V dobrej spoločnosti: Najväčší dom na snímke patrí Brhelovmu svatovi Jurajovi Širokému. Dom vľavo je napísaný na Brhelovu rodinu.

Plus 7 dní zostavil rebríček: Babiš, Haščák, Kmotrík a Brhel sú najbohatší na Slovensku

Kto je v tucte reálne najbohatších Slovákov?

Nie je ľahké odpovedať na otázku, kto je superboháč a zaslúži si figurovať v rebríčku najbohatších Slovákov. Napríklad aj preto, že mnohí z nich sa k svojmu reálnemu majetku verejne nehlásia a z rôznych dôvodov sú radšej, ak sa o ich bohatstve nevie.

Súvisí to aj s tým, ako bohatá slovenská vrstva od prevratu v roku 1989 vznikala. Prvé väčšie peniaze zarobili mnohí v deväťdesiatych rokoch - najprv v kupónovej privatizácii, neskôr v divokej privatizácii počas vlády Vladimíra Mečiara. Z týchto kalných vôd sa potom začali vynárať prví skutoční priemyselníci, finančníci, neskôr prišli developéri a po nich podnikatelia v IT biznise, niektorí viac či menej spriaznení s verejným sektorom.

Týždenník PLUS 7 DNÍ mal ambíciu zostaviť rebríček bohatých ľudí a berie do úvahy nielen spoločnosti, ku ktorým sa oficiálne priznávajú, ale aj reálny majetok, ktorý ovládajú. Zloženie prvej štvorice je nasledovné - Andrej Babiš, Jaroslav Haščák, Ivan Kmotrík a Jozef Brhel.

Andrej Babiš (59) - 1,5 miliardy eur

Foto: MATEJ KALINA, JINDŘICH KODÍČEK

Slovák Andrej Babiš je rodák z Bratislavy. Detstvo strávil v zahraničí, kde pracovne pôsobil jeho otec Štefan Babiš. Gymnázium aj vysokú školu vyštudoval v Bratislave, potom pracoval v podniku zahraničného obchodu Chemapol. V osemdesiatych rokoch pôsobil ako delegát Petrimexu v Maroku. Po revolúcii založil vlastnú firmu Agrofert, ktorá bola pôvodne pobočkou českého Petrimexu.

Babiš v súčasnosti žije v Českej republike, podniká na celom území bývalého Česko-Slovenska a je jediným akcionárom skupiny Agrofert Holding, a. s. Vyčíslenie hodnoty majetku, ktorý ovláda, sa líši. Podľa magazínu Forbes disponuje Babiš majetkom v sume dve miliardy dolárov, teda vyše 1,5 miliardy eur, a ocitol sa na 736. mieste medzi najbohatšími ľuďmi sveta. Český server motejlek.com však uvádza, že Babišov majetok môže reálne dosahovať sumu 2,7-3,8 miliardy eur.

Agrofert pozostáva z viac ako dvesto dcérskych spoločností podnikajúcich v sektoroch poľnohospodárstva, chémie, potravinárstva, pozemnej techniky, obnoviteľných zdrojov a biopalív, ale aj lesníctva, ťažby a spracovania dreva. Babišova skupina si udržiava dominantné postavenie na trhu vo všetkých segmentoch podnikania. V slovenskej časti Agrofertu zamestnáva český továrnik šesťtisíc ľudí. Podľa zverejnenej účtovnej uzávierky dosiahol konsolidovaný výsledok hospodárenia skupiny za minulý rok 6,031 miliardy českých korún, čo je 233 miliónov eur.

Babiš však prejavil aj iné ako podnikateľské ambície. V Česku vstúpil do politických vôd s hnutím ANO 2011. Skratka ANO znamená v tomto prípade Akcia nespokojných občanov a cieľom hnutia je bojovať proti kmotrom v politike. Babiš najnovšie rozvíril aj slovenské mediálne vody, keď kúpil Hospodárske noviny, a objavili sa aj informácie, že si robí chúťky na niektoré tituly vydavateľstva Ringier. Babiš však tieto špekulácie poprel.

V Bratislave vlastní Agrofert celý areál niekdajšej fabriky Istrochem, ktorý sa má časom premeniť na jeden z najväčších realitných projektov na Slovensku. Na viac ako sto hektároch pôdy by mala vyrásť nová obytná štvrť, aktuálne už prebiehajú prípravy na dekontamináciu pôdy. Babiš žije vo vile v mestečku Průhonice na okraji Prahy spolu so svojou druhou, o dvadsať rokov mladšou manželkou Monikou a ich dvoma deťmi.

Okrem nich má ešte dve deti z predchádzajúceho manželstva. V Průhoniciach ho miestni majú radi, pretože z vlastných peňazí investoval do tamojšej sokolovne, kde vybudoval moderné fitnescentrum. Ďalších 140 miliónov českých korún Babiš vrazil do centra pre seniorov, ktoré sa stará o pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Jaroslav Haščák (43) - 540 miliónov eur

Foto: MARTIN DOMOK, archív

Slovenský finančník je jedným z hlavných partnerov finančnej skupiny Penta. Hodnota jeho podielu v skupine sa odhaduje od pol miliardy až po 700 miliónov eur. Finančná skupina Penta vznikla v prvej polovici deväťdesiatych rokov.

Dodnes sa hovorí, že za jej úspechom stál v pozadí vysokopostavený káder komunistickej nomenklatúry Vladimír Lexa starší, ktorý bol v časoch socializmu na vysokých vládnych postoch. Táto legenda sa síce nikdy oficiálne nepotvrdila, fakt však je, že pre Pentu dodnes pracuje aj ďalší pohlavár, niekdajší šéf komunistickej tajnej bezpečnosti Alojz Lorenc.

O začiatkoch Penty sa s obľubou hovoria historky, ako si jej zakladatelia požičali pár drobných, dovážali lacný textil z Číny a onedlho z nich vlastnou šikovnosťou zarobili prvé milióny. Fakt je, že prvé reálne veľké peniaze zarobili finančníci až v investičnom fonde VÚB Kupón.

Haščák je považovaný za hlavu, ktorá stála za každým z kľúčových rozhodnutí. Ľudia z biznisu ho rešpektujú ako mimoriadne inteligentného, bystrého, húževnatého a disciplinovaného človeka. On sám tvrdí, že peniaze, ktoré zarábal, nevrážal do nákupov jácht a iných luxusných vecí, ale vkladal ich naspäť do firmy a zvyšoval tak svoj podiel.

Skupina Penta, ktorej hodnota je vyčíslená na 1,4 miliardy eur a vlani dosiahla čistý zisk 147 miliónov eur, podniká vo viacerých oblastiach. Mimoriadne silná je jej pozícia v zdravotníctve, kde ovláda viacero zdravotníckych zariadení, ziskovú sieť lekární Dr. Max či zdravotnú poisťovňu Dôvera. Tá bude zrejme predmetom finančne mimoriadne zaujímavej transakcie, keďže štát chystá vznik jednej štátnej poisťovne. Podľa konsolidovanej účtovnej uzávierky mala Dôvera minulý rok prevádzkový zisk 61 miliónov eur.

Zisková je aj stávková kancelária Fortuna, darí sa firmám Severomoravské vodovody a kanalizácie Ostrava, Aeru Vodochody či sieti potravín Žabka.

Haščák, ktorý je jedným z hlavných protagonistov spisu Gorila, sa na verejnosti príliš neprezentuje. Rodák zo Starej Ľubovne vlastní na Slovensku iba jedinú nehnuteľnosť. Je ňou vila a pozemky v oplotenej a chránenej obytnej štvrti v Záhorskej Bystrici. Je ženatý s právničkou Valériou a majú spolu dve deti.

Ivan Kmotrík (54) - 500 miliónov eur

Foto: TASR, MARTIN DOMOK

Meno tohto rodáka zo Skalice sa najčastejšie spája s dvoma značkami. Prvou je skalický Grafobal Group, druhou futbalový klub Slovan Bratislava. Podľa odhadov má Ivan Kmotrík kontrolu zhruba nad polmiliardovým majetkom. Podnikať začal ešte za socializmu, keď to však nebolo oficiálne povolené. Sám v jednom z mála rozhovorov pre médiá priznal, že popri štúdiu si privyrábal vymieňaním valút načierno.

Kmotrík bol jedným z prvých majiteľov športových klubov, v roku 1992 mal futbalový klub v Petržalke. Po nežnej revolúcii získal licenciu na vydavateľskú činnosť, prenajal si Sovietsku knihu, v ktorej bol riaditeľom Alexander Rozin, a začal tlačiť vlastné knihy.

Neskôr podnikal s Rozinovou manželkou Ľubicou v dvoch spoločných firmách. Ich firma Avert sprivatizovala v roku 1995 balík akcií v spoločnosti Grafobal, neskôr pomocou fondu Slov Coupon sprivatizovali aj ďalších pätnásť percent a ďalšie podiely skupoval od minoritných akcionárov. Keď Kmotrík vstupoval do Grafobalu, fabrika mala obrat 170 miliónov korún. V súčasnosti má polygrafická divízia obrat vyše dvesto miliónov eur.

V čase, keď Slovensko vstupovalo do schengenského systému, získala firma blízka podnikateľovi zákazku na ochranu vzdušného priestoru a Kmotríkove helikoptéry strážili východnú hranicu s Ukrajinou. Podnikateľ je aktívny aj v energetike, nakúpil teplárenské zariadenia a vstúpil aj do segmentu menších elektrární a paroplynu, záujem prejavil aj o vodárenský biznis. Jeho meno sa spája aj s distribučnou sieťou predaja tlače či s televíznou stanicou TA 3. Ivan Kmotrík je majiteľom futbalového klubu Slovan Bratislava.

Jozef Brhel (52) - 350 miliónov

Oficiálnu adresu má Jozef Brhel v byte na Zámockej ulici. Dom na Strmých vŕškoch, vľavo, vlastnia jeho deti Foto: MARTIN DOMOK

Jozef Brhel je do značnej miery tajuplným ponikateľom, ktorý sa oficiálne nespája so žiadnou silnou značkou. Napriek tomu sa ľudia z kuloárov vysokých bizniskruhov zhodujú na tom, že jeho imanie za uplynulý rok rástlo priam skokom. Brhel sa už dlhé roky pohybuje v IT biznise, neskôr sa firmy spájané s jeho menom začali angažovať aj v solárnom odvetví, ktoré zaznamenalo boom.

Kariéru začínal ako poslanec za Mečiarovo HZDS, počas tretej Mečiarovej vlády pôsobil ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Z politiky, ktorej kuloáre nikdy úplne neopustil, vhupol rovno do veľkého biznisu. Jednu z prvých významných objednávok dostala jeho firma Corinex od Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý vtedy ovládal Ján Ducký.

U Brhela začínali aj mladí právnici a podnikatelia sústredení okolo súčasného ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy Jána Počiatka. Práve do ich rezortov sa v minulosti sústreďovali prostriedky z eurofondov.

Brhel, o ktorom sa hovorí, že je jedným z „otcov zakladateľov“ strany Smer, naskočil na správny rýchlik aj v momente, keď sa rozhodovalo o solárnej energetike. Firmy s ním spriaznené dokázali na fotovoltických elektrárňach zarobiť rýchle a veľké peniaze. Jeho spoločnosti mali prepojenie aj na Bratislavskú teplárenskú, a. s., v jednej z nich podnikal spolu s firmou blízkou Jurajovi Širokému. S týmto známym podnikateľom ho už spájajú aj rodinné väzby - Brhelov syn si vzal za manželku dcéru podnikateľa Širokého.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní