Odborník: Pavla Šimuniča po prepuknutí kauzy okolo vzácnej busty minister kultúry prepustil. Následne ho zamestnala ďalšia kultúrna inštitúcia. Na Pamiatkovom úrade SR pracuje dodnes.

Neskutočné! Muž zodpovedný za škandál s Berniniho bustou naďalej pracuje pre štát. A za tučný plat!

Kauza okolo vývozu vzácnej busty od Berniniho sa dočkala procesu, jeden z obvinených stále pracuje ako odborník pre štát - za tučný plat.

Neuveriteľné! Orgány činné v trestnom konaní sa konečne pohli vo vyšetrovaní kauzy, ktorá pred vyše dvoma rokmi otriasla nielen kultúrnou obcou. Slovenskí novinári vtedy náhodou odhalili, že z našej krajiny bolo za škandalóznych okolností vyvezené vzácne dielo od svetoznámeho talianskeho umelca Giana Lorenza Berniniho, ktoré môže mať hodnotu sedem miliónov eur. A to s priamym požehnaním štátnych úradníkov!

Hoci do prípadu sa priamo zainteresoval minister kultúry Marek Maďarič, polícia si s ním dlhý čas nevedela poradiť. Dokonca vyšetrovanie zastavila. Nič nezákonné totiž nezistila, lebo vývozom diela vraj neutrpelo dedičstvo našich predkov.

Zasiahli však vyššie postavené persóny, nuž a dnes sa zdá, že Berniniho busta pápeža Pavla V. privedie na súd dve exkapacity z rezortu kultúry. Prokurátor nedávno podal na bývalého generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Pavla Šimuniča a štátnu radkyňu Janu Bezákovú obžalobu na súd. Hrozia im dva roky za mrežami.

Busta: V súčasnosti je vzácne dielo Giana Lorenza Berniniho vystavené v Getty Museu v Los Angeles.
Busta: V súčasnosti je vzácne dielo Giana Lorenza Berniniho vystavené v Getty Museu v Los Angeles.
Foto: Internet

Odborník na roztrhanie

Vyšetrovaním sa preukázalo, že pri rozhodovaní o vývoze busty z pozostalosti akademického maliara Ernesta Zmetáka bol porušený zákon. Uvedené osoby sa podľa informácií hovorcu prokuratúry Michala Šúreka dopustili trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom, a to tak, že pri výkone svojej právomoci z nedbanlivosti zmarili či podstatne sťažili splnenie dôležitej úlohy. S materiálom sa oboznamuje zákonný sudca, ktorý zvolí ďalší postup.

V prípade konania procesu bude obžalobe čeliť aj bývalý vysokopostavený úradník z ministerstva kultúry Pavol Šimunič, ktorý podľa všetkého nezákonný vývoz vzácneho diela svojím podpisom spečatil. V súvislosti s jeho menom je nanajvýš zaujímavé, že po prepuknutí kauzy s ním ministerstvo kultúry začiatkom septembra 2015 rozviazalo štátnozamestnanecký pomer, čo odôvodňovalo práve dianím okolo Berniniho busty.

Už o mesiac však pán dôchodca Šimunič dostal nový flek. V organizácii spadajúcej pod ministerstvo kultúry. Jeho potenciál sa rozhodol využiť Pamiatkový úrad SR, kde Pavol Šimunič na odbornej pozícii pracuje dodnes. Venuje sa pamiatkam vojenskej histórie na Slovensku a k zaslúženému dôchodku mu štát posiela plat, ktorý môže dosiahnuť 1 500 eur mesačne.

Kauza

Pripomeňme, že bustu Pavla V. na Slovensku považovali za dielo neznámeho autora. Prostredníctvom aukčnej spoločnosti Soga ju predali do zahraničia súkromnej osobe. Pri žiadosti o vývoz sa objavili informácie, že ide o originálnu, vzácnu, roky stratenú bustu talianskeho sochára Giana Lorenza Berniniho. V takom prípade by mala busta mnohomiliónovú hodnotu, na Slovensku ju napriek tomu bez podrobnejšieho skúmania predali a vyviezli za zlomok tejto ceny. Na vývoz muselo dať povolenie ministerstvo kultúry, ktorého pracovníci zlyhali, za čo ich zrejme čaká súd.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní