Vila v Marianke: Ivan Chrenko býva vo vile v privátnej časti ulice. Dom je schovaný v terasovitom teréne, od ulice vidieť iba obrovský kamenný múr a dom, v ktorom sa môže zdržiavať strážna služba.

Poslednej štvorke slovenských milionárov vládne Ivan Chrenko

Milionárov poslednej časti najbohatšieho tucta priťahuje biznis v zahraničných vodách.

Dvaja realitní magnáti, továrnik a finančník sú v tretej štvorke najbohatších Slovákov. Všetkých spája jedna črta. Rozhodli sa neplávať iba v domácich vodách a vkročili aj na zahraničné trhy. Tie im priniesli očakávaný rozmach, ktorý sa pretavil do vysokých ziskov. Pre viacerých je krajinou nekonečných možností hektické Rusko, finančníka Antona Siekela očarila pohodovým prístupom juhovýchodná Ázia.

Ivan Chrenko (45) - 280 miliónov

Tajomný milionár Ivan Chrenko, ktorý zásadne nezverejňuje svoje fotografie v žiadnych médiách, je zakladateľom a partnerom v nadnárodnej developérskej skupine HB Reavis. Chrenkovi ľudia tvrdia, že svoju tvár pred verejnosťou utajuje preto, aby mohol po svete chodiť bez ochranky.

Developér začínal s biznisom v prvej polovici deväťdesiatych rokov a so svojím partnerom Viliamom Pančíkom majú povesť agresívnych dravcov, pred ktorými má konkurencia veľký rešpekt. Odhady o výške majetku Ivana Chrenka sa značne líšia. Podľa tvrdení samotného HB Reavisu, ovláda iba samotný Chrenko až 600-miliónový majetok, jeho partner Pančík velí zhruba 200 miliónom.

Naopak, rebríček českého ekonomického webu motejlek.com uvádza, že Chrenkovo bohatstvo sa pohybuje reálne len v rozpätí okolo troch až piatich miliárd českých korún, čo je po prerátaní na eurá zhruba 115 až 192 miliónov eur.

Práve spomínaný web motejlek.com priniesol v minulosti informáciu o štýle, akým developér HB Reavis podniká. V objektoch, ktoré vlastní a prenajíma ako kancelárie, ponúka svojim nájomcom mimoriadne nízke ceny. Ich konkurenti, ktorí ponúkajú podobné priestory, väčšinou nemôžu týmto cenám konkurovať.

HB Reavis stojí za mnohými realitnými projektmi na Slovensku, v Česku, ale aj v Chorvátsku, Poľsku a Maďarsku. Na Slovensku stáli napríklad za výstavbou Auparkov a patrí im aj komplex bizniscentier Apollo v Bratislave. Práve tam mal HB Reavis technický problém a musel dodatočne spevňovať statiku budov. Pod tú sa podpísal statik, ktorého polícia vlani obvinila z prečinu všeobecného ohrozenia, keď sa zrútila ním projektovaná budova v komplexe Trinity.

Ivan Chrenko žije v rezidenčnej štvrti v dedine Marianka pri Bratislave. Napriek deklarovaným slovám o tom, že nezverejňuje svoje fotografie, pretože nechce chodiť s ochrankou, sa jeho sídlo ukryté za vysokými múrmi podobá na nedobytnú pevnosť.

Peter Korbačka (42) - 250 miliónov

Jeden z partnerov skupiny J&T mal nos na podnikanie už v časoch, keď študoval na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity a zároveň šéfoval študentskému klubu Elam. Peter Korbačka vedie v J&T realitnú a mediálnu divíziu.

Jeho J&T Real Estate so svojimi kancelárskymi, rezidenčnými, priemyslovými a hotelovými projektmi patrí na Slovensku medzi lídrov realitného trhu. Stačí spomenúť napríklad projekt River Park na dunajskom nábreží, ktorého súčasťou sú nadštandardné byty, kancelárske priestory, ale aj luxusný hotel patriaci do siete Kempinski.

V súčasnosti sa ako veľmi úspešný javí aj projekt výstavby bytového komplexu Panorama City v širšom centre Bratislavy, kde za necelé tri mesiace dokázali Korbačkovi ľudia predať vyše tristo bytov. Ďalšie zisky by mal priniesť aj polyfunkčný projekt Zuckermandel s bytmi a kanceláriami či rozšírenie administratívnej zóny Westend na Patrónke. Do týchto projektov J&T Real Estate investuje zhruba 320 miliónov eur.

Korbačkovej firme sa však darí aj v zahraničí, jej vedenie avizovalo prienik na ruský realitný trh. V pláne má stavať byty aj kancelárie v Moskve. Korbačkov J&T Real Estate stál napríklad za viac ako tridsaťmiliónovou rekonštrukciou vychyteného moskovského hotela Baltschug Kempinski aj za multifunkčným projektom Kadaševskaja Nabrežnaja na brehu rieky Moskvy.

Developérska skupina má na konte viacero úspešných luxusných rezidenčných projektov v Prahe, pripravuje sa na výstavbu rezidenčnej zóny aj v neďalekom Brne.

Realitný žralok Korbačka je známy tým, že si svoje súkromie chráni a na verejnosti sa ukazuje pomerne zriedkavo. S rodinou býva v architektonicky zaujímavej vile neďaleko „svojej“ televízie JOJ. Tento vyťažený podnikateľ je známy tým, že sa kvôli časovej úspore často prepravuje vlastným vrtuľníkom, heliport má priamo pri svojej vile.

Foto: Martin Domok, archív JTRE

Michal Lazar (56) - 240 miliónov

Vyštudovaný právnik začal v podniku zahraničného obchodu OMNIA, kde bol zodpovedný za export do Afriky a Ázie. Od roku 1987 pracoval ako reprezentant rakúskej banky Girozentrale a jej dcérskej spoločnosti Vienna Commerz pre bývalé Československo. V roku 1990 pôsobenie v Rakúsku skončil a založil úspešnú počítačovú firmu Columbex International.

V roku 1997 napriek rozbehnutej kariére v biznise s informačnými technológiami prijal miesto generálneho riaditeľa štátnych Železníc Slovenskej republiky. V tomto biznise už Lazar zostal natrvalo. S partnerom Alexejom Beljajevom sa podpísali pod rozvoj Tatravagónky Poprad.

Z firmy v zlej kondícii, ktorú predtým ovládali skupiny pohybujúce sa na rozhraní biznisu a podsvetia, vyrobil tandem Lazar - Beljajev úspešnú spoločnosť, ktorej sa darí získavať významné zahraničné kontrakty. Tatravagónka získala napríklad zákazky od dcérskej firmy Ruských železníc, spoločnosti Transkontajner.

Ešte počas prvej Ficovej vlády Tatravagónka a Transkontajner založili spoločný podnik na vývoj podvozkov pre širokorozchodnú železnicu. Obrovský kontrakt získala Tatravagónka aj v ďalšej ruskej spoločnosti Tichvinskij vagonstrojiteľnyj zavod (TVZ).

Hlavným odberateľom tejto firmy je aj najväčšia železničná firma na svete, ktorú majú riadiť priamo ľudia blízki ruskému prezidentovi Putinovi. Podvozky pre ruské vagóny vyvinuli a vyrábajú v popradskej firme. V brandži sa hovorí aj o možnej expanzii na ázijské trhy. Michal Lazar žije v Bratislave vo vile hneď vedľa pamätníka ruských vojakov na Slavíne.

Foto: Martin Domok, TASR

Čítajte viac:

Plus 7 Dní zostavil rebríček: Babiš, Haščák, Kmotrík a Brhel sú najbohatší na Slovensku

Druhej štvorke najbohatších Slovákov dominuje Patrik Tkáč

Anton Siekel (43) - 230 miliónov

Začínal v polovici deväťdesiatych rokov ako maklér u obchodníka s cennými papiermi. Spolu s Máriom Hoffmannom, Braňom Prieložným a Radovanom Vítkom založili finančnú skupinu Istrokapitál. Tá bola odrazovým mostíkom k ďalšej kariére. V roku 2006 sa Anton Siekel oddelil od niekdajších spoločníkov a založil vlastnú finančnú skupinu FPD. Tá pôsobí v desiatich krajinách sveta a zamestnáva viac ako 3 300 ľudí vo výrobnom a v zábavnom priemysle, službách či realitnom biznise.

V Rumunsku vlastní spoločnosť Public Bet, ktorá je s počtom 560 pobočiek a obratom takmer 140 miliónov eur najväčšou stávkovou spoločnosťou v krajine. Siekelova FPD ovláda aj stávkový priemysel v Chorvátsku a ďalších krajinách regiónu.

Na Slovensku sa venuje najmä hotelierstvu a kúpeľníctvu, patria jej napríklad Kúpele Dudince a hotely Minerál, Bystrá či sieť NH Gate. V Česku vlastní developérske siete Euro Home a Euro Mart, zameriavajúce sa na výstavbu nájomných bytov, retailových parkov a nákupných centier, ale aj na výrobcov liehovín Czechoslovak Spirit, Fleret a Vinařství Mutenice.

Zásadnejším rozhodnutím multimilionára bol však prienik na trhy juhovýchodnej Ázie. Jeho základňou sa stal Singapur a milionár dokonca uvažoval, že sa tam presťahuje aj s rodinou. V Ázii vlastní prostredníctvom svojej skupiny FPD sieť hotelov Bvilla na Bali a pripravuje nový projekt na ostrove Lombok. Patrí mu aj značka One Eleven Resorts. Aktuálne pripravuje výstavbu ďalšieho dovolenkového strediska na ostrove Sulug v malajskom štáte Sabah.

Siekel tvrdí, že bohatí ľudia majú povinnosť pomáhať tým, ktorí mali v živote menej šťastia. Veľkú časť finančnej pomoci chudobným rodinám rozdeľuje aj prostredníctvom svojej nadácie Hlavný stan nádeje.

Foto: archív


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní