Keňa je najväčší vývozca ruží do európskych obchodov na svete.

Kvetinová vojna. Etiópia a Keňa bojujú o prvenstvo v pestovaní ruží

Pre Európanom každodenná samozrejmosť – zájsť do obchodu a kúpiť kvety. Potešiť blízkych, obdarovať známych, svoje lásky. Najobľúbenejšie ruže sa však na pulty kvetinárstiev musia nejako dostať a pred tým niekde vypestovať.

Ak by sme sa na Slovensku rozhodli, že budeme v pestovaní kvetov sebestační a nebudeme dovážať tieto okrasy zo zahraničia, pravdepodobne by nám toto pestovanie zabralo väčšinu územia republiky. Sú však krajiny, ktoré z pestovania kvetov, konkrétne ruží profitujú, ba sú veľmocami na trhu.

Pestovanie ruží je kontroverzný biznis. V Afrike majú pracovníci na farmách veľmi zlé pracovné podmienky. Foto: Profimedia.cz

Prvenstvo si drží Keňa, ktorá produkuje až tretinu kvetinového sortimentu, ktorý sa dostane na európske pulty. S masovou produkciou začala ešte v roku 1996 na farmách na to určených.

Ukrajujú z biznisu

Posledné roky však na tomto odvetví profituje aj Etiópia, ďalšia africká krajina. Podľa odborníkov do Keňu ekonomicky veľmi ovplyvňuje a môže dlhodobo zle vplývať na celkové hospodárstvo krajiny. Môže za to jedna konkrétna firma, ktorá svoje podnikateľské počiny s kvetmi premiestnila z Kene do Etiópie a teraz produkuje ročne kvety za 200 miliónov dolárov, ukrajuje pestovateľský podiel Keni, v ktorej sa ročne vypestujú kvety v hodnote 500 miliónov dolárov.

V Etiópii je centrum výroby pri jazere Ziway, kde stovky žien pracujú na striedačku počas zmien na tom, aby sa v priebehu dvoch dní dostali kvety z Afriky na pulty európskych kvetinárstiev.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní