Kým jedno percento ľudstva disponuje obrovským majetkom, niektorí majú sotva na jedlo.

Šokujúca nerovnosť! Jedno percento ľudí má spolu viac ako zvyšok sveta

Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa opäť prehĺbila. Zopár desiatok ľudí vlastní dokopy toľko, ako tri miliardy.

Viete, v koľkých rukách sa dohromady sústredí väčšina svetového bohatstva? Čoskoro to bude „až“ jedno percento svetovej populácie. Do roku 2016 bude podľa štúdie charitatívnej organizácie Oxfam táto hŕstka vyvolených vlastniť viac ako polovicu globálneho bohatstva.

Výskum sa uskutočnil pri príležitosti Svetového ekonomického fóra v Davose, na ktorom sa každoročne stretávajú politici i podnikatelia z celého sveta. Podľa výkonnej šéfky Winnie Byanyimovej bude treba prijať nevyhnutné opatrenia, aby sa priepasť medzi bohatými a chudobnými zmenšila.

„Rozsah globálnej nerovnosti je ohromujúci. Je na čase, aby svetoví lídri zasiahli proti mocným záujmovým skupinám, ktoré stoja v ceste spravodlivejšiemu a prosperujúcejšiemu svetu,“ vyhlásila.

Pár desiatok vyvolených verzus tri miliardy

Organizácia už vyzvala vlády krajín, aby prijali sedembodový plán, ktorý navrhuje riešiť nerovnosť napríklad zásahom voči daňovým únikom podnikateľov či zavedením existenčného minima pre zamestnancov.

Minulý rok Oxfam odhalil, že 85 najbohatších ľudí planéty má rovnaké bohatstvo ako najchudobnejších 50% populácie, čo predstavuje neuveriteľné tri a pol miliardy ľudí.

Na porovnanie, v prípade chudobnejšej časti sveta pripadá na dospelú osobu v priemere 3 851 dolárov, kým v prípade jedného percenta elity je to 2,7 milióna dolárov pre každého, informuje britský portál bbc.com.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].