Grécko, Portugalsko i Španielsko by podľa experta mali eurozónu radšej opustiť.

Špičkoví ekonómovia varujú: Európu čakajú nové erupcie dlhovej krízy

Politické prechmaty tlačia Európu do dlhoročnej finančnej depresie, myslia si poprední ekonomickí odborníci. Nemecká kancelárka Angela Merkelová eurozónu obhajuje a tvrdí, že je náročné riadiť menu pre osemnásť štátov.

Ekonómovia, ktorí sú nositeľmi Nobelových cien, zahájili útok na hospodársku stratégiu eurozóny. Varujú, že reštriktívna politika predstavuje riziko dlhých rokov depresie a nových erupcií dlhovej krízy.

„Mladí ľudia v Španielsku a v Taliansku, ktorí sa ocitnú na trhu práce počas recesie, tým budú ovplyvnení celé desaťročia. Je to strašný výsledok a je prekvapujúce, ako málo kritiky sa znieslo na hospodársku politiku únie, ktorá je tak neuveriteľne deštruktívna,“ vyhlásil popredný svetový expert na nezamestnanosť Peter Diamond na stretnutí laureátov Nobelovej ceny pri Bodamskom jazere.

„Problémom by sa dalo predísť lepším využitím prostriedkov a výdavkov na infraštruktúru. Stabilizoval by sa tým ekonomický rast a zlepšil pomer dlhu k HDP,“ dodal Diamond.

Kríza sa vôbec nekončí

Ďalší z laureátov Joseph Stiglitz označil doterajšiu úspornú politiku za „katastrofálne zlyhanie“ a tvrdí, že je priamo zodpovedná za neúspešný pokus ozdraviť ekonomiku v prvom polroku, keď sa Taliansko ocitlo v triple-dip recesii, Francúzsko vykázalo nulový rast a podobne je na tom už aj Nemecko.

„Je tu riziko, že ekonomická depresia potrvá roky a Európa ostane v tieni svetových ekonomík ,“ myslí si Stiglitz. Dodal, že inštitúcie eurozóny masívne podcenili kontrakčné účinky úsporných opatrení a naďalej robia chyby, tvrdiac, že kríza sa končí. „Som veľmi znepokojený budúcnosťou menovej únie. Európa trpí v dôsledku fatálnej politiky,“ povedal Stiglitz pre britský portál telegraph.co.uk.

Merkelová to vidí inak

Expert na americkú menovú politiku Christopher Sims šiel ešte ďalej. „Ak by som mal radiť Grécku, Portugalsku alebo Španielsku, odporúčal by som im pripraviť sa na eventualitu vzdať sa eura. Hoci by to predstavovalo značné náklady, ostávať v eurozóne v ich situácii je ešte nákladnejšie,“ vyhlásil.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však kritike expertov bráni. Tvrdí, že je náročné zvládnuť menu pre 18 štátov, keď suverénne parlamenty odmietajú dodržiavať svoje politiky schválené orgánmi EÚ. Napriek tomu trvá na tom, že kríza sa zmiernila.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní