Pri bráne: I keď viacerí nemeckí robotníci ani netušili, že VW má fabriku aj na Slovensku, pri zmienke o našich platoch bratislavský štrajk jednohlasne podporili.

Navštívili sme hlavné mesto Volkswagenu: Robotníci berú za rovnakú prácu trikrát viac ako Slováci!

V nemeckom Wolfsburgu zarábajú robotníci v automobilke takmer trikrát viac ako našinci. Pritom náklady na život sú v mnohých prípadoch porovnateľné, alebo nižšie než u nás.

V súvislosti so štrajkom v bratislavskom Volkswagene internet opäť zasypali rôzne komentáre o tom, že sme len montážnou dielňou nadnárodných spoločností, že nemôžeme porovnávať západné platy s našimi, lebo náklady na život v Nemecku sú neporovnateľne vyššie, že práca v robotníkov známej automobilky v domovskej krajine je odbornejšia... Zašli sme teda do nemeckého Wolfsburgu, kde Volkswagen zamestnáva desaťtisíce pracovníkov a zisťovali, kde je pravda.

Za naše platy by nerobili

Napriek tomu že slovenský manažment VW sa zubami nechtami bránil zverejniť platy zamestnancov automobilky v Nemecku, dnes sú už známe. Aj vďaka nemeckým odborárom, ktorí sa na svojich stránkach hrdia tým, čo re svojich ľudí vybojovali.

Úplne najnižší tabuľkový plat predstavuje viac než 2000 euro v hrubom, na čo stále nedosiahnu ani najlepšie platení robotníci v Bratislave. Pritom, ako nám hovoria samotní domáci, obvyklý príjem vo wolfsburskej automobilke je úplne inde. Podľa nich aj robotníci, ktorí vykonávajú najjednoduchšiu prácu začínajú v siedmej tarifnej triede, čo je zhruba 3300 euro. K tomu samozrejme dostanú príplatky za zmeny, nadčasy, víkendy, dovolenkové platy, ročný bonus. Aj pri najvyššej, takmer 40 percentnej dani pre slobodných zostanú pracovníkom viac než slušné peniaze. Keď priamo pred bránou fabriky hovoríme o platoch našincov, len prekvapene krútia hlavami a zhodnú sa, že za to by ubíjajúcu prácu pri pásoch nerobili.

Vysoké náklady? Naozaj?

"Ľudia v Škoda Auto, alebo bratislavskom Volkswagene robia úplne rovnakú prácu ako tu vo Wolfsburgu. Dokonca si myslím, že na Slovensku a v Česku sú výkony výrazne vyššie," hovorí nám Robin z Českej republiky, ktorý v nemeckom VW pracuje už niekoľko rokov. "Život vo Wolfsburgu stojí toľko, koľko ste ochotní minúť, pričom najvyššie položky sú za bývanie, jedlo v reštauráciách, či služby." Najvyššie však neznamená výrazne rozdielne v porovnaní napríklad s Bratislavou či Trnavou. Sami sme sa presvedčili, že potraviny sú v mnohých prípadoch porovnateľné, alebo lacnejšie ako u nás, ceny pohonných hmôt sú tiež o pár centov nižšie, menu v reštauráciách priamo v centre začína pri 5,50 eura.

A bývanie? V tunajších realitných kanceláriách sme zistili, že prenájom za meter štvorcový sa pohybuje od 5,5 do 10 eur. Najlacnejší dvojizbový byt, ktorý sme našli, vychádzal aj s energiami na štyristo, nákup osemdesiatmetrového trojizbáku na necelých stotisíc eur. Pritom hovoríme o meste, ktoré je z pohľadu príjmov obyvateľov najbohatšie v celej krajine.

Za čo si priplatia...

Samozrejme, náklady na služby sú vysoké. Za prosté strihanie zaplatíte desať i viac eur, poriadne vám prevetrá peňaženku aj maliar, inštalatér, či automechanik. "Drahé sú i lieky, alebo poistka na auto," pridáva Slovák Ivan, ktorý síce vo Volkswagene nepracuje, ale v Nemecku je oficiálne zamestnaný už štrnásť rokov. Žije v prenajatom trojizbovom dome na vidieku za 700 eur. "Na druhej strane u doktora som donedávna platil len 10 euro na tri mesiace, zvyšok pokrylo zdravotné poistenie. Aj túto položku zhruba pred rokom zrušili. Rovnako u zubára. Bežné zákroky vôbec neplatím. Ani injekciu. Nadštandard samozrejme niečo stojí a líši sa podľa kliniky. Kolega si dal pred časom urobiť na celý chrup biele korunky. Vyšlo ho to na 600 eur..."

Viac o živote vo Wolfsburgu a pracovných podmienkach v nemeckom Volkwagene si prečítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.


VIDEO Plus 7 Dní