Ilustračné foto

Vyhodený milión? Liptovský Mikuláš bude asi musieť nanovo uzavrieť skládku

Len pred troma rokmi ju za vyše milióna eur uzavreli, no teraz podľa predstaviteľov mesta preteká.

Na problém so skládkou sa došlo nedávno. Podľa primátora Jána Blcháča na to došli vďaka tohtoročnému snehu a dažďu. „Dva roky boli suchšie. Teraz však bolo veľa snehu a na jar pršalo. Jedna zo šácht začala pretekať, kanalizácia nestačila a vodu zo skládky sme museli odčerpávať cisternami,“ tvrdí primátor.

Vysvetľuje, že skládka má šachty, odkiaľ sa odčerpáva voda, ktorá smeruje do čističky. „Pokiaľ by nepenetrovala dažďová voda a sneh do skládky, fungovalo by to,“ hovorí s tým, že voda je kontaminovaná nielen bežným odpadom, ale aj pozostatkami z kožiarskych závodov, ktoré sa na na skládku vyvážali ešte pred desaťročiami. „Ten odpad obsahoval aj ťažké kovy,“ dopĺňa.

Diera v šachte

Kým by vodu stihli zachytávať a dovážať aspoň cisternami, nemuselo dôjsť ku ekologickej katastrofe. Vylúčiť ju však nemôžu. Primátor priznáva, že voda zo skládky sa mohla dostať až do Liptovskej Mary. Cez susedný potôčik. „V jednej šachte bola totiž diera, ktorú urobil niekto, kto vedel, že taký problém so skládkou je. Voda tak nejaký čas nepretekala cez okraje šachty, ale rovno do potoka,“dopĺňa Blcháč s tým, že mesto už podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Menej ako v projekte

Okrem toho dali vypracovať posudok na technický stav uzatvorenia skládky. A výsledky nie sú zrovna lichotivé. Z geofyzikálnych meraní firmou AEG z Bratislavy sa dá vyčítať hneď niekoľko problémov. Merania odhalili, že krycie vrstvy minerálneho tesnenia a rekultivačnej zeminy, ktoré majú skládku chrániť pred prenikaním dažďovej vody, na mnohých miestach nespĺňajú projekt. Skládka však okrem toho trpí ďalším neduhom. Jej uzavretie realizoval mestský podnik Verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš.

Na spôsob, akým vyberal dodávateľov sa zameral Úrad pre verejné obstarávanie. A to nedopadlo slávne. Podľa protokolu z kontroly došli pracovníci úradu na závažné porušenia zákona. Podľa inšpekcie životného prostredia by malo mesto zabezpečiť novú projektovú dokumentáciu na nové uzatvorenie skládky odpadov ako celku. Lacné to asi nebude.

Očierňujú?

Oslovili sme aj bývalého primátora Alexandra Slafkovského. Ten súčasným predstaviteľom mesta vyčíta, že nehľadajú skutočnú príčinu problémov skládky.

„V prvom rade musia zistiť, prečo zo skládky vyteká toľko vody. Vyteká z nej viac vody, než naprší. Tam je chyba asi inde, nie v uzavretí skládky. A celý problém pasujú na uzavretie skládky len preto, aby kriminalizovali svojich predchodcov. Je to celé účelové,“tvrdí s tým, že dokiaľ nenájdu príčinu, nepovedie ich snaha h vyriešeniu problému, len k tomu, že to bude mesto stáť ďalšie peniaze.

Prečo skládku uzavreli skôr, ako bolo pôvodne v pláne? Viac o kauze skládka v Liptovskom Mikuláši sa dočítate v najnovšom čísle Plus 7 dní.


VIDEO Plus 7 Dní