Miliardový biznis s upratovaním: Zbaviť špiny chce aj Slovákov

Nevedno, či sa Timurovi jednoducho nechcelo, alebo nemal čas doma upratať, ale práve zháňanie upratovača ho priviedlo k nápadu založiť si vlastnú firmu. A úspešnú. Líder na maďarskom trhu už podniká aj v Poľsku a mieri aj k nám.

MyRendi, čo je v Maďarsku najväčšou internetová platforma ponúkajúca upratovacie služby, tento mesiac vstúpila na poľský trh. Jeho potenciál sa odhaduje na dve miliardy zlotých (463-miliónov eur), tvrdia tamojšie médiá. Podnik má podľa svojho zakladateľa v pláne expandovať aj na český a slovenský trh.

Raketový rast

„Upratovačku si objednáš cez internet ako taxislužbu Uber. V maďarskej firme si zarobia aspoň o 40 percent viac, než je priemer na trhu,“ napísal poľský denník Gazeta Wyborcza. Priemerný zárobok v brandži sa teraz pohybuje okolo 2200 zlotých (509 eur).

Službu MyRendi vymyslel Timur Csillik, keď sám hľadal upratovačku. Pýtal sa známych, aby mu odporučili dôveryhodnú osobu, ale tie buď nemali voľno, alebo žiadali príliš veľa peňazí. Preto sa rozhodol, že založí firmu, ktorá bude fungovať ako spojovací článok medzi zákazníkmi a preverenými upratovačmi.

Začínajúca firma pôsobí ešte len niečo cez rok, ale už dominuje na maďarskom trhu. „Od počiatku rastieme o 50 percent mesačne. Aktuálne máme cez 1000 zákaziek mesačne, ale za cieľ sme si dali obsluhovať 7,5 milióna domácností v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku, na Slovensku a v Slovinsku. Veľkosť európskeho trhu dosahuje 400 miliárd dolárov (364 miliárd eur), preto budeme systematicky otvárať pobočky v ďalších krajinách. Poľsko je prvý a najväčší trh, je to pre nás test aj príprava na ďalší rozvoj,“ citoval zakladateľa firmy poľský server Conowego.pl.

Nie za hodinu

Cena upratovania závisí na veľkosti bytu: do 65 metrov štvorcových sa platí 90 zlotých (necelých 21 eur), do 90 metrov 120 zlotých (necelých 28 eur). Priplatiť si je možné za umytie okien, pranie alebo žehlenie, podobne ako za čistiace prostriedky.

Upratovačku si možno objednať sedem dní v týždni, jej nástup na upratovanie ale musí byť do 17:00, aby stihla upratať do 23:00. Platiť možno bankovým prevodom, kartou alebo v hotovosti.

„V cene je kompletné upratovanie bez časových obmedzení, s ktorými býva v brandži problém. Veľa upratovačiek berie peniaze za hodinu, ale neodhadne prácu správne a nakoniec klient buď zaplatí viac, alebo má upratané len čiastočne,“ povedal denníku riaditeľ poľskej filiálky MyRendi Marcin Nesterowicz .

Lepšie ako Popoluška

Upratovanie domácností ponúkajú aj firmy na Slovensku. Ceny prevažne vychádzajú z metrov štvorcových. Cenníku sú zverejnené na internetových stránkach. Niekde majú, že poriadia od 1,30 eur za meter štvorcový, inde uvádzajú upratanie jednoizbového bytu za 20 až 30 eur.

Ponukami na upratovanie sa hemžia aj inzertné portály. Väčšina z nich sa začína slovami „Nemáte čas na upratovanie?“ Cena je väčšinou dohodou a viacerí inzerenti sa odvolávajú na svoje skúsenosti ako chyžných.

Našli sme aj inzerát na upratanie hrobového miesta alebo taký, ktorý pobavil: „Nevyrovnám sa Popoluške vekom ani krásnou, ale upratujem a umývam okná určite lepšie. Volajte kedykoľvek.“

Podľa údajov Oxfordskej univerzity ženy v priemere vykonávajú domáce práce dve hodiny a dve minúty denne, zatiaľ, čo muži len 48 minút.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní