Koniec lacných dovoleniek v Chorvátsku. Tento rok si poriadne priplatíte!

Ak si počas letnej dovolenky pravidelne doprajete rannú kávičku v kaviarni s výhľadom na more, tento rok si na Jadrane za tento pôžitok budete musieť priplatiť. Rovnako ako aj za miestnu špecialitu v reštaurácii.

Od 1. januára sa totiž v Chorvátsku zvýšila sadzba DPH na reštauračné služby z 13 na 25 percent. Hoci v prvých dňoch roku 2017 dramatický rast cien v podnikoch nezaznamenali, podľa odborníkov je len otázkou času, kedy sa tak stane.

V dôsledku vyšších daní by cena kávy nemala ísť hore o viac ako jednu kunu (asi 15 centov) a cena nealko nápojov o viac ako dve kuny. No v takýchto prípadoch ceny často narastú aj nad rámec, ktorý sa dá zdôvodniť zvýšením dane,“ varuje ekonomický internetový spravodajský server poslovni.hr.

Jadranské reštaurácie: Za jedlo toto leto zrejme zaplatíte viac.
Jadranské reštaurácie: Za jedlo toto leto zrejme zaplatíte viac.
Norbert Grosz

Jadranské reštaurácie: Za jedlo toto leto zrejme zaplatíte viac. Foto: Norbert Grosz

Majitelia reštaurácií to však vidia dramatickejšie. „Musím prepúšťať ľudí. Šiesti už museli odísť, znížim platy a zvýšim ceny,“ posťažoval sa denníku Jutarnji list Josip Dujmič, ktorý prevádzkuje pizzerie v Záhrebe aj na ostrove Vis. „Je pritiahnuté za vlasy trestať kľúčové hospodárske odvetvie, ako je cestovný ruch, takýmito opatreniami. Je to obyčajné zderstvo.“

Jeho kolegovia zasa upozorňujú, že v uplynulých rokoch vďaka zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty mohli odštartovať významné investície. Nečakané zvýšenie dane je preto pre nich obrovským škrtom cez rozpočet.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček