Rozhodný: Čínsky magnát chce zo spoločnosti Wanda urobiť globálnu značku.

Najbohatší Číňan na svete chce vyšachovať Hollywood aj Disneyland

Najbohatší Číňan Wang Ťien-lin cieľavedome mieri do prvej svetovej ligy biznisu, vplyvu a luxusu.

Je dobré mať peniaze, - zareagoval 61-ročný realitný magnát Wang Ťien-lin na nedávno zverejnený rebríček časopisu Forbes, podľa ktorého sa stal najbohatším Číňanom. Za jediný rok sa majetok bývalého vojaka zvýšil z 13,2 na 32,5 miliardy amerických dolárov.

S novinármi sa o rebríčku rozprával asi sedem minút. Ak sa jeho bohatstvo ešte stále zveľaďuje rovnakým tempom ako vlani, za tých sedem minút si prilepšil o 200-tisíc dolárov.

A to je vraj len začiatok jeho prieniku do prvej svetovej ligy biznisu, vplyvu a luxusu. Wang sa netají tým, že chce zo svojej skupiny Wanda urobiť elitnú svetovú značku, ako je Wallmart, Microsoft a Google.

Na nezadržanie

Ste športový fanúšik? Potom ste si možno niektoré z medzinárodných investícií čínskeho miliardára už všimli. Je majiteľom dvadsaťpercentného podielu v poprednom španielskom futbalovom klube Atlético Madrid, ale kúpil aj spoločnosť Infront Sport and Media, vlastniacu väčšiu časť marketingových práv na futbalové majstrovstvá sveta.

Obdivujete rýchle motorové luxusné jachty? Aj v tejto oblasti je Wang prítomný. Investoval do britského výrobcu Sunseeker International, ktorého lode sa napríklad už viackrát objavili v bondovkách.

Alebo vás fascinuje architektúra svetových metropol? Do tej Wanda Group tiež výrazne prehovára. V Londýne na brehu Temže stavia komplex One Nine Elms. Ide o dve veže vo výške stošesťdesiat a dvesto metrov, tá druhá po plánovanom dokončení v roku 2018 sa zrejme stane najvyššou obytnou budovou v západnej Európe.

Okrem apartmánov bude jej súčasťou luxusný päťhviezdičkový hotel. Číňania majú stavby podobného typu rozostavané aj v amerických a austrálskych mestách.

Čítajte viac:

Tieto sa topia v miliardách: Rebríček najbohatších žien sveta

Konkurencia pre Hollywood

Zrejme najdôležitejšia Wangova zahraničná investícia je však kúpa americkej siete kín AMC Theatres. Vďaka nej, ako aj kinám v Číne a Austrálii, je skupina Wanda v tejto oblasti už teraz svetovou jednotkou. Wang týmto krokom zároveň ukázal, že na zábavný a najmä filmový priemysel kladie veľký dôraz. Chce konkurovať Hollywoodu.

V roku 2013 začal výstavbu dvadsiatich filmových štúdií v pobrežnom meste Čching-tao. Investícia za päť miliárd amerických dolárov vraj zmení pomer síl vo filmovom priemysle, čo mala naznačiť aj párty pri príležitosti jej spustenia.

Na východ Číny priletel celý zástup hollywoodskych hviezd na čele s Leonardom DiCapriom, Johnom Travoltom a Nicole Kidmanovou. „Číne patrí budúcnosť svetového filmového priemyslu, pretože tu žije 1,3 miliardy ľudí,“ odkázal im Wang.

Jeho plán je jasný. Komplex štúdií dokončí v roku 2017 a už po piatich rokoch by mal byť čínsky filmový priemysel najsilnejší na svete. Obavy však nemusí mať iba Hollywood, ale aj Disneyland.

Wanda síce zatiaľ budovala obrovské zábavné tematické parky najmä v Číne, ale čoraz sebavedomejšie pokukáva po zahraničí. Neprekvapuje to. Čínsky magnát bol totiž vždy mimoriadne ambiciózny.

Začiatky

Pre Wanga bol rok 1988 zlomový. Narodil sa mu syn a zobral si zhruba stotisícovú pôžičku, aby naštartoval súkromný biznis s nehnuteľnosťami. Keďže žil v krajine, kde sú pozemky výlučne v štátnom vlastníctve, išlo o dosť odvážne rozhodnutie.

Ale v rukách mal slušné tromfy - pevný charakter, vieru vo svoje schopnosti a dobré vzťahy s miestnymi a straníckymi pohlavármi v šesťmiliónovom Ta-liene.

Bol najstarší z piatich synov vojnového veterána, ktorý bojoval po boku Maa Ce-tunga. Už ako 15-ročný vykročil v otcových šľapajach a vstúpil do Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády.

Z radového člena pohraničnej stráže sa za sedemnásť rokov vypracoval na veliteľa pluku. Vyžadovalo si to poriadnu dávku húževnatosti. „Občas sme pochodovali aj stovky kilometrov v snehu po kolená,“ zaspomínal raz v televíznom prejave. „Mnohí to nedokázali.“

Skúsenosťami z armády sa zjavne inšpiroval a na pracovisku zaviedol jasnú hierarchiu a vojenskú disciplínu. Ako tvrdia jeho bývalí zamestnanci, prísne tresty im hrozili nielen za neskoré príchody, ale aj za nedodržanie konzervatívneho vnútrofiremného kódexu obliekania.

„Armáda zanechala na neho hlboký dojem,“ hovorí v denníku Daily Mail zakladateľ spoločnosti Lenovo Liou Čchuan-č’, Wangov dlhoročný kamarát. A rovnakú rozhodnosť a výkonnosť vyžadoval aj od svojich podriadených.

Čítajte viac:

Najbohatší lekári sveta: Koľko majú peňazí a na čom sa nabalili?

Expanzia

Tvrdé metódy sa osvedčili, Wangova spoločnosť Wanda odhodlane skočila po každej príležitosti. Obytné domy stavala v rekordne rýchlom čase, navyše prinášala rôzne inovácie. Keď sa napríklad mestskí vládcovia v Ta-liene rozhodli zbúrať chudobné okrajové štvrte a vybudovať tam moderné obytné domy, štátnym stavebným firmám sa do náročného projektu veľmi ísť nechcelo.

Wanda šancu využila naplno. Každú bytovú jednotku rozšírila o malú toaletu, čo bol v 70. rokoch v Číne luxus. Spoločnosť aj jej majiteľ si tak vybudovali dobré meno nielen u miestnych politikov, ale aj u obyčajných ľudí. Ďalší krok pre Wanga bola expanzia z Ta-lienu do zvyšku Číny.

Vyzeralo to ako nemožná misia. Podľa čínskych zákonov súkromné stavebné firmy nemôžu stavať mimo svojich regiónov. Aby rozšírila svoj biznis, Wanda musela nájsť miestnych partnerov v rôznych čínskych provinciách. Wangovo odhodlanie napriek prekážkam zožalo úspech. „Nič nie je nemožné, ak si zachováme dobrodružného ducha,“ povedal o tomto období na jednej z prednášok študentom.

Z obytných budov Wanda postupne presedlala na väčšie developérske projekty. Tak Wang položil základy skutočného impéria. Mimoriadne úspešnými sa stali najmä obrovské nákupné centrá Wanda Plaza, v ktorých okrem obchodov nájdete byty, kancelárie i päťhviezdičkové hotely.

Magnátova skupina ich vystavala už v stovke miest, aj vďaka tomu sa pomerne rýchlo stala čínskou developérskou jednotkou a vydláždila cestu na svetové výslnie.

Politické zázemie

Odvaha a vízia sú jedna vec, ale Wang by sa bez „malej pomoci priateľov“ určite nedostal tam, kde je teraz.

Denník New York Times zverejnil začiatkom roka investigatívny materiál, v ktorom odhalil, že v druhej polovici minulého desaťročia, teda v kľúčových rokoch pre jej expanziu, boli medzi drobnými akcionármi skupiny Wanda ľudia prepojení s najvyššími straníckymi a politickými predstaviteľmi krajiny. Nitky údajne siahali až k čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Otázniky sa vznášajú aj nad Wangovými podnikateľskými začiatkami. Približne v tom čase bol totiž starostom Ta-lienu syn vplyvného komunistického vodcu Po Si-laj, ktorý to neskôr dotiahol až do politbyra čínskych komunistov. V roku 2012 zažil krutý pád pre korupčnú aféru.

Wang nepopiera, že pri svojich obchodoch musel mať s úradmi dobré vzťahy. Ako však tvrdí, nikdy nezaplatil žiadny úplatok a k úspechu sa dopracoval tvrdou prácou. Ako vysvetľuje, staval kvalitne a hlavne rýchlo, takže pre miestnych politikov bolo výhodné poskytnúť mu pozemky.

Tí si totiž uvedomovali, že na pozemkoch v krátkom čase vyrastie moderná budova, na ktorej výstavbe si budú môcť pripísať zásluhy. Wanda vraj už dlhší čas dostáva toľko ponúk lacných pozemkov od rôznych lokálnych vlád, že väčšinu z nich musí odmietnuť.

„Ak ste zarobili peniaze, je to určite vo vašich schopnostiach. Verím, že väčšina bohatých ľudí sa k peniazom dostala normálnymi kanálmi,“ tvrdí Wang. „Väčšina ľudí s peniazmi, najmä mimoriadne bohatí ľudia, sú dobrí ľudia.“

Výstredný dedič

Hoci ho život v armáde učil disciplíne a pokore, Wang sa nestráni ani drahých koníčkov. Má dve súkromné lietadlá za 90 miliónov eur, ale hlavne je vášnivý zberateľ umenia. V roku 2013 za 25 miliónov eur kúpil Picassov obraz Claude a Paloma, vo svojej zbierke má aj ďalších Picassov a Moneta.

Údajne zaplatil pol milióna eur za malý obraz vtáka s názvom Gu Qin Tu. Z hľadiska pomeru ceny a veľkosti to bola podľa denníka Daily Mail najdrahšia kúpa v dejinách.

Možno vás zaujíma, kto toto všetko po ňom zdedí. S manželkou Lin Ning, ktorej otec bol, mimochodom, tiež vojnový hrdina, má Wang jediného syna, S’-cchunga. Dosť kontroverzného. „Chcel som mať viac detí, ale manželka v tom čase bola proti tomu. Dnes je už na to neskoro,“ povedal nedávno Wang.

Niežeby S’-cchung bol úplný nepodarok. To určite nie. V Európe vyštudoval prestížne univerzity, navyše ho otec postupne zapája do biznisu, jednak do vedenia skupiny Wanda, jednak riadi podielový fond a vlastní firmu vyrábajúcu počítačové hry.

Zdá sa však, že syna momentálne viac baví vzbudzovať pozornosť a vyvolávať pohoršenie svojimi statusmi na sociálnych sieťach, kde sa všemožne snaží dať najavo, aký je „múdry, pekný a bohatý“.

Pri jednej príležitosti napríklad zverejnil fotku svojho psa s dvoje drahými hodinkami na nohách, inokedy založil online elitný klub. Ak doň chceli vstúpiť muži, mali mu poslať stav svojho bankového konta, v prípade dievčat stačilo s prihláškou poslať fotografiu.

Wang synove výstrednosti vysvetľuje štúdiom v zahraničí. Vraj nasiakol západnou kultúrou, je príliš priamy a úprimný. A potrebuje čas, kým pochytí čínske maniere.

Napriek tejto obhajobe sa zdá, že stále nie je presvedčený, či syn S’-cchung bude pripravený prevziať po ňom impérium, keď sa o sedem rokov vyberie do plánovaného dôchodku. Povedal, že synovi dá dve-tri šance a je na ňom, ako s nimi naloží.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní