Riaditeľ Kočan: VšZP preveruje viaceré firmy a lekárov.

Megapodvod s ortopedickými pomôckami: Šokujúca spoveď človeka zvnútra. Takto ten biznis fungoval!

Keby vyšlo najavo všetko, čo sa okolo podvodov s protetickými pomôckami dialo, celý odbor skončí na kolenách, povedal nám exkluzívne človek, ktorý opísal celý mechanizmus.

Otvorenie Pandorinej skrinky. Tak pomenoval kauzu insider z prostredia výroby a predaja protetických pomôcok po prevalení škandálu s podvodmi v predpisovaní individuálnych zdravotníckych pomôcok. Prvé závery interného vyšetrovania vo dvoch najväčších zdravotných poisťovniach ukazujú, že za uplynulých šesť rokov odtieklo na účty protetických firiem vyše 180 miliónov eur.

Je to systém

„Netrvá to rok, nerobí to päť ľudí. Je to systém,“ ozval sa do redakcie po zverejnení článku o podvodoch insider zo zdravotníckeho prostredia a tvrdí, že to, čo zatiaľ vyšlo najavo, je iba špička ľadovca. A nebol jediný, kto sa k téme ozval. Ďalší ľudia nám opísali aj iné mechanizmy, ako sa pod hlavičkou výroby individuálnych zdravotníckych pomôcok odčerpávali peniaze z verejného zdravotného poistenia. „Už dlho ma nič takto nehrialo pri srdci ako otvorenie tejto Pandorinej skrinky, len mi bude ľúto tých technikov, ktorí prídu o prácu pre nenažratosť svojich zamestnávateľov. Poisťovne už teraz nezaujíma, či firma okrádala, alebo nie, či mala sklady v nemocniciach, ambulanciách alebo nemala, už teraz nám vracajú poukazy v hodnote tisícov eur. Koľko z toho dostávali lekári, ťažko povedať. Všetko sa robilo potajomky, dohodou medzi majiteľom a lekárom,“ konštatuje náš zdroj. Jedným dychom dodáva, že keby vyšlo najavo všetko, čo sa naozaj dialo, celý odbor protetika skončí na kolenách.

Biznis

Zaujímalo nás, v čom spočíva podstata biznisu a aký je jeho mechanizmus. „Koliesko“ sa začína vždy v ambulancii. Tam prichádza pacient a lekár mu predpíše pomôcku. „Väčšinou lekár pacientovi aj poradí, kam má ísť. A pacient, ktorý sa do veci nerozumie, lekára poslúchne. Obzvlášť, ak mu autorita v bielom plášti povie - Choďte presne tam a nikam inam, pretože tam sú najlepší.“ Niektoré firmy mali urobený provízny poriadok, za takú pomôcku dostane toľko a toľko. „Vyplácalo sa podľa dohody. Ten, kto dával len ,všimné‘, dostal z koláča najmenej,“ dodáva insider. Podľa neho v týchto prípadoch pacient naozaj dostal skutočnú pomôcku vyrobenú na mieru.

Pacient prišiel, zamerali ho, vyskúšal pomôcku, prevzal si ju a firma si vyúčtovala poukaz. „Podstata však bola v tom, koľko hodín práce sa účtovalo. Namiesto dvoch hodín si účtovali aj o tri hodiny viac. Takže seriózna cena by mala byť asi do 50 eur, ale účtovalo sa aj 80 eur, 100 eur. Jednoducho firmy účtovali maximálne ceny podľa cenníkov, ktoré mali dohodnuté s poisťovňou,“ vysvetľuje človek priamo z prostredia výroby protetických pomôcok. Zvyšovaniu cien sa hovorilo „nabíjanie“. A v mnohých prípadoch sa „nabíjalo“ pri každej položke. Či išlo o ortopedické vložky do topánok, alebo o ortézy, korzety či topánky na mieru. „Napríklad v prípade jednej veľkej firmy z veľkého mesta - denne majú asi 50-60 mier ortopedických vložiek, polovica v lacnejšej kategórii I10007 a polovica v drahšej kategórii I10008. Čiže tam sa dá ,nabiť‘ viac hodín. Príde pacient so sedmičkovým kódom, náklady na vložky za dvadsať eur sa účtujú v sume 35 eur, osmičkový kód používa drahšie materiály zhruba za 35 eur, ale účtuje sa 75. Vychádza to okolo 250-tisíc len na vložkách. Ročne. V jednej firme. A tých je na trhu niekoľko. V roku 2011 bolo vydaných zhruba 67-tisíc ortopedických vložiek,“ vysvetľuje insider, ktorý tvrdí, že napriek týmto veciam je protetika krásny odbor, ktorý pomáha postihnutým a chorým ľuďom.

Varovanie pre ovečky

V článku o podvodoch sme sa venovali aj pomerne neštandardnému mailu, ktorým šéf Komory ortopedických technikov Juraj Čief varoval svojich kolegov pred kontrolami. Presnejšie, napísal im: „Dôležité upozornenie!!! Vzhľadom na aktivity zdravotnej poisťovne vám oznamujem a zároveň vás vyzývam, aby ste okamžite a bezodkladne stiahli ,sklady‘, pretože včerajším dňom sa začala generálna previerka zo strany VšZP. Sankcie sú obrovské, špecializovaný tím má nadštandardné právomoci a je nezávislý od ,obvyklých‘ funkcionárov VšZP.“ V článku sme tento mail nazvali ako upozornenie „ovečkám“ z brandže. Pokračovanie na seba nenechalo čakať.

Juraj Čief vraj poslal po publikovaní článku ďalší mail, v ktorom sa chcel „úprimne poďakovať ovečke, ktorá ušla z košiara“. Opäť sme Jurajovi Čiefovi zatelefonovali, ako to s tou utečenou ovečkou myslel. „Nepoviem vám už nič. Je zjavné, že dochádza k úniku informácií, nebudem už s vami hovoriť,“ položil telefón šéf komory ortopedických technikov. Vzápätí dostala dobre mienené varovanie aj autorka série článkov o podvodne deklarovaných zdravotníckych pomôckach.

Delegácia

Problém sa rozhodli riešiť aj majitelia firiem, ktoré mali po sérii kontrol problémy s poisťovňami. Podľa našich informácií sa chystajú hromadne navštíviť funkcionárov vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). „Hlavnou témou stretnutia sú zistenia VšZP týkajúce sa vykazovania zdravotníckych pomôcok na mieru. Ide o zistenia, ktoré VšZP prezentovala na nedávnej tlačovej konferencii, napríklad neopodstatnené nahrádzanie sériovo vyrábaných pomôcok individuálnymi, ktoré sú podstatne drahšie. VšZP považuje za korektné prerokovať tieto zistenia najskôr so zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ informovala Alena Michalicová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podľa nej sa protokoly z kontrol uzatvárajú priebežne, počas celého leta a o výsledku bude poisťovňa informovať pravdepodobne až koncom septembra.

Prečítajte si aj: