Pracovné miesta na východe zachránené: 1400 ľudí z Humenného si vydýchlo. Ich podnik do konkurzu nepôjde

Pokračujú ďalej. V ozdravnom procese a v uspokojovaní pohľadávok svojich veriteľov. Spoločnosť Nexis Fibers, ktorá zamestnáva cez 400 ľudí a ďalších približne 1000 dodávateľov dostal na stredajšej rade veriteľov zelenú.

Sú síce vo finančných problémoch, no presvedčili veriteľov, aj dozorujúceho sudcu, že dokážu pokračovať ďalej bez potreby uvalenia konkurzu.

Jeden je proti

Jediní, ktorým sa tento postup nepáčil a sú proti nemu, je ich prenajímateľ priestorov a dodávateľ tepla. Firma má totiž svoju prevádzku v jedinom priemyselnom parku, ktorý je v Humennom. Vo väčšine slovenských miest či dedín priemyselné parky patria samospráve, v tomto prípade je to však súkromná spoločnosť. Ide o spoločnosť Chemes, spojená s menom veľkopodnikateľa Jána Molnára.

Nevzdáva sa: Primátorka Humenného uvažuje, ako prilákať ďalších investorov do mesta a zabezpečiť im dobré podmienky pre rozvoj.
Nevzdáva sa: Primátorka Humenného uvažuje, ako prilákať ďalších investorov do mesta a zabezpečiť im dobré podmienky pre rozvoj.
Rudolf Felšöci

Nevzdáva sa: Primátorka Humenného uvažuje, ako prilákať ďalších investorov do mesta a zabezpečiť im dobré podmienky pre rozvoj. Foto: Rudolf Felšoci

Nexis otvorene priznáva, že dohoda aj s týmto veriteľom je potrebná, pretože presunúť prevádzku z priestoru, kde vyrábajú umelé vlákna do airbagov a komponetov pneumatík, by bolo pre nich likvidačné. Aj preto sa chcú dohodnúť a rokovať s Chemesom o ďalších dodávkach tepla pre ich výrobnú prevádzku. Predseda predstavenstva Milan Pršanec je presvedčený, že pokračovanie v nastavenej reštrukturalizácií všetky ich finančné problémy vyrieši.

Veritelia súhlasili

„Plánu vyjadrilo podporu 94 percent prítomných veriteľov,“ netajil spokojnosť predseda predstavenstva Milan Pršanec po stredajšom hlasovaní. Podľa neho spoločnosť bude ďalej vyrábať a uspokojovať svojich veriteľov presne podľa scháleného a už naštartovaného reštrukturalizačného plánu. Ich dlhy sú približne vo výške 46 miliónov eur a v reštrukturalizácií sú už od augusta 2016. Tento ozdravný proces a zlikvidovanie všetkých dlhov by malo potrvať 5 rokov.

Sklamaní: Predstavitelia Chemesu Vladimír Skoupil a František Chvostáľ odchádzali zo stredajšieho rokovania veriteľov nespokojní.
Sklamaní: Predstavitelia Chemesu Vladimír Skoupil a František Chvostáľ odchádzali zo stredajšieho rokovania veriteľov nespokojní.
Rudolf Felšöci

Sklamaní: Predstavitelia Chemesu Vladimír Skoupil a František Chvostáľ odchádzali zo stredajšieho rokovania veriteľov nespokojní. Foto: Rudolf Felšosi

O Nexise sa široká verejnosť dozvedela najmä kvôli minuloročnému zatknutiu bývalého šéfa Marca Marchettiho. Švajčiarska polícia ho zadržala pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti súvisiacu s Accu Holdingom, ktorého súčasťou je aj slovenský závod. Marchetti údajne ako predseda predstavenstva ručil majetkom slovenského podniku Nexis Fibers pri iných zahraničných aktivitách, čím mal dostať slovenskú firmu do dlhov. A práve po tom sa dostal humenský Nexis do reštrukturalizácie.

Nespokojní

Predstavitelia Chemesu po dvojhodinovom rokovaní veriteľov v stredu v Humennom netajili sklamanie. Nielenže nik z ostatných veriteľov neprijal ich návrh na reštrukturalizáciu, ešte ho aj vedenie spoločnosti označilo ako protizákonné. Záujem Chemesu prevziať spoločnosť Nexis nepopreli. Ich návrh na riešenie problému hovoril podľa ich predstaviteľov o finančnom stimule z ich strany a rýchlejšie prekonanie krízy. S vlastným plánom prišli najmä pre to, že sa im nepáčilo ich zaradenie medzi nezabezpečených veriteľov. Aj preto boli so stredajšieho hlasovania veriteľov viac než sklamaní.

Niekoľko hodín: Veritelia o schválení pokračujúcej reštrukturalizácie rokovali dlho. Nakoniec dali podniku šancu a konkurz odvrátili.
Niekoľko hodín: Veritelia o schválení pokračujúcej reštrukturalizácie rokovali dlho. Nakoniec dali podniku šancu a konkurz odvrátili.
Rudolf Felšöci

Niekoľko hodín: Veritelia o schválení pokračujúcej reštrukturalizácie rokovali dlho. Nakoniec dali podniku šancu a konkurz odvrátili. Foto: Rudolf Felšoci

„Našej spoločnosti jeho schválením vznikli škody 5,1 milióna eur a pre našu spoločnosť bude likvidačný,“ neskrýval sklamanie po skončení rokovania predseda predstavenstva Chemesu Vladimír Skoupil. Ako budú postupovať ďalej však neupresnil. Všetko bude vraj záležať na posúdení celej situácie právnikom. „Využijeme všetky právne kroky, ktoré nám dovoľuje zákon,“ skonštatoval ďalej.

Celú situáciu v premyslenom parku monitoruje aj primátorka Humenného Jana Vaľová. "Ak sa prenajímateľ snaží bojovať s vlastnými nájomcami, ak vidíme, že z tohto parku viac ľudí odchádza ako prichádza - toto je memento pre Humenné, aby sa zamyslelo nad vybudovaním priestoru , kde budú mať investori možnosť v pokoji podnikať a tým dávať prácu ľuďom v tomto regióne," skonštatovala primátorka Humenného Jana Vaľová.