Na ilustračnej fotografii je washingtonský Capitol, ktorý je miestom schôdzí zákonodarného zboru Spojených štátov amerických. USA mieria k platobnej neschopnosti.

Platobná neschopnosť pred 17 rokmi vyšla USA draho: 800 miliónov dolárov za šesť dní

Zastavenie časti aktivít americkej vlády skomplikuje život občanom Spojených štátov i turistom. Nie je to po prvýkrát, čo ostala zámorská veľmoc ochromená platobnou neschopnosťou. Zopakuje sa scenár z rokov 1995-1996?

Americká ústava stanovuje, že o všetkých výdavkoch federálneho rozpočtu rozhoduje Kongres so súhlasom prezidenta Spojených štátov. Každý fiškálny rok sa začína prvého októbra a končí polnocou 30. septembra nasledujúceho roku.

Ak sa Kongres nedohodne na všetkých výdavkoch zahŕňajúcich ročný federálny rozpočet, alebo na riešení rozšírených výdavkov koncom fiškálneho roku, prípadne ak prezident vetuje jednotlivé výdavky, činnosť niektorých zložiek štátneho aparátu môže byť zrušená. Výsledkom je platobná neschopnosť.

Platobná neschopnosť v minulosti

Od roku 1981 bol v Spojených štátoch stav platobnej neschopnosti celkovo päťkrát. Štyri z nich však prešli takmer bez povšimnutia verejnosti, pretože sa federálnych zamestnancov dotkli iba nakrátko, píše portál US Government Info.

Rok 1981 Prezident Ronald Reagan vetoval rozhodnutie Kongresu a 400 tisíc federálnych zamestnancov odišlo na obed s tým, že sa už nemajú vracať. O niekoľko hodín neskôr však Reagan podpísal novú verziu návrhu a úradníci na druhý deň ráno nastúpili do práce.

Rok 1984 Nebol schválený rozpočet a 500 tisíc federálnych zamestnancov poslali domov. Vďaka núdzovým výdavkom sa však na druhý deň opäť do zamestnania vrátili.

Rok 1990 Neprešlo schválenie rozpočtu ani trvalá rezolúcia Kongresu, vláda nepracovala tri dni počas októbrového víkendu a štátneho sviatku Columbus Day. Prezident Bush však počas voľna podpísal zákon o núdzových výdavkoch, takže vládni zamestnanci sa po predĺženom víkende vrátili do kancelárií.

Roky 1995-1996 Pred sedemnástimi rokmi došlo k dvom vládnym odstávkam, prvá bola 14. novembra 1995, keď boli nečinné viaceré rezorty federálnej vlády, niektoré z nich až do apríla 1996.

Najvážnejšia platová neschopnosť v histórii krajiny vyplynula z nedohody medzi prezidentom Billom Clintonom, podporovaným demokratmi a Kongresom, ovládaným republikánmi. Zasiahla zdravotníctvo, školstvo a životné prostredie.

Drahá vládna nečinnosť

Prvá z dvoch vládnych odstávok v rokoch 1995-1996 trvala iba šesť dní, od 14. do 20. novembra, no škody boli značné. Clintonova administratíva vypracovala analýzu, koľko táto mimoriadna situácia krajinu stála – šesťdňová platobná neschopnosť vyšla daňovníkov na 800 miliónov dolárov, pričom 400 miliónov dolárov šlo na zaplatenie dovoleniek federálnych zamestnancov a druhá polovica bol ušlý zisk.

Okrem finančnej ujmy mala vládna odstávka dosah na široké vrstvy obyvateľstva. Pre ochromenie zdravotníctva nemohlo byť 400 tisíc nových poistencov zahrnutých do štátneho sociálneho programu. Do výskumného programu v Národnom inštitúte zdravia (NIH) neprijali žiadnych nových klientov. Prestalo pôsobiť Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, zrušili horúcu linku do NIH a pacienti nedostávali informácie o ochoreniach.

Nespracovali sa pohľadávky 112 tisíc občanov ohľadom sociálneho zabezpečenia, 212 tisíc registrácií nebolo vydaných, 360 tisíc ľudí odmietli na úradoch, 800 tisíc občanov nedostalo odpoveď na bezplatných infolinkách.

Orgány presadzovania práva boli ochromené, odložili sa prípady detských delikventov, zastavilo sa 3500 konkurzných konaní, prestali sa najímať agenti pri pohraničných hliadkach. Odložilo sa 80 tisíc žiadostí o cestovný pas a vydanie 80 tisíc víz sa oneskorilo.

Cestovný ruch a letecké spoločnosti prišli o milióny dolárov. Prestal sa likvidovať toxický odpad a na 609 miestach sa zastavili sanačné práce.

Miliónové straty postihli aj národné parky, ktoré prišli spolu o dva milióny návštevníkov.

Čítajte viac:

V USA funguje len to najnevyhnutnejšie, štátnych zamestnancov poslali domov

Poučili sa z minulosti?

Podľa pokynov amerického Úradu pre riadenie a rozpočet (OMB) federálne agentúry majú pohotovostné plány pre prípad platobnej neschopnosti, kde je presne určené, ktoré zložky jednotlivých vládnych rezortov musia pokračovať v činnosti.

Sociálne zabezpečenie bude naďalej fungovať, nebudú sa však prijímať a spracovávať žiadne nové žiadosti. Colná kontrola bude naďalej prebiehať, podobne ako poštové služby.

Všetci aktívni členovia ozbrojených síl budú v pohotovosti, nemusia však včas dostať mzdu. Pracovať bude viac ako polovica z 860 tisíc zamestnancov ministerstva obrany, vrátane civilných.

Federálne súdy zatvoria. Trestne stíhaní budú stíhaní i naďalej, fungovať budú aj federálne väznice. Riadenie letovej prevádzky, bezpečnostný personál a pobrežná stráž pokračujú v nezmenenom režime. Žiadosti o pasy a víza nebudú spracované.

V rámci cestovného ruchu budú zavreté všetky turistické centrá, národné kultúrne pamiatky a väčšina historických pamiatok.


  • mb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní