Štúdio Walt Disney si polepšilo aj vďaka Angeline Jolie.

Najúspešnejšie hollywoodske štúdiá: Ktoré sú to a na čom zarobili?

Ziskovosť hollywoodskych filmových štúdií je obraz, ktorý síce bežného smrteľníka zdvíha zo stoličky, cesta k zárobku je však tŕnistá. Ak sa rozpočet pripravovanej snímky pohybuje na hranici 200 miliónov dolárov a ďalšie horibilné sumy zhltne marketing, štúdiá musia byť naozaj veľmi kreatívne.

Minulý rok boli viaceré filmové a mediálne korporácie mimoriadne vynaliezavé a stavili na recyklovanie starých príbehov. Oplatilo sa to najmä spoločnosti Walt Disney, ktorá sa aj vďaka filmu Vládkyňa zla stala najziskovejšou za rok 2014.

Fantasy na motívy Šípkovej Ruženky s Angelinou Jolie v hlavnej úlohe zarobila spoločnosti 758 miliónov dolárov. Filmový a mediálny gigant zaznamenal 7,2-miliardovú ročnú tržbu, z toho 1,7 miliardy mu zarobil zábavný priemysel.

Spiderman sklamal

Výborne si počínala NBCUniversal, ktorá prekonala vlastné rekordy a uplynulý rok bol pre ňu najziskovejším v histórii. Spoločnosť zarobila 5 miliárd dolárov a vyšvihla sa na druhú priečku v hollywoodskom rebríčku.

Rok 2015 by navyše mohol tento triumf posunúť ešte ďalej vďaka siedmemu pokračovaniu akčnej série Rýchlo a zbesilo, ktoré je v kinách od apríla. Veľa sa čaká aj od ďalších filmových pokračovaní, hudobnej komédie Ladíme 2 a príbehu o nekonvenčnom plyšákovi Macík2, naplánovaných na leto.

Multinárodná korporácia Ruperta Murdocha 21st Century Fox si iba vďaka filmom Úsvit planéty opíc, X-Men: Budúca minulosť a Rio 2 prilepšila o 5,5 miliardy dolárov.

O poldruhamiliardy menej zarobili v roku 2014 snímky spoločnosti Warner Bros. Postarali sa o to pokračovanie Hobbita a LEGO príbeh.

Pre filmové štúdio Sony Pictures bol minulý rok ťažkou skúškou. Okrem hackerského útoku, pri ktorom uniklo 170 tisíc e-mailov a 30 tisíc dokumentov, ho trápili najmä nenaplnené očakávania v súvislosti so snímkou Amazing Spiderman2 i odchod spolupredsedníčky Amy Pascal z vedenia. Spoločnosť si k celkovému zisku 6,9 miliárd dolárov na filmoch prilepšila o 540 miliónov.

Titul najmenej ziskového štúdia patrí spoločnosti Paramount Pictures, ktorú vlastní Viacom. Zisk z filmovej produkcie bol v roku 2014 "len" 217 miliónov dolárov k celkovým 3,7 miliardám.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní