Ernest Valko: Mala to byť lúpež?

Kauza Valko: Najnovšie odhalenia ju neuspokojili. Dcéra zavraždeného advokáta nevie, čomu má veriť

Známeho právnika zavraždili lupiči, ktorí nič neukradli.

Prípad objasnený! Oficiálne miesta po takmer siedmich rokoch od vraždy právnika Ernesta Valka oznámili, že poznajú páchateľov. Dvojica mužov prišla údajne do domu prominentného právnika s cieľom vylúpiť ho. Prekvapením je, že lupiča, ktorý usvedčuje strelca a vraha, zastupuje Daniel Lipšic, ktorý sa bezprostredne po vražde pohyboval na mieste činu, kde spolu s ďalšími funkcionármi ako minister nemal čo hľadať. „Kde je veľa funkcionárov na štvorcový meter, to vždy smrdí prúserom, to môžem povedať z vlastných skúseností,“ skonštatoval policajný prezident Tibor Gašpar.

Náhoda

K odhaleniu totožnosti dvoch mužov, ktorí vraždili v dome prominentného advokáta v Limbachu, do-šlo údajne viac-menej náhodou. Obaja muži - Jozef Radič aj Jaroslav Klinka - boli namočení vo viacerých brutálnych bankových lúpežiach a mali komplica Antona Hupku. Práve toho sa Radič zbavil ako prvého. Hrozilo, že Hupka by ho mohol udať policajtom, a tak ho v marci 2014 vylákal do lesa v Kučišdorfskej doline. Tam ho zastrelil guľovnicou a zahrabal ho do provizórneho hrobu.

Spolu s Hupkom skončil v hrobe jeho rotvajler. Toho Radič zastrelil tiež. Radič, Klinka aj Hupka od roku 2011 spáchali niekoľko ozbrojených lúpeží. Lupiči v maskách Louisa de Funés, Arnolda Schwarzeneggera a Václava Klausa prepadli niekoľko bánk. Maskovaný gang prepadol pobočku v Modre, v Smoleniciach, Hupka sám prepadol banku v Kremnici. Vždy boli ozbrojení až po zuby a obete ich prepadov museli vo viacerých prípadoch vyhľadať pomoc psychológa. Lup dosahoval desiatky tisíc eur. Polícii sa však podarilo dokázať lúpež len v prípade prepadu v Smoleniciach z roku 2013.

Dcéra Jana: Chce poznať pravdu.
Dcéra Jana: Chce poznať pravdu.
Archív

Jozefa Radiča súd právoplatne odsúdil v januári tohto roku a poslal ho za mreže na 11 rokov. Jeho komplic Klinka sa vraj Radiča bál už od vraždy Ernesta Valka v novembri 2010. Údajný strach z Radiča bol aj dôvodom, prečo sa Klinka rozhodol o vražde prominentného advokáta vypovedať. Radič totiž dal Klinkovi na odskúšanie granát. Chcel, aby ho odskúšal, že ich môže mať ešte viac, ale potrebuje poznať ich kvalitu.

Ak by to Klinka urobil, granát by mu bol vybuchol v rukách v momente, keby z neho vytiahol poistku. Zvláštne je, že Klinka začal vypovedať až v auguste tohto roku, to už sedel vo vyšetrovacej väzbe za prepad banky v Kremnici a pred Radičom ho chránili mreže. Nedá sa vylúčiť, že nevypovedal len zo strachu pred Radičom, ale aj preto, aby za svoje svedectvo dostal nižší trest za lúpeže.

Zbabraný úvod

„Keď vstúpim na miesto činu, snažím sa pochopiť priestor, kde sa vražda stala. Či je v otvorenom teréne, pred domom, na dvore, v dome či v byte. Snažím sa zachytiť atmosféru, aby som si mohol predstaviť dej, ktorý sa tam odohral, aby som mohol tušiť, kde asi mám hľadať stopy a aké stopy. Vyšetrovateľ je stopár a lovec. Stopár, pretože hľadá stopy, a lovec, lebo loví ľudí. Vrahov. Môj prvý dojem z miesta činu vraždy Ernesta Valka bol ten, že to bolo ideálne miesto na vraždu,“ povedal nám niekoľko dní po Valkovej vražde bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek. Ten navštívil miesto činu spolu s exmanželkou nebohého právnika Oľgou po tom, ako policajti skončili s obhliadkami.

Mimochodom, obhliadok bolo niekoľko. „Na obhliadke miesta činu boli v tom čase, nevie sa prečo, všetci vrcholní predstavitelia polície a ministerstva vnútra, ktorí tam nemali čo hľadať - ale nebol tam prizvaný prokurátor. Ani službukonajúci. Je pravda, že sa vykonali viaceré prehliadky,“ povedal generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Jaromír Čižnár: Oznámil vyriešenie Valkovej vraždy.
Jaromír Čižnár: Oznámil vyriešenie Valkovej vraždy.
TASR

„Kde je veľa funkcionárov na štvorcový meter, to vždy smrdí prúserom, to môžem povedať z vlastných skúseností,“ doplnil policajný prezident Tibor Gašpar. „V roku 2010 okrem prvej prehliadky miesta činu boli vykonané štyri, pri ktorých sa vždy nejaké stopy našli. Viac asi netreba dodať,“ povedal námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.

Dom na samote

Vila Ernesta Valka v Limbachu stojí na konci tichej a málo frekventovanej cesty vedúcej do lesa. Právnik žil sám, nemal psa. Dom však bol zabezpečený a nebolo jednoduché dostať sa dovnútra. Ôsmeho novembra, v deň vraždy, bola celý deň vo vile upratovačka. Logika hovorí, že ak išlo lupičom o hmotný zisk z lúpeže, mohli to využiť. Nestalo sa tak. Po-čkali si, kým sa domov vráti majiteľ vily, o ktorom bolo známe, že je karatista a ovláda bojové umenia.

Ernest Valko sa v deň vraždy vrátil domov podvečer. Zaparkoval auto v garáži, ktorú si otvoril diaľkovým ovládačom. Potom bránu zatvoril a vystúpil z auta. Odkódoval alarm, vošiel do malej chodby, prezul si papuče a po schodoch vyšiel na prvé podlažie. V kuchyni si položil na jedálenský stôl kufrík, vyzliekol si sako a zavesil ho na stoličku. Kravatu si odložil na stôl. Z kufríka si vybral noviny a pištoľ. Tú odložil pod epedu sedačky v obývačke a tlač si uložil na stolík vedľa gauča. Po celý čas cítil zápach acetónu.

O 18.47 telefonoval svojej spoločníčke z kancelárie a sťažoval sa, že tam strašne smrdí acetón, že to zrejme ide z kozuba a že musí poriadne vyvetrať. Právnik otvoril dvere na terasu, netušiac, že už takmer dvadsať minút je na jeho pozemku Radič s Klinkom. Páchnucu chemikáliu dostali do interiéru tak, že prepichli okenné tesnenie injekčnou ihlou. Valko sa vrátil do kuchyne a to už zrejme vedel, že v dome nie je sám.

Miesto činu: Vraj s komplicom čakali na Valka na jeho pozemku.
Miesto činu: Vraj s komplicom čakali na Valka na jeho pozemku.
Juraj Roščák

Neskôr na tele mŕtveho právnika našli modrinu na sánke. Tá podľa Jozefa Šáteka mohla vzniknúť od úderu vedeného sprava zozadu alebo útočník zaútočil ľavou rukou spredu. Obeť a vrah stáli čelom oproti sebe. Strelec mal natiahnutú ruku a vystrelil. Výstrel smeroval šikmo zhora smerom dolu, zasiahol pľúca aj srdce. „Strela vyrypla vo výške asi jedného metra od podlahy kus muriva zo steny, odrazila sa smerom k protiľahlej stene, kde zanechala tiež stopu. Steny boli zo železobetónu, strela sa odrazila aj druhýkrát a zaryla sa do plafóna pri schodisku,“ opisuje bývalý vyšetrovateľ Šátek udalosti, ktoré sa podľa nájdených stôp pravdepodobne odohrali v právnikovom dome.

Podľa dráhy strely a výšky, kde sa zaryla prvýkrát do steny, sa dala odhadnúť výška páchateľa. Právnik meral približne 170 centimetrov, ak strela išla zhora nadol, vrah musel byť urastený muž, vysoký približne 182 až 185 centimetrov. Vrah potom odvliekol telo zavraždeného smerom do chodby a nechal ho tam 
ležať.

Svedok prehovoril

Podľa slov policajného prezidenta zo svedeckej výpovede Jaroslava Klinku vyplýva, že išlo o lúpež. „V októbri 2010 sa Jozef R. a Jaroslav K. rozhodli získať majetkový prospech lúpežou v dome Ernesta Valka. Následne začali monitorovať dom, aby si zistili jeho správanie, ako dom užíva, kedy sa doma nachádza. Jozef R. si zadovážil krátku zbraň Luger kalibru deväť milimetrov. Ďalej sa rozhodli použiť lesť, že prinútia otvoriť vchody do domu aplikovaním zapáchajúcej kvapaliny. Ôsmeho novembra okolo šiestej večer prišli na pozemok rodinného domu a čakali na príchod Ernesta Valka. Aplikovali látku. Ernest Valko do pol hodiny prišiel domov, vošiel do domu a oni vnikli do domu za ním. Jozef R. mal v ruke strelnú zbraň a vystrelil na Ernesta Valka, trafil ho do ľavej strany hrude. Prehľadali dom z hľadiska možného majetkového prospechu a odišli z miesta činu. Počas odchodu zahodili strelnú zbraň pri vodnej nádrži Kučišdorf. Štrnásteho augusta a devätnásteho septembra vypočuli svedka Jaroslava K., na základe jeho tvrdení sa konali nové obhliadky a našla sa aj vražedná strelná zbraň. Podrobili ju balistickému skúmaniu a znalec konštatoval individuálnu zhodu zbrane s nábojnicou a so strelou nájdenou v dome zavraždeného. Vyšetrovateľ vyhodnotil detaily a nemá pochybnosti, že osoba svedka bola na mieste činu v čase vraždy.“ Toľko slová policajného riaditeľa Gašpara. Vráťme sa však na miesto činu.

Ernest Valko: Mala to byť lúpež?
Ernest Valko: Mala to byť lúpež?
archív, Plus JEDEN DEŇ, TASR

Rýchla akcia

Verzia o lúpeži by si teraz pýtala zoznam vecí, ktoré lupiči z domu odniesli. Na stole však ostal kufrík obete aj jeho peňaženka, osobné veci. Lupiči sa nedotkli ani drahej elektroniky, ani ďalších vecí. Práve rýchlosť podľa Jozefa Šáteka poukazuje na to, že cieľom bola vražda. Malo by logiku zavraždiť prepadnutého, z ktorého chcú vytĺcť peniaze? Každý, kto právnika čo len trochu poznal, vedel, že nebol taký naivný, aby nosil v kufríku väčšiu hotovosť hodnú lúpeže. „Motív nebol lúpežný, konflikt nenastal. Jediný výstrel namierený do srdca a šlus! Hotovo,“ dodáva Šátek.

Podľa neho si takýto priebeh žiada od páchateľa veľkú sebakontrolu. Strelec bol chladnokrvný vrah, strieľal zblízka a presne. Netriasla sa mu ruka. Vystrelil iba raz a rana bola smrteľná. Správal sa racionálne a účelne. „Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by išlo o objednávku. Zatiaľ,“povedal generálny prokurátor Jozef Čižnár pri informovaní o prípade. Dal dôraz na slovo zatiaľ, ktoré zopakoval štyrikrát. Prokuratúra stále pracuje aj s verziou, že na čine sa mohli podieľať viaceré osoby.

Rodina verzus Lipšic

„Vedela som o tom, údajne si páchateľ vyžiadal priamo jeho, že inak sa neprizná, lebo neverí, že by mu znížili trest,“komentovala Jana Valková fakt, že muža účastného pri vražde jej otca obhajuje bývalý minister vnútra Daniel Lipšic. Ten sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril, že zavraždený právnik bol jeho učiteľ, kolega a priateľ a do smrti by si vyčítal, ak by zapríčinil, že sa nepodarilo jeho vraždu objasniť a vyšetriť. Ak už odhliadneme od faktu, že úlohou advokáta nie je objasňovať a vyšetrovať skutok, nedá sa nepostrehnúť falošný tón v tomto srdcervúcom statuse. Pravda totiž je, že tesne pred vraždou bol minister Lipšic v príkrom spore so svojím „učiteľom, kolegom a priateľom“ Valkom.

Minister a jeho prezident: Tlačová beseda Daniela Lipšica a Jaroslava Spišiaka deň po vražde. Dnes Lipšic zastupuje jedného z páchateľov.
Minister a jeho prezident: Tlačová beseda Daniela Lipšica a Jaroslava Spišiaka deň po vražde. Dnes Lipšic zastupuje jedného z páchateľov.
TASR

Ernest Valko totiž žiadal ministerstvo o ospravedlnenie za nezákonné stíhanie a nezákonné prehliadky jeho priestorov z roku 2006. Tie sa odohrali v čase, keď bol bol vysokým policajným funkcionárom neskorší Lipšicov viceprezident Ján Vaľo. Lipšic na jeseň 2010 do médií vyhlásil, že advokát Valko žiada 1,6 milióna eur odškodné. Ernesta Valka toto tvrdenie rozčúlilo, pretože on žiadal ospravedlnenie, nie výplatu odškodného.

„On iba teoreticky vyčíslil ujmu, ktorá mu vznikla. Otec prišiel o klientov, poškodilo to jeho meno. V niektorých prípadoch sa sám vzdal zastupovania, niektorí klienti stiahli pracovné ponuky. Bol najviac rozčarovaný z toho, že sa na neho pozerali ako na zločinca. V roku 2006 ho zatkli a skoro tri roky trvalo, kým súd rozhodol, že jeho stíhanie bolo nezákonné. Ja viem, že on taký návrh s finančným vyčíslením nikdy nepodal. Rokoval s ministrom vnútra Danielom Lipšicom iba o ospravedlnení - nie o finančnom odškodnení. Mali sa stretnúť a rokovať aj 9. novembra. Otca však zavraždili deň predtým,“ povedala neskôr pre týždenník PLUS 7 DNÍ dcéra zavraždeného právnika Jana. Tento spor medzi ministerstvom vnútra a Ernestom Valkom napokon išiel do stratena.

„Neskončil sa nijako, nenárokovala som si žiadne súdne vyrovnanie, nepodala som žalobu. Vzdala som to hneď na začiatku, lebo som videla, že tomu nie sú naklonené okolnosti. Chcela som mať pokoj. Netuším, kto tesne po vražde vydal za rodinu vyhlásenie, že si nič nebudeme nárokovať. Dodnes nevieme, kto to bol, boli sme prekvapení. Pán Lipšic neprišiel ani na pohreb, mal iné pracovné povinnosti. Jediný, kto sa v tom čase ospravedlnil, bola premiérka Iveta Radičová vo svojom príhovore na pohrebe. Neviem, ako by to bolo dopadlo, keby otec žil,“ povedala Jana Valková, ktorá teraz, s odstupom času, dodáva: „Ja by som veľmi chcela, aby sa to objasnilo, naozaj však neviem, čomu mám veriť…“

Vianočné tipy na darček