Finišujú: Súčasným robotníkom na R2 pri Detve údajne už platia.

Pravda o platoch Slovákov a Čechov. Elektrikár za riekou Moravou zarobí až o 500 eur viac

Slovenský elektrikár môže za riekou Moravou zarobiť o päťsto eur viac ako doma, programátor by si mesačne polepšil takmer o tisícku

Za riekou Moravou pracuje takmer stotisíc Slovákov a podľa Českého štatistického úradu dokonca zarábajú priemerne o 3 500 korún (130 eur) viac ako priemerný český občan. Pri pohľade na podrobnejšiu štatistiku je ešte viac jasné, že za tú istú prácu môže Slovák v Prahe, Brne či Ostrave dostať o stovky eur viac ako doma. Vyplýva to z veľkého prieskumu platov, ktorý uskutočnil český týždenník Ekonom.

V rámci podrobnej ankety oslovil viac ako stovku českých spoločností a vychádzal tiež z ich výročných správ. Výsledky môžu potešiť nielen Čechov, ale aj Slovákov či Ukrajincov - české firmy totiž hlásia zúfalý nedostatok pracovníkov, a to už aj na nízkokvalifikovaných miestach pomocných robotníkov. Preto spustili najväčšie zvyšovanie platov od vypuknutia finančnej krízy a každý rok by do Česka malo prísť zachraňovať situáciu päťtisíc Ukrajincov.

Nie sú ľudia

Ekonomike našich západných susedov sa darí, rastie tempom 2,5 percenta ročne, firmy ledva stíhajú plniť objednávky a keby mali dosť šikovných ľudí, vyrábali by ešte viac. Lenže v Česku už nepracuje len ten, kto naozaj nechce alebo nevládze. „Nedostatok ľudí je na všetkých možných pracovných pozíciách. Firmy sa tak musia viac ako kedykoľvek predtým snažiť, aby im zamestnanci neutekali ku konkurencii,“ píše týždenník Ekonom. Preto zamestnávatelia hlásia tento rok zvyšovanie miezd zhruba o päť percent, a to dokonca v oblastiach, kde to nebývalo zvykom, napríklad v maloobchode.

Treba povedať, že veľmi podobne je na tom slovenská ekonomika. Firmy sa rovnako sťažujú na nedostatok ľudí a podľa portálu Platy.sk priemerný hrubý základný plat narástol v minulom roku takmer o päť percent, na 920 eur mesačne. Najviac sa dokonca pridávalo kvalifikovaným robotníkom, a tak mesačne brali priemere 652 eur. V porovnaní s ich českými kolegami je to však stále podstatne menej.

Oplatí sa to: Obyčajný pomocný robotník zarobí v Česku aj viac ako 740 eur.
Oplatí sa to: Obyčajný pomocný robotník zarobí v Česku aj viac ako 740 eur.
Foto: profimedia.sk

Stovky eur

„Nedostatok ľudí dospel tak ďaleko, že firmy ťažko zháňajú aj pomocných robotníkov. Nie je nič výnimočné, že im ponúkajú aj viac ako 20-tisíc korún mesačne,“ píše český Ekonom. To v prepočte znamená vyše 740 eur, teda o takmer stovku viac, ako majú kvalifikovaní (!) robotníci na Slovensku. Kedysi bol na českom trhu práce veľký dopyt najmä po IT špecialistoch, neskôr sa pridali aj technické profesie ako inžinieri a konštruktéri a dnes už úrady práce nevedia obsadiť predovšetkým miesta pomocných a stavebných robotníkov, šoférov, kuchárov, ochrankárov a remeselníkov. Firmy im ponúkajú platy o niekoľko stoviek eur vyššie ako na Slovensku.

Nie je žiadnym prekvapením, že najväčšie peniaze zarábajú špecialisti v IT sektore, poradcovia a bankári. Rekordmanom je softvérová spoločnosť Microsoft, kde je podľa analýzy týždenníka Ekonom priemerný plat radového zamestnanca viac ako 177-tisíc korún, teda 6 550 eur. Naopak, najchudobnejší sú ľudia v poľnohospodárskych firmách a reštauráciách. Čašník má na výplatnej páske mesačne asi 13-tisíc korún, teda 480 eur. V ich prípade sa však predpokladá, že budú mať príjem aj zo všimného od zákazníkov. Česká republika má v porovnaní so Slovenskom tiež menšie regionálne rozdiely, takže napríklad elektrikár zarobí zhruba 30-tisíc korún (1 124 eur) v Prahe, Plzni aj v Brne.

Foto: Plus 7 dní

Ešte výhodnejšie!

Zárobky Slovákov v Česku môžu byť onedlho ešte lepšie, ak ich posielajú domov v eurách. Česká národná banka by totiž mohla už od apríla prestať umelo udržiavať kurz českej koruny nad magickou hranicou 27 korún za jedno euro. Ak sa to stane, mena našich bratských susedov by sa mohla výrazne posilniť.

Ak niekto zarobí 20-tisíc českých korún pri dnešnom kurze 27,021 CZK/EUR, domov na Slovensko môže poslať 740 eur. Táto suma by mohla vzrásť až na 764 eur, ak by sa do konca roka koruna naozaj posilnila na kurz 26,17 CZK/EUR, ako odhadujú niektorí experti. Či sa to naozaj stane, je otázne, pretože český kurz budú výrazne ovplyvňovať špekulanti a ani sama Národná banka v tejto chvíli nevie, ako sa zachová.


  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní