Kaštieľ v Tonkovciach, ktorý zrekonštruoval do dnešnej podoby Zoroslav Kollár.

Pokračujeme v rebríčku boháčov: Druhý tucet otvára Jakabovič

Kto patrí do druhej dvanástky rebríčka najbohatších Slovákov?

Na štrnáste miesto zoznamu najbohatších Slovákov sa prebojoval človek reprezentujúci nový fenomén. Spolumajiteľ IT impéria ESET Miroslav Trnka začínal spolu s kolegami v obývačke, kde vymysleli počítačový antivírusový program, ktorý dnes používa celý svet. Práve fakt, že jeho zisky stoja na jednom druhu podnikania, mu stabilné miesto medzi milionármi nemusí zabezpečiť navždy.

Stálicami medzi superboháčmi sú už dlhé roky finančníci Jozef Oravkin či reprezentant písmena J v skratke J&T Ivan Jakabovič. A samostatnou kategóriou je právnik Zoroslav Kollár, ktorý bohatstvo využíva na cestovanie po svete a plnenie svojich chlapčenských snov.

Ďalší najbohatší

220 miliónov 13. Ivan Jakabovič 14. Miroslav Trnka 15. Zoroslav Kollár 16. Jozef Oravkin

200 miliónov 17. Juraj Široký 18. Ján Sabol 19. Vladimír Soták 20. Mária Blašková

do 200 miliónov 21. Jozef Antošík 22. Mário Hoffmann 23. Viliam Pančík 24. Slavomír Hatina

Ivan Jakabovič (40)

Partner skupiny J&T s prezývkou Čivo je síce rovnako známy ako ďalší predstaviteľ skupiny finančník Patrik Tkáč, podľa našich informácií však reálne ovláda menší podiel ako otec a syn Tkáčovci. Jakabovič s Tkáčom sa zoznámili počas stredoškolského štúdia, sedeli spolu v jednej lavici. Od tej chvíle už išiel Ivan na vlne úspechu spolu s kamarátom Patrikom, ktorému pomohol v podnikateľských začiatkoch jeho otec, prezident Investičnej a rozvojovej banky Jozef Tkáč.

Prvý milión zarobil tandem Jakabovič&Tkáč vďaka skupovaniu akcií prvej vlny kupónovej privatizácie. Išlo o akcie IRB, ktoré kupovali po tristo korún a predávali po šesťsto. Pol miliardy korún zarobili aj na akciách Nafty Gbely. Jakabovič je ambiciózny a ctižiadostivý, podnikanie prirovnáva k úspechu v pretekoch. Zarobené peniaze míňa na šport a cestovanie, veľkú investíciu preňho predstavuje aj výstavba rodinného sídla v prekrásnom prostredí bratislavskej mestskej časti Devín.

Len samotná zastavaná časť vily sa rozprestiera na 2 500 štvorcových metroch, výmera záhrady naokolo je dva hektáre. Usadlosť je schovaná za veľkým múrom a už od chvíle, keď ju začal stavať, sa na ňu sústredila pozornosť obyvateľov Devína. Milionár v nej žije spolu so svojou životnou partnerkou Riou a ich dcérkou.

Miroslav Trnka (53)

Spolumajiteľ spoločnosti ESET a spolutvorca jedného z celosvetovo najúspešnejších antivírusových produktov NOD32. Skratka NOD vznikla ako parafráza k socialistickému seriálu Nemocnica na okraji mesta. Program NOD bol „nemocnicou na okraji disku“.

Trnka na veľký úspech čakal pomerne dlho. Prvýkrát sa stal víťazom súťaže Podnikateľ roka až v roku 2006. Jeho firma ESET, v ktorej bol do roku 2011 generálnym riaditeľom, vznikla v roku 1992. O sedem rokov neskôr založili jej pobočku v americkom San Diegu a v roku 2001 aj pobočku v Prahe. Nasledovalo založenie vývojových stredísk v poľskom Krakove, kanadskom Montreale a v Moskve.

Dnes má firma filiálky aj v Buenos Aires a v Singapure. Spoločnosť, v ktorej majú okrem Trnku podiely aj jeho spoločníci Peter Paško a Rudolf Hrubý, patrí medzi najrýchlejšie rastúce spoločnosti v Európe a na Strednom východe. Rodák z Trnavy zostal oboma nohami na zemi aj potom, ako prišiel veľký úspech.

Prednedávnom sa do svojho rodného mesta vrátil aj podnikateľsky, v centre kúpil historickú budovu, v ktorej prevádzkuje tradičnú kaviareň Thalmeiner. IT milionár relaxuje pri hudbe. Má vlastnú kapelu a zbierku stopäťdesiatich gitár.

Programátor Miroslav Trnka sa vypracoval z dielne v obývačke do svetovej špičky. Vľavo sídlo firmy Eset. Foto: Juraj Roščák, SITA

Zoroslav Kollár (47)

Bugatti Veyron za viac ako milión eur, Ferrari 430 Spider, vlastný pretekársky okruh Slovakia Ring v Orechovej Potôni, zrenovovaný kaštieľ s privátnym múzeom v Tonkovciach alebo archeologické vykopávky v Iraku, Sýrii či Guatemale sú len malou ukážkou toho, ako si plní svoje sny trinásty najbohatší Slovák. Zoroslav Kollár pochádza z Trnavy a vyrastal v rodine spolu so šiestimi súrodencami.

Najprv absolvoval strednú poľnohospodársku školu a potom vyštudoval právo. A práve orientácia v spletitých paragrafoch mu začala vynášať prvé veľké peniaze, keď asistoval pri transformácii investičných fondov na akciové spoločnosti. Ďalšou zlatou baňou pre Kollárovu právnickú firmu boli konkurzy, mnohokrát označované za kontroverzné.

Gro podnikania rodeného Trnavčana dnes netvoria právne služby, ale strojársky HTC Holding pôsobiaci v Českej republike aj na Slovensku. Do holdingu patria mnohé výrobné závody, jednou z dcérskych spoločností je známy výrobca traktorov Zetor Group, ktorý má filiálky v Česku, Poľsku, vo Veľkej Británii, Francúzsku, v Nemecku, ale aj v Severnej Amerike. Okrem toho Kollár spoluvlastní aj kúpele v Trenčianskych Tepliciach.

Zoroslav Kollár je podľa slov jeho spolupracovníkov mimoriadne pracovitý človek, každé ráno chodí do svojej kancelárie. Okrem práce je jeho vášňou archeológia. Je spoluzakladateľom Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI), ktorý sa podieľa na mnohých medzinárodných archeologických projektoch na historickom území niekdajšej starovekej Mezopotámie, ale aj v guatemalskom Uaxactúne. Mimochodom, Kollár je honorárnym konzulom tejto stredoamerickej krajiny.

Milionár investuje aj do ciest po svete, vyberá si destinácie, ktoré nie sú cieľom masovej turistiky. Navštívil napríklad africké mesto Mogadišo v Somálsku, vyliezol na vrchol Elbrusu na Kaukaze. Na mnohých cestách ho sprevádza syn. Zoroslav Kollár je aktívnym používateľom sociálnych sietí, na ktorých s obľubou zverejňuje svoje cestovateľské fotografie.

Kaštieľ v Tonkovciach zrekonštruoval do dnešnej podoby Zoroslav Kollár. Predtým to bola iba ruina. Foto: archív Z.K.

Jozef Oravkin (44)

Rodák z Heľpy vyštudoval medzinárodné vzťahy na legendárnom moskovskom inštitúte MGIMO, študoval aj perzštinu na Teheránskej univerzite v Iráne a diplom certifikovaného finančného analytika získal v Spojených štátoch amerických. Pracovnú kariéru začínal ako projektový manažér Škody Export v Teheráne, potom pracoval v americkej banke Merrill Lynch.

Raketový vzostup kariéry prišiel po jeho nástupe do dcérskej spoločnosti banky VÚB - VÚB Investu. Oravkin bol šéfom jeho predstavenstva. VÚB Invest bol zakladateľom najväčšieho investičného a privatizačného fondu VÚB Kupón, ktorý ovládal majetok v nominálnej hodnote vyše jedenásť miliárd slovenských korún. V roku 1998 VÚB Kupón prevzala spoločnosť blízka Pente a z riaditeľa VÚB Investu Jozefa Oravkina sa stal partner Penty.

Penta vďaka transakciám okolo VÚB Kupónu zbohatla o viac ako miliardu korún. Jozef Oravkin má renomé mimoriadne bystrého a šikovného obchodníka. Práve on rozbehol v Pente realitnú divíziu, ktorá „vytlačila“ skupinu na pozíciu jedného z najväčších developérov. Úspešné boli projekty administratívneho centra Digital Park i nákupnej zóny Bory v Lamači, ktorá je vo výstavbe.

Milionár venuje značnú časť svojho času aj pestovaniu koníčkov. Je to vášnivý športovec, lyžuje, bicykluje a beháva. Spolu s manželkou a troma synmi obývajú komfortnú štýlovú vilu na uzavretom „Penta sídlisku“ v Záhorskej Bystrici. Vkus boháča sa prejavil aj pri koncipovaní rodinného sídla, najal si renomovanú architektonickú firmu Cigler Marani Architects.

Vilu pre Oravkina a jeho rodinu navrhlo renomované architektonické štúdio. Foto: Martin Domok, archív

Čítajte viac:

Plus 7 Dní zostavil rebríček: Babiš, Haščák, Kmotrík a Brhel sú najbohatší na Slovensku

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].