Rodinný dom: Majitelia úspešnej firmy Orto-Protetika manželia Čiefovci sa nasťahovali do novostavby pod Martinskými hoľami.

Škandál s ortopedickými pomôckami: Pozreli sme sa, ako dobre si žije šéf komory protetikov

Na biznis s ortopedickými pomôckami si posvieti prokuratúra. My sme sa pozreli, ako dobre žije šéf komory protetikov.

Vyše 180 miliónov eur zaplatili zdravotné poisťovne z verejného zdravotného poistenia výrobcom a distribútorom individuálnych zdravotníckych pomôcok za ostatných šesť rokov. Prevalilo sa však, že zďaleka všetky pomôcky neboli také, ako ich deklarovali lekári a predajcovia. V stovkách prípadov sa stalo, že
išlo o obyčajnú lacnú sériovú pomôcku, za ktorú však zdravotné poisťovne zaplatili desaťnásobky jej reálnej ceny. Nie raz išlo o prípady, že tú istú pomôcku dostali viacerí pacienti a poisťovne ju platili opakovane pre každého pacienta. Na podvody sa prišlo potom, ako poisťovne zaznamenali od roku 2011 významný nárast pri platení individuálnych pomôcok.

Varovanie od šéfa

„Dôležité upozornenie!!! Vzhľadom na aktivity zdravotnej poisťovne vám oznamujem a zároveň vás vyzývam, aby ste okamžite a bezodkladne stiahli ‚sklady‘, pretože včerajším dňom sa začala generálna previerka zo strany VšZP. Sankcie sú obrovské, špecializovaný tím má nadštandardné právomoci a je nezávislý od ‚obvyklých‘ funkcionárov VšZP,“ varoval po spustení vyšetrovania prezident Slovenskej komory ortopedických technikov (SKOrT) Juraj Čief. Práve tento funkcionár - a majiteľ jednej z najvýznamnejších firiem vyrábajúcich a distribuujúcich zdravotnícke pomôcky - sa pre týždenník PLUS 7 DNÍ vyjadril, že celá kauza je zbytočne nafúknutá a podľa neho pri vyčíslení finančných škôd na milióny eur ide o „smeť“ - drobné, o ktorých škoda hovoriť. Neodpovedal nám na otázku, čo znamená výraz „sklady“, keďže individuálne pomôcky sa vyrábajú na mieru a nie je dôvod mať ich vopred ušité v sklade. Nevysvetlil ani to, kto sú „obvyklí“ funkcionári Všeobecnej zdravotnej poisťovne a akým spôsobom títo funkcionári vykonávali kontroly. Či iba privierali oči, alebo sa priamo podieľali aj na ziskoch z podvodne deklarovaných pomôcok.

Po publikovaní prvého článku napísal šéf komory ortopedických technikov Juraj Čief ďalší e-mail. V ňom poďakoval „ovečke, ktorá ušla z košiara“, keď prezradila informácie zo zákulisia o spolupráci lekárov, výrobcov, výdajní aj funkcionárov z poisťovne.

Nemá sa zle

Vzápätí prišiel ďalší e-mail, ktorý upozornil na mimoriadne úspešné podnikanie predsedu komory Čiefa. Mimochodom, ten vo vyhlásení v mene Komory ortopedických technikov priznal, že nie všetky výdajne pomôcok boli zapojené do mašinérie podvodu, ale došlo k mnohým pochybeniam. Juraj Čief podniká v odbore už od polovice deväťdesiatych rokov. Podľa dostupných údajov po prepade v roku 2011 firma svoj zisk takmer strojnásobila a jej tržby v roku 2016 dosiahli 1,6 milióna eur. V roku 2011 zmenila sídlo. Z malého ošarpaného domčeka v starej rodinnej zástavbe sa presťahovala do modernej veľkej novostavby neďaleko martinskej univerzitnej nemocnice. Priamo pred nemocnicou upozorňuje pacientov pútač na neďalekú predajňu a výrobňu zdravotníckych pomôcok označenú firemným názvom. Odrazom úspešného podnikania majiteľov firmy manželov Čiefovcov je aj nový luxusný rodinný dom v príjemnej časti Podháj tesne pod Martinskými hoľami.

Generálna prokuratúra koná

V prípade podvodov s falošným deklarovaním zdravotníckych pomôcok koná aj Generálna prokuratúra. Poškodené sú všetky slovenské zdravotné poisťovne a škody sa odhadujú rádovo v státisícoch až miliónoch eur. Výsledky vyšetrovania by mali byť známe koncom jesene. O vyjadrenie sme chceli požiadať aj šéfa komory ortopedických technikov Juraja Čiefa. Od svojho posledného vyhlásenia, v ktorom konštatoval, že dochádza k úniku informácií, však už s médiami nekomunikuje a telefón nedvíha.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní