Mlieko je síce zdravé, no v boji s osteoporózou ho hravo tromfnú iné potraviny.

Nemci zdraželi mlieko: Hrozí to aj na Slovensku?

Nemecké obchodné reťazce v novembri zvýšili ceny čerstvého mlieka a mliečnych výrobkov. Ide o výsledok rokovaní mliekarní s obchodnými reťazcami.

Zdražovanie odštartovala známa obchodná sieť Aldi, v susednom Rakúsku známa pod názvom Hofer. Cenu za liter plnotučného mlieka zvýšili o tridsať percent - na 65 centov. Očakáva sa, že ich príklad budú nasledovať aj ďalšie reťazce.

Cenu tlačia reťazce

Na Slovensku dnes zaplatíme liter plnotučného mlieka v priemere 80 centov. Producenti mlieka pravidelne bojujú s reťazcami, ktoré tlačia ceny za výkup na minimum. Máme teda očakávať zdražovanie aj u nás? „To je otázka na obchodné reťazce“, povedal Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu. Zvyšovanie cien pre spotrebiteľa podľa neho nie je nevyhnutné. „Stačí spravodlivo prerozdeliť maržu tak, aby sme vedeli farmárom zaplatiť viac za ich prácu. Mlieko a mliečne výrobky musia byť férovo ocenené v každom článku reťazca,“ dodáva. Zvyšovanie cien mlieka a mliečnych výrobkov nateraz teda ostáva otázne.

Len pre zaujímavosť - surové mlieko sa na Slovensku od dodávateľov vykupuje za 24,21 centa, no cena, za ktorú sa predáva v obchode je niekoľkonásobne vyššia.

Odporúčaná spotreba mlieka za rok je 220 kg na osobu, pričom Slováci ročne spotrebujú len necelých 160 kg.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní