Grécky premiér Alexis Tsipras sa v apríli stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kremeľ prisľúbil Grékom pomoc.

Rusko pošle Grékom peniaze. Je to zmluva s diablom, myslia si Briti

Moskva je pripravená ponúknuť Aténam záchrannú injekciu v podobe piatich miliárd eur. Kontrakt sa bude týkať plynovodu Turkish Stream, ktorým cez Turecko a Grécko potečie do Európy ruský plyn. Pomôže to však zadlženej krajine?

Spolu 5,4 miliárd eur by mohlo „pritiecť“ Grékom z Ruska. Doslova. Zadlženej krajine by mal pomôcť plynovod, ktorým cez Turecko a Grécko potečie do Európy ruský plyn a uvedená suma predstavuje zálohu pre balkánsky štát na pokraji bankrotu.

Putinova štedrosť však nie je spontánna. Do Ruska na oplátku poputujú stovky miliónov eur v podobe tranzitných daní.

Kvapka v mori

Otázkou je, či má vôbec dohoda pre Grékov nejaký zmysel. Ak peniaze prídu do aténskej pokladnice na budúci týždeň, zrejme krajine vydržia do konca júna, píše britský portál telegraph.co.uk. Hotovosť by mohla pokryť mzdové náklady za máj a 3,8 miliardy eur z dlhu krajiny Medzinárodnému menovému fondu.

Päťmiliardová finančná injekcia bude len kvapkou v mori pre Grécko, ktoré si v roku 2012 požičalo od európskych veriteľov 164,5 miliárd eur.

Čítajte viac:

Švajčiarske banky zohrievajú Grékom miliardy špinavých peňazí

Zmluva s diablom?

Aj dlhodobejší prínos ruskej dohody s Gréckom bude pravdepodobne minimálny. Simone Tagliapietra a Georg Zachmann v Bruegelovho ekonomického inštitútu vypočítali, že výnos z tranzitných poplatkov spolu s desaťpercentnou zľavou za plyn zmenšia miliardový energetický dlh Grécka asi o 100 miliónov ročne.

„V každom prípade má Rusko sotva moc zaplátať grécku čiernu dieru. Návnada finančnej pomoci môže krajine v konečnom dôsledku priniesť nanajvýš nepriateľstvo európskych partnerov,“ píše telegraph.co.uk.

Pakt s Putinom, ako dohodu s Rusmi britský portál nazýva, by mohol pomôcť Grécku zostúpiť ešte hlbšie do politickej aj finančnej priepasti. A kladie si otázku, či to nebude "zmluva s diablom".

Eurozóna koncom februára súhlasila so štvormesačným predĺžením záchranného programu pre Grécko. Výplatu zvyšných 7,2 miliardy eur ale pozastavila a čaká, kým zástupcovia veriteľov dohodnú so zadlženou krajinou podobu reforiem.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a MMF o úverovú pomoc. Dohodlo sa pritom na dvoch záchranných programoch v celkovom objeme 240 miliárd eur.

  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].