Veľká časť superboháčov investuje každoročne napríklad do jácht.

Paradox doby? Na svete je čoraz viac multimilionárov

V Nemecku žije okolo 19 tisíc ultraboháčov. Je to viac ako kdekoľvek v Európe. Kým väčšina amerických multimilionárov si svoje honosné majetky zaobstarala vlastným pričinením, Nemci ich najmä dedia.

Počet boháčov s majetkom v hodnote viac ako 30 miliónov amerických dolárov (24 mil. eur) po celom svete vzrástol. Podľa zverejneného prieskumu organizácie Wealth-X a švajčiarskej banky UBS ich bolo v roku 2014 približne 211 tisíc. Oproti predchádzajúcemu roku je to 6-percentný nárast. Spoločná hodnota majetku vyvolenej špičky sa odhaduje na takmer 30 biliónov dolárov.

Podľa štúdie sa trend zvyšovania počtu extrémne solventných jednotlivcov netýka len krajín západnej Európy, USA, Ruska alebo Spojených arabských emirátov, ale všetkých oblastí sveta, vrátane Afriky, Južnej Ameriky a viacerých ázijských krajín.

Štedré závety

Z európskych štátov vedie Nemecko, v ktorom je po Spojených štátoch prekvapujúco najviac multimilionárov na svete. V žargóne bankárov sa im hovorí Ultra High Net Worth Individuals. Spoločný majetok ultrabohatých Nemcov sa v súčasnosti odhaduje na 2,5 bilióna dolárov, čo je o desať percent viac ako v roku 2013.

Značná časť z nich si však nepomohla k majetku sama – podľa štúdie až 28 percent boháčov vďačí ta luxusný život dedičstvu, 31 percent kombinácii dedičstva a vlastnej práce a 41 percent sa na úroveň multimilionárov dostalo bez štedrého závetu. Na porovnanie, v USA či vo Veľkej Británii sa vlastným pričinením dostalo k majetku až tri štvrte ultraboháčov.

V Nemecku ich najviac žije v Mníchove, Hamburgu, Düsseldorfe a Stuttgarte – v každom zo všetkých štyroch miest je ich vyše tisíc. Na špičke európskych miest v najväčším počtom multimilionárov je britská metropola Londýn, kde ich žije 6 800. Americký New York sa zapáčil 8 655 boháčom.

Peniaze rodine prajú

Štúdia si okrem počítania solventných jednotlivcov všimla aj ďalšie parametre: 87 percent z nich tvoria muži, 13 percent ženy. Rodinnému životu bohatstvo zrejme praje – iba 4 percentá ultraboháčov je rozvedených, 91 percent žije v manželstve.

Priemerný multimilionár má dve deti. Jeden z piatich získal svoje bohatstvo vo finančnom sektore. Celá skupina vyvolených ročne minie v prepočte 25 miliárd dolárov na šperky a 22 miliárd na luxusné jachty, uzatvára nemecký portál spiegel.de.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní