. Foto: INTERNET

Na Ples v opere, aj na bežný deň

Tamaru Heribanovú v kroji registrujeme najmä na Plese v opere. Ale iná nie je ani v súkromí. „Niekedy nosím na všedný deň miesto saka tekovské lipiťky. Miesto blúzky rada siahnem po pretkávaných mužských košeliach z Rejdovej,“ vysvetľuje, že slovenský kroj nemusí len visieť v skrini. „Mám rada aj šaty so zliechovskou výšivkou či vyšívané rukávce.”

Nielen na Plese v opere: Tamara Heribanová nosí časti ľudových krojov aj v bežnom živote.
Nielen na Plese v opere: Tamara Heribanová nosí časti ľudových krojov aj v bežnom živote.
MONARCH

Tamara Heribanová nosí časti krojov nielen na plesoch. Foto: MONARCH

Aj preto je rozruch, ktorý spôsobila róba s časťou očovského kroja na Plese v opere, podľa Tamary trochu prekvapujúci. „V zahraničí sa nikto nepozastavuje nad tým, že na najslávnostnejšie príležitosti hostia prídu v národnom odeve. Kroj je súčasťou oficiálnych štátnych ceremoniálov a slávnostných spoločenských podujatí, aj podľa protokolu je rovnocenný s večernou toaletou. Vo svete je bežné vidieť na plesoch, banketoch hostí v slávnostnom národnom odeve, hrdých na zručnosť a estetické cítenie svojich predkov,“ dodáva.

Viac o postrehoch Tamary Heribanovej, jej raritných krojoch či zahraničných dizajnéroch, ktorí chodia na Slovensko skúmať náš národný odev, sa dočítate v aktuálnom čísle PLUS7DNÍ.

  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček