Spoločná európska mena by mohla skončiť ako líra. Dôvod? Nerovnosť regiónov v eurozóne.

Renomovaný ekonóm varuje: Euro bude ako talianska líra

Thomas Mayer je bývalý hlavný ekonóm nemeckej Deutsche Bank. V rozhovore pre nemecký portál Focus Money sa vyjadril aj k dlhu Grécka a k situácii v eurozóne.

Voľby v Grécku vyhrala ľavicová strana Alexisa Tsiprasa. Čo to znamená pre Grécko a Európu?

Víťazstvo Tsiprasa nevnímam ako katastrofu. Pokúsi sa euro zachovať. Veritelia znížia Grécku úrokové sadzby a predĺžia dobu splatnosti. Prakticky ide o odpustenie dlhov.

Ako sa robí niečo také zásadné?

Súčasný dlh sa nahradí novým, ktorý je nižší. Ak máte napríklad starý úver 100 eur, nový bude len 50-eurový. Tak tomu bolo aj pri reštrukturalizácii dlhu v roku 2012. Za grécke dlhopisy dostali súkromní investori niekoľko dlhopisov, ktoré mali hodnotu len 25 percent z pôvodnej sumy.

Mali by sa Gréci eura vzdať?

Zrejme sa to nestane, lebo väčšina gréckeho obyvateľstva chce euro zachovať. Ak by krajina od meny upustila, tá nová by bola voči euru slabšia, čo by síce podporilo cestovný ruch, ale príjmy do štátnej pokladnice by boli nižšie a dovoz drahší. Znamenalo by to teda celkový pokles prosperity.

Čítajte viac:

Exbankár šokoval otvorenosťou: Dokážeme cielene zničiť celé krajiny!

Má spoločná európska mena ešte budúcnosť?

Riziká sa zvyšujú so zmenami v menovom systéme, s ktorými mnohé krajiny nemusia súhlasiť. Problém je, že rôzne ekonomiky sú uzamknuté v spoločnej menovej zóne bez bariéry, ktorá by ich oddeľovala.

Pozrite sa do Talianska. Jednotlivé regióny sa od sebe ekonomicky líšia. Slabé i silné dokopy vytvárajú jeden slabý štát. Ak budeme takto pokračovať v celej Európe, stane sa euro nevýraznou menou. Ako kedysi líra.

A dnes je v poriadku?

Hoci oslabilo voči doláru, je stále stabilné. Vývoj smerom k slabej mene bude pomalý a plynulý.

Treba sa báť o jednotnú menu?

V strednodobom horizonte sa o prežitie eura bojím. No je ťažké konkrétne určiť, dokedy bude trvať dôvod na obavy. Dnes však platí, že nastavenie americkej ekonomiky je lepšie ako v eurozóne.

Nosíte vôbec pri sebe eurá, alebo ste stavili na doláre?

Ak žijete v Európe, potrebujete mať v peňaženke eurá na každodenné transakcie. Ale pokiaľ ide o úspory, mám v dolároch uložených viac peňazí ako kedykoľvek predtým.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní