Klamú nás obchodné reťazce? Konečne zistíme, čo jeme!

Česi plánujú veľké porovnanie kvality potravín vo viacerých krajinách. Vrátane Slovenska.

Kauzy

Už celé roky kolujú chýry, že sme pre nadnárodné obchodné reťazce len druhotriedny trh, že v našich obchodoch kupujeme rovnaké potraviny s nižšou kvalitou, iným zložením, a neraz drahšie, než je tomu u našich západných susedov.

Aj preto množstvo Bratislavčanov pravidelne okupuje predajne v pohraničných mestách v Rakúsku a obyvatelia z juhu Slovenska dokonca preferujú maďarské produkty. Hoci rozdiely v kvalite niektorých výrobkov už v minulosti preukázali mnohé rozbory aj certifikovaných ústavov, podľa Európskej únie je všetko v poriadku.

Situácia sa však možno zakrátko zmení.

Máme iné chute?

V susednom Česku sa rozhodli údajnému rozdeľovaniu Európanov na náročných a tých, ktorým stačí aj druhá trieda urobiť rázny koniec. Ako píše iDnes české Ministerstvo poľnohospodárstva plánuje už v najbližších mesiacoch uskutočniť rozsiahle porovnanie kvality potravín kúpených v Česku, na Slovensku alebo v Maďarsku s tovarom z Rakúska, či Nemecka.

Podľa denníka sa problematikou rôznej kvality potravín už niekoľko rokov zaoberá europoslankyňa Olga Sehnalová. Na základe vlastných porovnávaní upozorňovala na konkrétne prípady, keď mali výrobky od rovnakého producenta a s rovnakým názvom rozdielne zloženie. Aj na pôde Európskej komisie. „Odpoveďou bolo, že prieskum nebol vykonaný na dostatočnom množstve vzoriek a že ide len o cenové a chuťové preferencie v rôznych krajinách," cituje Sehnalovú iDnes. „Ak je vraj zaručená zdravotná nezávadnosť, niet sa o čom baviť."

Dlhý boj o kvalitu

Tentoraz však nespokojní zástupcovia občanov získali podporu nielen v Českej republike, ale aj v zahraničí a veľký medzinárodný prieskum sa onedlho stane realitou. Jeho výsledky by mali byť základom pre požiadavku na zmenu európskej legislatívy. Zrejme na ne dlho čakať nebudeme, pretože aj minister poľnohospodárstva Marián Jurečka považuje projekt za prioritný. „Prieskum je potrebný, aby sme mohli deklarovať, že tento problém tu skutočne je," uviedol pre české médiá.

Na rozdielne zloženie produktov opakovane upozorňovali médiá, rôzne spotrebiteľské organizácie, aj europoslanci z východoeurópskych krajín. Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe dokonca testovala viac než dve desiatky produktov, kde bolo rozdielne zloženie v zhruba tretine.

Reťazce ale svoju obchodnú politiku doteraz nezmenili. Projekt ministerstva by mal mať oveľa väčšiu váhu. A keďže do neho má byť zahrnuté aj Slovensko, záverečná správa bude určite zaujímať i našincov. Konečne nám oficiálna inštitúcia povie, či sú nákupy potravín v zahraničí skutočne opodstatnené.

Kauzy
  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček