Martin Krajňák: Chcel predať dom v lotérii, daňováci mu za to naparili vysokú pokutu.

Podľa polície trestný čin nespáchal, daňováci mu aj tak naparili 32-tisícovú pokutu. Tak ich zažaloval

Za svoj nápad predať dom pomocou lotérie si Košičan Martin Krajňák vyslúžil mastnú pokutu. A nielen on. Keďže dom vlastní spolu s manželkou, presne takú istú pokutu dostala od finančného úradu aj ona. Dokopy majú zaplatiť 32-tisíc eur, každý po 16-tisíc.

Toto rozhodnutie daňového úradu z minulého roka už potvrdila aj centrála - teda Finačná správa v Banskej Bystrici. S maličkou, no podstatnou vetou na konci - proti tomuto rozhodnutie nie je možné odvolanie.

Budú ho splácať roky: Hypotéku musia Krajňákovci splácať ešte vyše 25 rokov.
Budú ho splácať roky: Hypotéku musia Krajňákovci splácať ešte vyše 25 rokov.
Foto: Rudolf Felšöci

Nech si ho berú

„Nezaplatím. Nemám z čoho. Celú rodinu finančne držím nad vodou ja. Manželka je nezamestnaná, ja pracujem v železiarňach. Vyše 500 eur zhltne len hypotéka na dom. Chcú dom? Nech si ho vezmú! No prednostné právo naň má banka. Ešte 28 rokov budem musieť splácať hypotéku. Je to z ich strany nezákonná pomsta za to, že som si dovolil vymyslieť niečo, čo na Slovensku ešte nebolo," mávne rukou znechutený Martin Krajňák.

Tichá lokalita: Dom manželov Krajňákovcov je v Mižnej Myšli, len pár kilometrov od Košíc.
Tichá lokalita: Dom manželov Krajňákovcov je v Mižnej Myšli, len pár kilometrov od Košíc.
Foto: Rudolf Felšöci

Nápad s predajom domu v Nižnej Myšli cez lotériu v ňom skrsol pred pár rokmi a to kvôli tomu, že sa spolu s manželkou chcel vrátiť z vidieka naspäť do Košíc. No predaj domu za cenu, akú si s manželkou predstavoval, sa absolútne nezhodoval s požiadavkami trhu. „Ten dom je normálne nepredajný. Nikdy zaň nedostanem peniaze, ktoré som doňho vrazil. Kto kúpi dom za 200-250-tisíc? Ak má niekto také peniaze, postaví si nový a podľa svojich predstáv. Preto som siahol po takejto myšlienke, pretože dom by sa predal pre jednotlivca za smiešnu sumu a všetci by boli spokojní. A tento štýl predaja by sa na Slovensku rozbehol," vysvetľuje svoje dôvody M. Krajňák.

Problémy od začiatku

Akonáhle spustil reklamu na predaj domu, prišli prvé problémy. „Najprv Tipos podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za prevádzkovanie nelegálnej hazardnej hry. Nevyšlo im to. Polícia ma nemala za čo obviniť, pretože zákon som neporušil. A potom prišli na rad daňováci. Rovno mi povedali, že mi v takomto predaji musia zabrániť a nevedia čo si so mnou počať. Ich negatívna reklama všade, vo všetkých médiách, celý nápad s predajom domu znemožnila," hnevá sa M. Krajňák.

S krbom: Obývačka je priestranná.
S krbom: Obývačka je priestranná.
Foto: Rudolf Felšöci

„Viete, ak vás chce jednoducho štát umlčať a zlomiť, má na to páky. Je jedno, či zákonné, alebo nezákonné. Daňováci naťahovali čas, keď videli, že som predal zopár losov, vŕtali do všetkého a nakoniec mi spolu s manželkou naparili pokutu, pre bežného smrteľníka astronomickú. Najviac ma štve ich prístup. Na jednej strane vám pošlú papier s pokutou a pri osobnom stretnutí vám poprajú šťastie a povedia, že to môžete robiť a prajú vám veľa šťastia, aby ste zarobil na pokutu. Je to normálne?"

Žalujú sa navzájom

Na štát sa hnevá, stále je presvedčený, že neporušil jediný jeden zákon a len využil zákonnú možnosť, ktorú mu poskytuje ústava. „Smiešne je, že akonáhle som informoval médiá, tak hneď vyskočili a v ,dobrom’ ma upozornili, že ak ukážem papiere novinárom, poruším daňové tajomstvo. Ale aké? Ja nie som žiadna eseročka, živnostník, len byčajný zamestnanec, ktorý chcel cez verejný prísľub predať dom.“

Jeho nápad ho už stál nemalé peniaze. Iba do reklamy dal viac než 20-tisíc eur, istú čiastku zhltla aj právna analýza a to neráta poplatky za obstaranie ochrannej známy na svoj nápad a iné drobné výdavky za vedenie účtu zriadeného jedine na tento účel a podobne. „A to nerátam ďalšie náklady na súdy. Žalujem finančnú správu na udelenú pokutu," nevzdáva sa Martin Krajňák.

Oddelené súkromie. Spálňa, ako aj detská izba s kúpelňou je na poschodí domu.
Oddelené súkromie. Spálňa, ako aj detská izba s kúpelňou je na poschodí domu.
Foto: Rudolf Felšöci

„Viete, zdá sa mi, ako by sme boli sto rokov za opicami. V apríli v televízii odvysielali reportáž v správach, že v Anglicku jeden pán predal dom tým istým systémom ako ja za 2 libry. Bože, ako ho ospevovali, aký je to šikovný počin! A na Slovensku to všetci na čele s úradmi zatracujú," krúti neveriacky hlavou M. Krajňák.

Žiadny trestný čin

Polícia prípad už uzavrela. Aj keď dostali podnet na prešetrenie trestného činu nepovolenej prevádzky lotérií, tento skutok sa nepotvrdil a celý prípad postúpili na riešenie daňovému úradu. „Nakoľko výsledky vyšetrovania preukázali, že v danom prípade nejde o trestný čin, ale o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom alebo správnym deliktom v zmysle zákona č.171/2005 Z.z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov," upresnila hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jana Mesárová. Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňom 22.03.2017 a následne bolo odstúpené k ďalšiemu konaniu na Daňový úrad Košice.

Na skok: Nižná Myšla je 15 kilometrov od Košíc.
Na skok: Nižná Myšla je 15 kilometrov od Košíc.
Foto: Rudolf Felšöci

Daňováci to vidia inak a za - podľa polície - „priestupok" manželom Krajňákovcom naparili mastnú pokutu. A to ešte pred nadobudnutím právoplatnosti policajného rozhodnutia, čo viacerí oslovení právnici považujú za protizákonné.

Stoja si za svojím

Finančná správa však zo svojho stanoviska ustúpiť nemieni a trvá na tom, že postupovala v zmysle platnej legislatívy. „Finančné riaditeľstvo potvrdilo rozhodnutie príslušného daňového úradu a daňovník sa obrátil na súd. Finančná správa počká na rozhodnutie súdu a bude sa nim riadiť. Finančná správa vo pri svojich kontrolách postupuje podľa legislatívy, ktorá je platná v období, kedy sa prípad stal,“ skonštatovala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Martin Krajňák sa nevzdáva a hovorí, že je vyslovene obeťou systému za to, že chcel predať dom spôsobom, akým to neurobil ešte nik na Slovensku. „Ja sa nevzdám. Nepodrobím sa len kvôli tomu, že oni chcú. Neporušil som jediný zákon, ale oni áno!" uzatvára Krajňák.


VIDEO Plus 7 Dní