Sara Blakelyová: Do biznisu investovala svoje životné úspory, teraz je miliardárka.

Rebríček najbohatších: Z podomovej predavačky je miliardárka

V uplynulom roku sa najbohatším ľuďom sveta darilo, pribúda aj miliardárok.

Hoci najmajetnejším mužom sveta už štvrtý rok po sebe zostáva mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú, tohtoročný rebríček miliardárov časopisu Forbes priniesol viaceré prekvapenia a zmeny. Hlavne pozitívne - teda aspoň pre príslušníkov tohto exkluzívneho klubu. Napriek pretrvávajúcej kríze počet superboháčov na našej planéte pozoruhodne vzrástol a výrazne sa zvýšila aj hodnota ich spoločného majetku.

Darilo sa im

„Toto bol výborný rok pre miliardárov a bolo v ňom oveľa ľahšie stať sa miliardárom,“ zhrnul výsledky rebríčka Randall Lane z časopisu Forbes. Postaral sa o to v prvom rade vývoj globálneho hospodárstva. Najmä nízke úrokové sadzby v kľúčových ekonomikách posúvali nahor ceny akcií na burzách, čo najbohatším jednoznačne hralo do karát.

Do rebríčka dolárových miliardárov sa dostalo až dvestodesať nových mien a ich počet tak vzrástol na 1 426. Celkom logicky vzrástla aj spoločná hodnota ich majetku a nešlo pritom o žiadne drobné. Forbes odhaduje ich spoločné bohatstvo na 5,4 bilióna dolárov, čo je o osemsto miliárd viac ako vlani. Ide o čísla, ktoré bežný smrteľník často nedokáže presne ani napísať, nieto predstaviť si ich.

Nástup žien

Najviac miliardárov naďalej pochádza zo Spojených štátov - štyristoštyridsaťdva, teda takmer tretina. Nasleduje Čína so stodvadsiatimi dvoma, potom Rusko so stodesiatimi a Nemecko s päťdesiatimi ôsmimi.

Zaujímavosťou je čoraz väčší prienik nežnejšieho pohlavia do klubu, v ktorom tradične hrajú prím muži. Z dvestodesať nových mien je až tridsaťštyri žien, čím sa počet miliardárok zvýšil na stotridsaťosem. A čo je možno ešte zaujímavejšie, čoraz viac týchto žien k veľkým peniazom prišlo svojou šikovnosťou.

V minulosti sa presadzovali najmä dedičky obchodných impérií ako príslušníčky rodiny Waltonovcov či majiteľka kozmetického impéria L’Oreal Liliane Bettencourtová. Platí to aj vo všeobecnosti. Až 961 miliardárov z rebríčka sa k bohatstvu dopracovalo vlastným úsilím, stoosemdesiatštyri majetok zdedilo. Zvyšných dvestoosemdesiatjeden sú dediči, ktorým sa štedré dedičstvo podarilo dodatočne zveľadiť.

Pokiaľ ide o konkrétne mená, na úplnom výslní sa nezmenilo nič. Slim Helú si udržal náskok pred Billom Gatesom. Aj keď za takéto poradie v nemalej miere môžu charitatívne aktivity zakladateľa Microsoftu. Nebyť dlhodobých štedrých dobročinných príspevkov, ktoré rozdeľuje prostredníctvom svojej nadácie, mohol Gates podľa mnohých analytikov dodnes vládnuť rebríčku dolárových miliardárov.

Na druhej strane, tento rok z dlhoročnej elitnej trojky vypadol investor Warren Buffett. Paradoxne, mágovi z Omahy kšefty celkom vynášali. Španielskemu majiteľovi odevnej značky Zara Amanciovi Ortegovi sa však za posledných dvanásť mesiacov darilo ešte viac a Buffetta vystriedal na tretej priečke. Prinášame niekoľko mien, ktoré najviac zamávali tohtoročným rebríčkom.

Warren Buffett: Aj keď zarobil, poklesol na štvrtú priečku. Foto: Profimedia.sk

Jednotka

Forbes odhaduje majetok mexického magnáta na 73 miliárd dolárov, oproti vlaňajšku si tak prilepšil o štyri miliardy. Hoci základom jeho impéria zostáva telekomunikačná spoločnosť America Móvil s hodnotou vyše 36 miliárd dolárov, za medziročný nárast vďačí najmä svojim aktivitám v ďalších odvetviach. Výrazne vyskočila cena akcií jeho finančnej pobočky Financiero Inbursa aj priemyselnej a obchodnej skupiny Grupo Carso.

Sedemdesiattriročný Helú vlani pokračoval v prenášaní právomocí pri riadení impéria na svojich štyroch synov. Viac sa venoval aj charitatívnej činnosti, pričom sa zameriaval najmä na vzdelávacie projekty v Latinskej Amerike. Širšiu verejnosť zaujali aj jeho investície do futbalu. Kúpil dve mexické mužstvá a zachránil potápajúci sa španielsky tím Real Oviedo.

Skokan roka

Najbohatší Európan Amancio Ortega má vo svojich rukách majetok v hodnote 57 miliárd dolárov. Oproti vlaňajšku si prilepšil najviac spomedzi všetkých boháčov, jeho konto stučnelo o rovných 19 miliárd. Neuškodilo mu ani to, že v roku 2011 odstúpil z pozície šéfa skupiny Inditex, ktorej vlajkovou loďou je odevná značka Zara. Naďalej totiž vlastní asi šesťdesiat percent akcií spoločnosti a ich cena vlani veselo vzrastala. Rovnako išla hore aj hodnota jeho početných nehnuteľností v Madride, Londýne, Chicagu, San Franciscu a v New Yorku. Najznámejšou je 43-poschodový madridský mrakodrap Torre Picasso. Väčšinu z týchto budov Ortega kúpil v čase zúriacej ekonomickej krízy za prijateľnú cenu a teraz sa mu to začína vyplácať. Vlani sa dostal aj do spoločenských rubrík. Údajne paparacom zaplatil pol milióna dolárov, aby nepublikovali fotografie zo svadobnej cesty jeho dcéry Marty v Kambodži a Austrálii. A narodil sa mu aj vnuk.

Prekvapenie

Hoci vlani zarábal, ako sa len dalo, známy finančník Warren Buffett po niekoľkých rokoch vypadol z elitnej trojky. Mág z Omahy si síce prilepšil o 9,5 miliardy dolárov, no nestačilo to. Klesol z tretej na štvrtú priečku. „WarOrtega mal ešte lepší,“ vysvetlil tento malý paradox Randall Lane z časopisu Forbes.

Chudák

V rebríčku z roku 2012 zažiaril 56-ročný brazílsky energetický magnát Eike Batista, keď ako kométa vpálil do prvej desiatky na ôsmu priečku. Začalo sa o ňom dokonca pošuškávať ako o nádejnom kandidátovi, ktorý by mohol vystriedať Carlosa Slima na čele.

Ale aj vo svete najbohatších je šťastie vrtkavé. Cena akcií piatich zo šiestich verejne obchodovateľných Batistových spoločností za posledných dvanásť mesiacov neúprosne klesala. Vyjadrené v číslach - jeho majetok sa scvrkol z tridsaťjeden na „skromných“ 10,6 miliardy dolárov. Prišiel tak o titul najbohatšieho Brazílčana a v miliardárskom rebríčku sa prepadol na úplný koniec prvej stovky.

Najmladšia

Čoraz sebavedomejšie sa v klube miliardárov presadzujú ženy, ktoré k bohatstvu prišli svojou šikovnosťou a schopnosťami. V rebríčku je z nich najvyššie Španielka Rosalia Merová, ktorá je so 6,1 miliardy na 195. priečke. Ide o bývalú manželku Amancia Ortegu, s ktorým stála pri zrode odevnej značky Zara.

Mnohí odborníci však za symbol čerstvej krvi označujú najmladšiu z dračíc - Saru Blakelyovú. Štyridsaťdvaročná Američanka začínala ako podomová predavačka faxov. Na prahu tridsiatky si povedala dosť. Odvážne preinvestovala svoje celoživotné úspory vo výške päťtisíc dolárov a založila značku tvarovateľnej spodnej bielizne Spanx.

Hoci si nikdy nebrala pôžičku na svoj biznis ani nedala peniaze na reklamu, presadila sa nad očakávanie. Postupne si jej bielizeň obľúbili viaceré celebrity - najznámejšou je Oprah Winfreyová. Z maličkého podniku, ktorý zo začiatku sídlil v atlantskom Sarinom dome, je dnes spoločnosť s ročným obratom 250 miliónov dolárov. Blakelyovej majetok Forbes odhaduje na miliardu.

Nováčik roka

Zo všetkých dvestodesať nových mien na tohtoročnom rebríčku sa najväčším majetkom môže pochváliť Margita Louis-Dreyfusová. Forbes ho odhaduje na šesť miliárd dolárov. Ruska s prezývkou Cisárovná sa na čelo francúzskej skupiny Louis-Dreyfus, podnikajúcej hlavne v oblasti komodít a poľnohospodárstva, dostala v roku 2009, keď jej manžel Robert zomrel na leukémiu. V líderskej pozícii sa nestratila, naopak. Dotiahla to do elitného klubu miliardárov.

Najsklamanejší

Nie všetci ľudia z rebríčka sú spokojní. „Forbes cielene znevýhodňuje investorov z Blízkeho východu,“ rozčuľoval sa saudskoarabský princ Valíd bin Talál, keď svoje meno uvidel až na 26. mieste. Nestačí mu post najbohatšieho muža regiónu, zaslúži si vraj oveľa viac. Ako tvrdí, odhad jeho majetku na smiešnych dvadsať miliárd je mimoriadne konzervatívny - v skutočnosti je to takmer tridsať miliárd.

Princa, ktorý okrem iného investoval do sociálnej siete Twitter, banky Citygroup či spoločnosti Apple, by táto suma posunula dokonca do prvej desiatky. Pre obrovskú krivdu sa rozhodol s Forbesom ďalej nespolupracovať a požiadal, aby ho z rebríčka radšej úplne vyradili.

Vyradený mafián

V posledných rokoch bol určite najväčšou kuriozitou zoznamu najbohatších ľudí planéty bos mexického drogového kartelu Joaquín Guzmán. Mafián tento rok chýba.

Medzičasom sa objavili nepotvrdené správy, že zahynul pri prestrelke, okrem toho ľudia z Forbesu majú podozrenie, že jeho miliardový majetok sa scvrkol. Keďže si nemohli overiť tieto informácie v teréne, Guzmána z rebríčka vyradili.

Desať najbohatších

Carlos Slim Helú, Mexiko, telekomunikácie, 73 miliárd Bill Gates, USA, Microsoft, 67 miliárd Amancio Ortega, Španielsko, Zara, 57 miliárd Warren Buffett, USA, Berkshire Hathaway, 53,5 miliardy Larry Elison, USA, Oracle, 43 miliárd Charles Koch, USA, Koch Industries, 34 miliárd David Koch, USA, Koch Industries, 34 miliárd Li Ka-shing, Hongkong, Čína, Hutchison Whampoa, 31 miliárd Lilianne Bettencourtová, Francúzsko, L’Oreal, 30 miliárd Bernard Arnault, Francúzsko, Louis Vuitton, Bulgari, 29 miliárd


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní