Princ Charles (vpravo) a Vlad Tepes (vľavo) majú spoločného predka.

Rumunsko chce prilákať britských turistov na upírske korene princa Charlesa

Turistickým sprievodcom v Rumunsku už nestačí lákať návštevníkov do krajiny na svoju vlastnú šľachtu. Teraz si pomáhajú tou anglickou.

Doteraz boli ponuré hory Transylvánie synonymom legendy o upírovi, krutom vládcovi, ktorý sa živil ľudskou krvou a na smrť desil miestne obyvateľstvo. Táto rumunská oblasť však dostala nový rozmer po zisteniach, že sem siahajú korene anglického princa Charlesa, vášnivého záhradkára a fanúšika klasickej architektúry. Kto by si myslel, že mierumilovnosť princa z Walesu poškodí krvilačnej povesti šľachtica Vlada Drakulu, je na omyle.

Každá libra dobrá

Práve na údajných väzbách s britskou kráľovskou rodinou stavia rumunský Národný úrad pre turistický ruch a loví priamo vo vodách Spojeného kráľovstva. Inštitúcia vyrukovala s príručkou, ktorou láka britských turistov do krajiny na východe Európy a pomáha jej pri tom samotný Charles v propagačnom videu. Video vrcholí odkazom na princa, „ktorého pôvod siaha až do temnej a vzdialenej minulosti Rumunska.“

Propagačná literatúra navyše zdôrazňuje krátku návštevu princa Harryho v krajine. Hovorca národného turistického úradu sa netají tým, že aktivitami chcú zvýšiť počet britských turistov v horizonte niekoľkých rokov.

Charles Drakula

"Mám Transylvániu v krvi" žartoval samotný princ Charles, keď vysvitla pravda o jeho drakulovskej minulosti. „Môj rodokmeň skutočne siaha až k Vladovi Drakulovi, takže patrím do tejto krajiny.“ Podľa knihy Royal Highnes z pera sira Iaina Moncreiffa z roku 1982 je Charles 16-násobným pravnukom Vlada III., pričom v tejto línii bol aj Vlad IV. Tepes, teda gróf Drakula. Legendu o krvilačnom zlosynovi podporil nepríjemný vzhľad panovníka, ktorý pravdepodobne trpel nedostatkom železa.

Princ Charles sa láskou k Rumunskou netají. V roku 2006 kúpil v transylvánskej dedine Viscri nehnuteľnosť, ktorá sa v istých obdobiach roka využíva ako penzión.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní