Kým Alisher Usmanov a Leonid Mikhelson (vľavo a v strede) nemajú pre obrovské straty dôvod na úsmev, Roman Abramovič (vpravo) si polepšil o sto miliónov dolárov.

Smoliari a králi: Ruskí boháči prišli o majland, Abramovič sa nabalil

Obrovské bohatstvo ruských miliardárov padá spolu s kolabujúcim rubľom. Zbohatli iba dvaja z pätice najmajetnejších.

Západné sankcie spolu s poklesom cien ropy poznačili najmä bankové kontá ruských miliardárov. Traja z piatich najbohatších Rusov zaznamenávajú ujmy na majetku už od marca 2014 a vyhliadky do budúcnosti nie sú optimistické. Kríza sa nedotkla iba dvoch z pätice, ktorí si, naopak, polepšili. Jedným z nich je majiteľ anglického futbalového klubu FC Chelsea Roman Abramovič.

Zmeny v rebríčku

Najbohatším mužom Ruska bol donedávna 61-ročný rodák z Uzbekistanu Alisher Usmanov, majoritný akcionár ťažobnej spoločnosti Metalloinvest. Od marca do decembra 2014 však podľa organizácie Wealth-X stratil až 25 percent svojho majetku – v prepočte neuveriteľných 4,5 miliardy dolárov.

Na jeho miesto sa dostal spoluzakladateľ konglomerátu Renova Group, 57-ročný podnikateľ s ukrajinskými koreňmi Viktor Vekselberg. Aj ten však prišiel o 200 miliónov. „Bohatstvo týchto dvoch mužov znížili západné sankcie pre konflikt na Ukrajine, padajúce ceny ropy a klesajúci rubeľ. Faktory, ktoré zdecimovali majetok mnohých ruských magnátov,“ konštatuje správa organizácie Wealth-X.

Michail Fridman, 50-ročný šéf investičnej firmy Alfa Group, stratil od marca do decembra vlaňajšieho roka 2,7 miliardy dolárov, teda asi 18 percent svojho majetku.

Čítajte viac:

Miliardári preferujú Londýn, svetové bohatstvo si delí dvetisíc ľudí

Abramovič si drží kurz

Len dvaja magnáti na zozname piatich najväčších ruských boháčov zaznamenali v sledovanom období čistý zisk. Hlavný majiteľ investičnej spoločnosti Millhouse Roman Abramovič si polepšil o 100 miliónov. Väčšina jeho majetku totiž nie je závislá od ruských spoločností, upozorňuje portál marketwatch.com.

Pre 48-ročného šéfa anglického futbalového klubu FC Chelsea je to iba nepatrné prilepšenie k imaniu v hodnote 12,7 miliardy dolárov.

Podstatne väčší zisk zaznamenal 49-ročný Alexej Mordashov, výkonný riaditeľ medzinárodnej oceliarskej a ťažobnej spoločnosti Severstal, ktorý zarobil v prepočte 1,6 miliardy.

Strata roka

Za najväčšieho smoliara možno označiť 59-ročného energetického magnáta Leonida Mikhelsona, ktorý v dôsledku sankcií, oslabenia rubľa a poklesu cien ropy stratil až 41 percent majetku.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ruského plynárenského gigantu Novatek prišiel o 7 miliárd a jeho majetok sa tak zredukoval na čisté imanie 10 miliárd dolárov.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní