Chce Bžána: Primátor Sniny Štefan Milovčík odporúčal poslancom, aby schálili pokračovanie v zastupovaní mesta v kauze „SUKMONT“ miliónovým právnikom.

Miliónový advokát Radomír Bžán mal Snine zachrániť 130-tisíc. Tajuplnú zmluvu s mestom chce teraz vypovedať

Radomír Bžán má plné zuby popularity. Prekáža mu totiž sústavná medializácia káuz, v ktorých figuruje. Najmä tých, v ktorých zastupuje štát a samosprávu.

Aj preto možno požiadal mesto Sninu o ukončenie spolupráce. A hoci tvrdí, že je v zastupovaní Sniny pred súdom úspešný, nechce v ňom ďalej pokračovať.

Dávny problém

„AKRB (Advokátska kancelária Radomíra Bžána) registruje opakované mediálne útoky na jej činnosť v súvislosti s poskytovaním právnych služieb Mestu Snina, pričom vníma aj snahu o jej očierňovanie, ktorá sa vyskytuje pravdepodobne v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami, a to napriek vysokej kvalite ňou poskytovaných právnych služieb,“ píše vo svojom návrhu samotný advokát ešte 24. októbra 2017.

Poslanci: Zmluvu s Bžánom v roku 2007 neodsúhlasovali. Dostali sa len k hlasovaniu o dodatku až v toku 2013.
Poslanci: Zmluvu s Bžánom v roku 2007 neodsúhlasovali. Dostali sa len k hlasovaniu o dodatku až v toku 2013.
Foto: RUDOLF FELŠӦCI

Všetko začalo súdnym sporom z roku 2003 medzi mestom Snina a správcom konkurznej podstaty spoločnosti Sukmont Teplo o zhruba 130-tisíc eur, ktoré Snina odmietala a dodnes odmieta zaplatiť.

Aj keď na okresnom a krajskom súde mesto vždy prehralo, aj vďaka Bžánovi, ktorý do tohto procesu vstúpil ako advokát Sniny v roku 2007, Najvyšší súd SR už trikrát rozsudky zrušil a vrátil opäť prvostupňovému súdu.

Suma narástla

Na Najvyššom súde teda síce Bžán uspel, no nič to nemení na skutočnosti, že za tých štrnásť rokov pôvodná suma 130-tisíc kvôli úrokom z omeškania - predstavujú až 17,6 percenta ročne - poriadne narástla.

Radomír Bžán: V súčasnosti najznámejší advokát na Slovensku.
Radomír Bžán: V súčasnosti najznámejší advokát na Slovensku.
Foto: Emil Vasko

„Keby sa mesto na začiatku s protistranou dohodlo, suma by bola podstatne nižšia a v konečnom dôsledku už aj zaplatená. Plus trovy konania a nie práve najlacnejšie právne služby doktora Bžána,“prezrádza jeden z kritikov vedenia mesta Snina.

Zarobí na tom?

Poslanci sa k pôsobeniu Bžána v spore bližšie dostali až v roku 2013. Vtedy mali schváliť dodatok k tejto zmluve, ktorý mal hovoriť o ohodnotení advokáta. Schválili ho na štvrtýkrát tak, ako im ho predniesol primátor mesta. „Tento dodatok zabezpečil pánovi Bžánovi 15 percent nielen z istiny sporu, ale aj z úrokov z omeškania, ktoré sa nebudú musieť protistrane vyplatiť. Pritom nevieme, kedy a ako tento spor skončí,“ vysvetľuje poslanec.

Poukazuje tiež na to, že v podpísanej zmluve si advokát nárokuje na odmenu od začiatku súdneho sporu - teda od roku 2003, aj keď mesto začal v tomto spore zastupovať až v roku 2007.

Rozhodnú poslanci

Primátor Milovčík síce vzal na vedomie žiadosť Bžána, no o tom, či sa spolupráca ukončí alebo nie, nechal hlasovať poslancov na dnešnom zastupiteľstve. A tí sa, čuduj sa svete, 60-percentnou väčšinu hlasov rozhodli zmluvu nevypovedať… A to aj napriek tomu, že netušia, čo v nej vlastne o odmene Bžánovi stojí.


VIDEO Plus 7 Dní