Krv i čokoládu. Aj toto ponúka netradičný filmový festival

YouTube je pre amatérskych filmárov požehnaním. No na druhej strane vyvstáva problém, ako sa presadiť v záplave lacných somarín?

Pezinský festival amatérskych filmov (PAFF) funguje v meste už trinásty rok. Na rozdiel od pompéznych akcií má viacero zaujímavých špecifík. Je pre fajnšmekrov, no zároveň tam od nudy nezíva ani klasický divák. Tento rok prebehne v pezinskom kultúrnom centre 17. a 18. marca (nasledujúci piatok a sobota).

Perly z YouTube

PAFF je pomocnou rukou pre filmových amatérov. Mnohí sú už na YouTube známymi persónami s množstvom zhliadnutí, a mnohí sa nimi ešte len stanú - práve vďaka PAFF.

„To je presne cieľom nášho festivalu - ukázať filmy, ktoré inde neuvidíte. Je až neuveriteľné, akú kvalitu dokážu vyprodukovať amatérski filmári,“ hovorí jeden z organizátorov Matej Košecký.

Spolu s partiou kamošov pomáha vyhrabať z útrob YouTube perly. Dôkazom, že sa im to darí, je nárast zhliadnutí, ktorý nasleduje uvedenie filmu na festivale.

Dva dni krátkych filmov

Festival je súťažný, pričom súťažiť môžu výlučne amatérske či študentské filmy. Tento rok sa podľa Mateja prihlásilo doteraz najviac filmárov, porota - ktorá je na festivale novinkou - videla viac ako dva dni filmového materiálu.

Zdá sa to málo, ale nezabudnite, že išlo o krátke youtubovky. Matej sľubuje, že diváci nebudú sklamaní. „V programe máme 66 nových filmov. Dve tretiny sú zo Slovenska, ale máme aj filmy z Čiech, Veľkej Británie, Mexika a USA,“ vypočítava. V rámci výzvy Dokážeš povedať príbeh v 13 sekundách sa vo svetovej premiére predstaví 26 trinásťsekundových filmov. „Niektoré sú ozaj haluze,“ odpovedá úprimne so smiechom Matúš na otázku, čo sa dá vtesnať do 13 sekúnd.

Krvavá sekcia

Milovníci filmových bizarností sa môžu tešiť na sekciu mexických (!) hororov. Štyri, no povedzme, zvláštne filmy, organizátori získali z festivalu Mórbido Merida. Mimochodom, v Mexiku pracuje na ňom aj Slovenka, Janka Jantová, ktorá hororovú sekciu v Pezinku osobne uvedie.

„Bude to ozvláštnenie,“ sľubuje Matej Košecký. „Ale sme sami zvedaví, ako na to ľudia zareagujú. Totiž tie horory nie sú veľmi európske.“ V čom? Mexičania podľa neho veľmi preháňajú. „Musím povedať, je to dosť brutálne. Veľa krvi.“

Špeciálny hosť

Špeciálnym hosťom festivalu je známy český režisér Pavel Soukup, syn nemenej známeho herca a dabéra. 27-ročný mladík je pojmom vo svete amatérskeho hororu, hoci on sám v skutočnosti amatérom nie je, keďže film študuje. Známy je napríklad jeho animovaný film Pérak o „marvelovskom“ hrdinovi, ktorý zneškodňoval nacistov.

Lenže PAFF, to nie sú len filmy. Z akcie robenej na kolene pre pár divákov - prvé ročníky ich mávali okolo stovky - sa postupne stal regulárny multimediálny festival.

Napríklad vlani sa tam premlelo už tisíc ľudí.

Aj tento rok bude dosť nefilmového programu. Okrem koncertov (Dave Barnnigan, Detox of a Pony, Nvmeri, Prezident Lourajder…) záujemcov ochotne zmaľuje na zombíkov profesionálna maskérka.

Pokiaľ ide o tú sľubovanú čokoládu, tú prinesie známa pezinská cukráreň.

Vstupné dobrovoľné

A ešte čosi je na Pezinskom filmovom festivale zaujímavé. Vstupné tu je dobrovoľné. Zaujímalo nás, či sa to organizátorom vyplatí. Odpoveď bola prekvapivá. „Neviem, ako je to možné, ale môžem povedať, že nám to funguje dobre,“ hovorí Matej Košecký. „Dokonca som presvedčený, že lepšie, ako keby sme dali fixné vstupné, čo ja viem 2 eurá. Asi je to o tej možnosti rozhodnúť sa slobodne či chcem alebo nechcem na niečo prispieť. Iste niektorí ľudia nám dajú len 20 centov, ale sú aj takí, čo dajú päť, ba aj dvadsať. Asi je to psychológia.“

Pezinský festival amatérskeho filmu je skvelým tipom na víkend. Pripomíname, že sa uskutoční 17. a 18. marca v Kultúrnom centre Pezinok.


VIDEO Plus 7 Dní