Britská kráľovná Alžbeta II. je viac slávna ako bohatá. V majetku ju predbehli monacké knieža Albert (v strede), ale aj knieža Albert zo šľachtického rodu Thurn-Taxis (vpravo), ktorý nevládne žiadnej krajine.

Najbohatší šľachtici Európy: Alžbeta II. je pri nich chudobná príbuzná

Aristokrati, o ktorých ste možno nikdy nepočuli, a predsa je britská kráľovná Alžbeta oproti nim iba majetková stredná trieda. Ktoré kráľovské rodiny sú najbohatšie v Európe? Zrejme budete prekvapení.

Imanie súčasnej obyvateľky Buckinghamského paláca, anglickej kráľovnej Alžbety II., sa odhaduje na 295 miliónov libier (cca 386 miliónov eur). V porovnaní s thajským panovníkom Bhumibolom Adulyadejom, ktorý má na konte v prepočte 40 miliárd eur, je to však takmer zanedbateľná suma.

Britskú monarchiu v majetnosti nepredbiehajú len šľachtické rodiny z Thajska, Saudskej Arábie, Dubaja či Abú Zabí, ale aj tie európske. Ktoré panovnícke rody starého kontinentu sa pýšia titulom naj?

Najbohatšia monarchia: Lichtenštajnsko

Má iba 160 štvorcových kilometrov a čosi viac ako 30 tisíc obyvateľov, no podľa magazínu Forbes je maličké Lichtenštajnsko sídlom najbohatšej panovníckej rodiny v Európe. Jej majetok sa odhaduje na 6,4 miliardy eur. A zďaleka to nie je zásluha daňovníkov.

Rodina kniežaťa Hansa Adama II., ktorý krajine vládne od roku 1989, sa nabalila v bankovníctve. Vlastní najväčšiu privátnu rodinnú bankovú spoločnosť na svete LGT Group. Pracujú v nej aj niektoré z piatich detí Hansa Adama, ktoré má s manželkou Marie Kinski von Wchinitz und Tettau.

Najnákladnejšia monarchia: Holandsko

Hoci je holandská kráľovská rodina pomerne malá, daňovníkov stojí približne 40 miliónov eur ročne. Výdavky rodiny kráľa Viliama Alexandra zhltnú asi 7 miliónov, zvyšok sú náklady na oficiálne návštevy a zahraničné cesty.

Aj holandskí monarchovia však majú osobné imanie; asi 171 miliónov eur si nazhromaždili prostredníctvom podielov v ropnej spoločnosti Shell. Štyri hlavné kráľovské paláce a korunovačné klenoty patria krajine, kráľovská rodina vlastní štyri nehnuteľnosti, vrátane vily v Toskánsku.

Najväčší palác: Španielsko

S neuveriteľným počtom 3 418 izieb a s rozlohou podlahovej plochy 135 tisíc metrov štvorcových je španielsky Palacio Real de Madrid najväčšou kráľovskou rezidenciou na svete. Buckinghamský palác má v porovnaná s ním len „úbohých“ 722 izieb. Používa sa však len na reprezentačné účely, panovníci žijú oveľa skromnejšie - v sídle Zarzuela na predmestí Madridu.

Palacio Real de Madrid Foto. wikipedia.org

Palacio Real dal postaviť španielsky kráľ Filip V. na mieste stredovekého maurského hradu a dokončili ho v roku 1755. Kráľovské rody ho obývali do pádu monarchie v roku 1931.

Po jej obnovení Juan Carlos I. rozhodol, že sídlo vládcu bude v paláci Zarzuela, kde dnes žije aj kráľ Filip VI. Odhliadnuc od veľkolepej reprezentačnej stavby patrí španielska kráľovská rodina s imaním 4 milióny eur k najchudobnejším v Európe.

Najchudobnejšia monarchia: Nórsko

Protipólom bohatého Lichtenštajnska je kráľovstvo v Škandinávii. Nórsky kráľ Harald V. sa s majetkom 100 miliónov nórskych korún (cca 10 miliónov eur) radí k najmenej solventným európskym vládnucim panovníkom.

Na prilepšenie pre Haralda, korunného princa Haakona a jeho manželky Mette-Marit preto slúži každoročný grant od nórskej vlády v hodnote 145 miliónov nórskych korún (16 milión eur), informuje portál britského denníka Daily Mail.

Najbohatší princ: Albert z Monaka

850 miliónov eur – to je osobný majetok monackého kniežaťa Alberta II., čo ho zaraďuje na popredné priečky najbohatších panovníkov sveta. Vlastní rozsiahle nehnuteľnosti, pôsobivú zbierku automobilových veteránov a podiel v letovisku Monte Carlo.

Najbohatší šľachtický rod bez krajiny: Thurn-Taxisovci

Má 32 rokov, modrú krv a na konte 2,6 miliardy eur. Princ Albert je 12. knieža dynastie Thurn-Taxisovcov a majetok zdedil pomerne skoro, po smrti svojho otca Johannesa v roku 1990.

Hoci nevládne žiadnej krajine, patrí mu zámok Emmeram a 30 tisíc hektárov nemeckých lesov.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní