Na antikoncepčné vlastnosti dojčenia sa rozhodne nespoliehajte!

Lukratívny biznis s materským mliekom: Firma ho od chudobných žien vykupuje za pár šupov, predáva s výrazným ziskom

Prekvitajúcemu laktačnému biznisu dala stopku vláda. Takto si privyrábajúce chudobné matky si však na extra príjem zvykli, otázkou je, za akú cenu.

Zákaz rozdelil spoločnosť na dva tábory a vyvolal otázku – Boli ženy využité?

Mlieko z banky aj na inzerát

Podľa BBC v posledných dvoch rokoch, desiatky žien v Kambodži dodávalo prebytočné materské mlieko spoločnosti Ambrosia Labs, ktorá mlieko následne spracúvala a so ziskom predávala v USA matkám, ktoré nemali dosť mlieka pre svoje deti. Vláda v Phnom Penh dala teraz laktačnému biznisu dočasnú stopku. „Aj keď sme stále chudobní, nie sme až takí chudobní, aby sme museli predávať materské mlieko,“ vyhlásila kambodžská vláda.

Vo viacerých krajinách sveta vrátane Slovenska fungujú banky ženského mlieka. Primárne ide materské mlieko od darkýň pre nedonosených či chorých novorodencov. Banky ponúkajú pasterizované materské mlieko aj na predaj. Vo zverejnených cenníkoch na webe bola cena za liter 15 eur alebo necelých 28 eur za liter. Výkupná cena mlieka napríklad v popradskej mliečnej banke je podľa jej webu 7 eur, v Banskej Bystrici či Nových Zámkoch 6,64 eur za liter.

Nie je pritom výnimočné nájsť na webe aj inzeráty mamičiek ponúkajúcich prebytočné materské mlieko, samozrejme, bez záruky, že mlieko je zdravotne neškodné. V tomto prípade odborníci varujú, že takéto neoverené materské mlieko môže byť infekčné.

Na úkor výživy vlastných novorodencov?

Naspäť ku Kambodži. Spoločnosť Ambrosia vykupujúca materské mlieko sa usídlila v časti Stung Meanchey, blízko hlavného mesta Phnom Penh, známej svojou chudobou. Materské mlieko vykupuje v prepočte za necelých 50 eurocentov za 28 mililitrov. V Amerike potom mlieko predáva za osemnásobok.

Podľa charitatívnej organizácie zameranej na pomoc deťom UNICEF by materské mlieko nemalo byť komercionalizované. Podľa kritikov laktačného biznisu nemožno veriť tomu, že v krajine, kde je podvýživa detí problém, by matky predávali prebytočné materské mlieko, ale práve cenotvorba vytvára podľa odborníčky Auuchalee Palmquistovej tlak na ženy, aby mlieko produkovali a predávali.

Spoločnosť sa bráni – všetko je v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ďalej argumentuje, že finančne takto pomohli viac ako 90 rodinám.

Sklamané matky

Čo na to samotné matky? Z vládneho zákazu sú sklamané. Z ich rozhovorov pre médiá vyplýva, že im vypadol stabilný zdroj príjmov, ktorí im umožnil zostať doma a starať sa o deti. Denne si takto vedeli zarobiť v prepočte niečo vyše 11 eur – pre ne značná suma. „Je poľutovaniahodné, že tento obchod bol zakázaný. Veľmi pomáhal našej obžive,“ citovala agentúra AFP jednu z matiek Chea Samovú.

Alternatívou pre kambodžské ženy je napríklad práca v továrňach za nižšiu mzdu a vo vôbec nie ideálnych podmienkach. Podľa Palmquistovej je problém inde. Kambodžské ženy nemajú na výber. Žijú v prostredí, kde je ich voľba výrazne obmedzená. Upozorňuje, že nie biologické vykorisťovanie žien je cestou ako von z bludného kruhu chudoby, ale vzdelanie a pracovné príležitosti.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní