Bankomat: Bitcoiny si v ňom „vymeníte“ za eurá. Alebo inú klasickú menu.

Virtuálna mena bitcoin už na internete vyrobila pár milionárov

Hoci bitcoiny si v rukách nepoťažkáte, ide o čoraz silnejšiu menu, ktorá sa nedá falšovať.

Keď Nór Kristoffer Koch písal pred štyrmi rokmi diplomovku o kódovaní, zo zvedavosti kúpil päťtisíc bitcoinov. Po čase na to úplne zabudol, no, našťastie, súbor zabezpečený špeciálnym kľúčom, ktorý celú transakciu potvrdzuje, nevymazal.

V apríli tohto roku, ako priznal televíznej stanici NRK, zistil, že kurz novej digitalizovanej virtuálnej meny odvtedy prudko narástol. Z nákupu za pár halierov sa tak stala poriadna kôpka peňazí - len pätina zisku, ktorú vybral, mu stačila na pohodlný život a vlastný byt v Osle. „Niečo také by mi nenapadlo ani v najdivokejších snoch,“ povedal Koch.

Skvelý nápad či bublina?

Kristoffer Koch je len jeden z mnohých, ktorým sa podobným spôsobom podarilo zbohatnúť. Bitcoiny - nová virtuálna mena, ktorá sa nedá falšovať ani kontrolovať či inak ovplyvňovať, je čoraz populárnejšia. Je to skvelý nápad, ideálna platforma zločineckých aktivít alebo bublina, ktorá nebude mať dlhé trvanie?

Názory na bitcoiny, ktoré nemajú žiadne krytie bankami a šíria sa len cez počítače používateľov prostredníctvom špeciálnych aplikácií, sa rôznia. Virtuálne mince, ktoré pod pseudonymom Satoši Nakamoto vymyslel neznámy vývojár už roku 2009, sú na vzostupe. Hoci ich cena často prudko kolíše - rovnako ako platidlo novovzniknutého štátu -, momentálne sa na nich dá slušne zarobiť.

Iba atrapa: Bitcoiny si v rukách nepoťažkáte Foto: bitcoin.com

Iba vtip

Týždne po tom, čo sa bitcoin so skratkou BTC zjavil na internete, bola jeho cena asi jeden cent. Vo februári 2011 už prekročil hranicu dolára. Koncom decembra 2013 sa už hodnota jedného bitcoinu pohybovala vysoko nad hranicou tisíc eur. Používa sa na japonskej burze, podporilo ho Nemecko, USA, funguje na ňom aj Čína.

Dá sa ním dokonca platiť na jedenástich miestach na Slovensku - päť z nich je v Bratislave. Pravda, pri platení potrebujete online pripojenie. Cyperská vláda dokonca v čase krízy na jar tohto roku vyhlásila, že je pripravená zaviesť elektronickú menu do obehu, keďže dôvera v euro prudko klesla.

To všetko dokázali peniaze, ktoré vo fyzickej podobe neexistujú. Ale nie všetci sú rovnako nadšení ako používatelia bitcoinu. „Nie je to mena, je to len vtip. Každý, kto sa na to dal, príde o svoje peniaze,“ povedal pre King World News šéf investičnej spoločnosti Fleckenstein Capital Bill Fleckenstein.

„Aj tá najhoršia mena na svete má za sebou nejakú vládu alebo aspoň armádu. Je to len mánia podobná internetovej bubline, ibaže o level vyššia. Ľudia milujú komunikáciu, telefóny a online obchodovanie. Teraz si vymysleli niečo, čomu hovoria mena, aby sa s tým mohli hrať a ďalší ľudia špekulovať,“ zmietol Fleckenstein nový trend zo stola.

Žiadny podfuk - seriózny koncept

Mnohí s ním však nesúhlasia. „Je to seriózny koncept vytvorenia digitálnej meny s unikátnymi vlastnosťami. Tieto vlastnosti nikdy neboli pohromade v jednom koncepte. To možno stojí za jeho úspechom, no hlavným dôvodom je určite ekonomická situácia vo svete po roku 2008,“ tvrdil v rozhovore pre internet1. cz prevádzkovateľ portálu bitcash. cz Karel Minx.

Bitcoin má podľa tvorcu a používateľov množstvo jedinečných vlastností. Tieto digitálne peniaze nepotrebujú žiadnu centrálnu banku, môžete ich bez akýchkoľvek poplatkov posielať priamo určenej osobe. Navyše vďaka silnému šifrovaniu je to takmer neprelomiteľný systém.

Vaše bitcoiny bez problémov vymeníte za akúkoľvek inú menu na svete. V oblasti platieb ponúka vraj bitcoin rovnaké služby ako VISA/ Mastercard či Paypal. Len bez ďalších pridaných nákladov. Pri samotných prevodoch nemusíte zadávať do systému žiadne osobné údaje. Transakcie sa šíria prostredníctvom reťazcov znakov.

Presne to vraj nahráva zločincom, keďže bitcoiny je ťažké vystopovať či kontrolovať. Minx si myslí pravý opak. „Transparentnosť je jedným z kľúčových znakov systému. Všetky transfery medzi bitcoinovými účtami sú verejne publikované. Ak chcete byť pri používaní bitcoinov v utajení, musíte využiť ďalšie dodatočné zabezpečenie. Navyše, v momente, keď si ich chcete vymeniť za tovar či eurá, zmenáreň vždy vyžaduje overenie totožnosti.“

Podľa Minxa úspech meny zavisí aj od toho, či sa k nemu pridajú silní hráči na trhu ako eBay či Google. Dnes to nie je jediná virtuálna mena súčasnosti, no určite najrozšírenejšia.

Ako ich získať?

Aká je najjednoduchšia cesta k vlastneniu bitcoinov? Možností je viacero. Buď ich nakúpite na burze, či od kamaráta, alebo vyťažíte, ako sa systému ich získavania prostredníctvom špeciálnych aplikácií hovorí. Najčastejšie sa využíva program Bitcoin- -QT, ktorý sa dá zadarmo stiahnuť z internetu.

Podstatou „miningu“, teda ťaženia meny, je zložitý matematický systém, na ktorom pracuje počítačový program sám. Keď podľa presne určeného algoritmu vygeneruje vami stiahnutý program mincu s kódom, ktorý ešte nikto nevlastní, je minca vaša a nik vám ju už nezoberie. Spolu s jedinečným súkromným kľúčom a vlastnou adresou v systéme potom môžete s bitcoinami začať obchodovať.

Dnes však už ťažba nebude veľké terno. Vyťažiť jeden bitcoin by vraj podľa odborníkov trvalo celý rok. A to by ste museli mať počítač zapnutý 24 hodín denne. Aj preto sú na tom najlepšie Japonci, ktorí celý systém vymysleli a prvé bitcoiny začali ťažiť pred štyrmi rokmi.

Pamäť a dôvera

Keďže ide o fiktívne peniaze, aby bolo jasné, že pán X poslal nejaké bitcoiny pánovi Y, rozpošle systém správu o transakcii nielen samotnému adresátovi, ale každému účastníkovi siete. Dôležité je len nestratiť svoj súkromný kľúč. Inak vám hrozí, že k svojej virtuálnej peňaženke sa už nikdy nedostanete.

Nemožno zabúdať ani na to, že virtuálne obchody prostredníctvom bitcoinov sú právne nevymáhateľné. Ak neobchodujete s kamarátom, ktorému dôverujete, ale s cudzím človekom, o ktorom nič neviete, nikto vám žiadnu záruku nedá. Aj preto sa internetové online obchody používaniu bitcoinov zatiaľ bránia.

Nijaká záruka

K rastúcej popularite virtuálnej meny sa vyjadrila aj Národná banka Slovenska. Vo svojom oficiálnom vyhlásení upozorňuje, že virtuálne meny nemajú fyzickú protihodnotu vo forme zákonného platidla a riziko obchodu tak na seba preberajú zúčastnené strany.

„Na výplatu prípadných náhrad za straty spôsobené týmito výmenami alebo nákupmi nie je žiaden zákonný nárok,“ tvrdí vo vyhlásení hovorkyňa NBS Petra Pauerová.

Napriek tomu biznis fičí. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung existuje vo svete 11,4 milióna kont, no na 95 percentách z nich je menej než 0,01 bitcoinu. Len 1 350 má na účte aspoň tisíc bitcoinov. Na tom najtučnejšom je ich vraj vyše 111-tisíc, čo je v prepočte vyše 81 miliónov eur. Komu patrí, nevedno. Známe je len 32-miestne číslo konta, keďže majiteľ sa rozhodol zostať v anonymite. Ako väčšina.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].