Oszkár Világi, Danka Barteková aj Maroš Krajči: Tiež majú vplyv.

Kto vládne slovenskému športu (2. časť): Aj advokát a bývalý taxikár

Najväčší vplyv na športové dianie u nás nemajú športovci, ale boháči, ktorých aktivity financuje aj štát. Kto sa dostal do druhej päťky rebríčka?

Kým mená v prvej pätici najvplyvnejších ľudí v slovenskom športe sú chronicky známe, tváre druhej časti rebríčka už menej. Rebríček sme zostavili na základe prieskumu medzi osobnosťami aktívnymi v slovenskom športe.

6. Oszkár Világi (53)

Oszkár Világi
Oszkár Világi

Foto: Michal Smrčok

Slovenský advokát, manažér a podnikateľ maďarskej národnosti je považovaný za pána Žitného ostrova. Spoluzakladal SMK a dodnes je dobrý priateľ Bélu Bugára. Pôsobil ako poradca zahraničných investorov pri ich vstupe na slovenský trh a podieľal sa na projektoch reštrukturalizácie slovenského priemyslu.

Ako advokát zastupoval maďarský koncern MOL pri jeho snahe kúpiť Slovnaft. MOL ho potom nominoval do riadiacich orgánov. S klubom FC DAC 1904 má veľké plány. Tento rok budujú v Dunajskej Strede infraštruktúru pod Világiho taktovkou. Prelomové zmeny možno prinesie výstavba nového štadióna a mládežníckej akadémie.

7. Maroš Krajči (49)

Maroš Krajči
Maroš Krajči

Foto:

Kedysi taxikár, dnes jeden z najdôležitejších mužov slovenského hokeja. V kresle generálneho manažéra HC Slovan sa drží už pekných pár rokov. Vo funkcii bol pri šiestich z ôsmich prvenstiev klubu v slovenskej extralige. Posledné štyri roky bojuje s mužstvom v KHL. Z ročného rozpočtu približne trinásť miliónov eur prerozdeľuje aj výplaty hráčov.

„Minimálny plat je 7 200 eur. Najvyšší plat hráča v Slovane nezverejníme,“ povedal raz Krajči. V minulosti tvoril pár s moderátorku Dagmar Didianou Dianovou, ktorá bola podľa jeho slov ženou jeho života.

Trikrát rozvedený Krajči jej venoval zásnubný prsteň. Kostolné zvony im však nezazvonili. Po rozchode si našiel blondínku Veroniku, no dnes už nemúti vody šoubiznisu so žiadnou priateľkou.

8. Jozef Antošík (59)

Jozef Antošík
Jozef Antošík

Foto: Michal Smrčok

Rival Ivana Kmotríka. Súboj, ktorý so šéfom bratislavského Slovana zvádza Jozef Antošík ako majiteľ MŠK Žilina, je odveký. Vyrovná sa mu len súboj so Spartakom Trnava. Žilinskí futbalisti sa pod jeho vedením stali už trikrát majstrami Slovenska, MŠK však podľa vlastných slov nekúpil pre zárobok.

„V žilinskom futbale som začínal v roku 1995, keď Žilina vypadla z 1. ligy. Partia, ktorá sa chystala prevziať žezlo, prišla za mnou do fabriky pred posledným zápasom o záchranu v Bardejove. Brali ma s tým, že určite vyhráme a zachránime sa. Skončilo sa to tak, že sme prehrali a vypadli sme. Tým sa začala moja funkcionárska éra,“ zaspomínal si.

Antošík sa narodil v Rimavskej Sobote, ale do Žiliny sa priženil. „S manželkou sme študovali na rovnakej vysokej škole v Bratislave. Ona na chemicko-technologickej fakulte odbor celulóza a papier a ja špecializáciu ekonomika a riadenie chemického priemyslu,“ opísal ich zoznámenie.

Milióny potom zarobil najmä v papierenskom priemysle. Pred ôsmimi rokmi žilinské papierne predal fínskemu koncernu a odvtedy sa venuje najmä futbalu.

9. Danka Barteková (31)

Danka Barteková
Danka Barteková

Foto: Laura Witteková

Ako jediná žena v rebríčku sa umiestnila športová strelkyňa a najmladšia členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Jej úspech starých funkcionárov prekvapil. No jej devízou je vek a ambicióznosť. „Nie je ako tí, ktorí tam len vysedávajú. Naozaj sa angažuje a pre Slovensko je reprezentatívna,“ tvrdia jej priaznivci.

Bartekovej funkcia je skôr diplomatická. „Ak by chcela niečo veľké presadiť, musia to schváliť iní,“ zhodnotil športový analytik. V každom prípade, meno Danka Barteková presahuje slovenské hranice a radia sa s ňou vrcholoví manažéri športu aj vo svete. Vypovedá o tom fakt, že v MOV získala ďalšiu významnú funkciu.

Prezident Thomas Bach ju menoval za predsedníčku koordinačnej komisie pre III. zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020. Bolo to historické rozhodnutie. Nikdy predtým neviedol koordinačnú komisiu pre vrcholné olympijské podujatie niekto mladší než tridsaťjedenročná Barteková.

Športová strelkyňa je držiteľkou bronzu z olympijských hier v Londýne a viacerých medailí z majstrovstiev sveta či Európy. V súkromí je partnerkou trénera rýchlostných kanoistov Petra Likéra, s ktorým sa zoznámila na olympiáde v Londýne. „Mali sme menšiu pauzu, ale teraz sme znova spolu. Pomaly to bude rok,“ povedala.

10. Karol Csontó (42)

Karol Csontó
Karol Csontó

Foto: archív

Za víťaza vašej ankety by som tipoval Jozefa Antošíka - povedal nám Karol Csontó, ktorý uzatvára desiatku najvplyvnejších Slovákov v športe. Sám o sebe hovorí, že bol vždy lepší manažér než futbalový hráč.

S aktívnou hráčskou kariérou skončil ako dvadsaťdvaročný, pričom už ako futbalista sa zaujímal o ekonomické vzťahy. Zo začiatku spoluhráčom pomáhal vypĺňať daňové priznania, neskôr radil v investovaní. Postupne riešil aj ich transfery. Dnes im poskytuje komplexný servis.

Csontó založil medzinárodnú futbalovú agentúru Stars & Friends. V roku 2006 sa stal majoritným vlastníkom najväčšej českej športovej agentúry Sport Invest International. V celoeurópskom meradle je jedným z najúspešnejších a najvplyvnejších futbalových agentov. S požiadavkami sa na neho obracajú aj veľkokluby FC Liverpool, Manchester City, Fenerbahce Istanbul a mnohé ďalšie.

Csontóova agentúra dnes zastupuje viac ako štyristopäťdesiat hráčov s celkovou hodnotou vysoko nad päťsto miliónov eur. Medzi jeho klientov patrí Martin Škrtel, Juraj Kucka, Ján Ďurica, Robo Vittek, z českých hráčov je to famózny Petr Čech. Na aktuálnych ME má Stars & Friends okolo štyridsať hráčov, medzi nimi Nemcov, Rakúšanov, Rusov, Maďarov i Turkov.


VIDEO Plus 7 Dní